Bing reklamları zaman ayırmaya değer mi diye? Kesinlikle evet diyebiliriz. Bing reklamları oluşturmamak markanızın ve pazarlama stratejilerinizi doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden Bing arama motorunu görmezden gelmek ve o alanda herhangi bir çalışma yapmamak pazarlama stratejilerinizi eksik bırakacaktır.

Bugün Bing kampanyaları ve reklamları nasıl oluşturulur bunu tüm yönleri ile ele alacak ilk bing reklamımızı oluşturacağız.

bing-reklamlari

Reklamlar, işletmemizi veya web sitelerimizi potansiyel kitlelerimize ulaştırmamız için en önemli ve etkili araçların başında yer almaktadır. Bu noktada arama motorları bizler için en önemli çalışma alanları olarak karşımıza çıkıyor.

Arama motorlarını görmezden gelmek veya sadece Google’ı düşünmek ve ona uygun olarak içerik üretmek veya web sitemizi optimize etmek diğer arama motorlarını görmezden gelmemiz ve o motorlar üzerinde zaman geçiren kitleleri kaybetmemiz anlamına gelir.

Türkiye’de en aktif kullanılan reklam modeli Google Ads’dir. Google Ads kısaca açıklanacak olursa; Ücretli şekilde web sitenizi belirlediğiniz kelimeler dahilinde arama motorlarında ilk sırada sergilemektedir. Oldukça etkili reklam modeli olmakla birlikte Yandex ve Bing’de arama motoru olarak faaliyet göstermektedir. Kendi algoritmaları, kendi dizinleri bulunan bu arama motorlarında da varlığınızı sürdürmek ve o kısımda ki potansiyel kitlelere ulaşmak her zaman için ticaretinizi, satışlarınızı ve markanızın tanınırlığını hızlı şekilde tetikleyecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bing reklamları Google Ads reklamları kadar önemlidir. Ve bu işlemi yapmak oldukça basittir.

Bing Reklamları Giriş

Bing Ads’nizi kurmanız için adım adım yol haritasına başlıyoruz.

1- Bing Ads Hesabı Oluşturma

Reklam yayınlamaya başlamadan önce bir Bing Ads reklam hesabına ihtiyacınız var. Bunun için https://ads.microsoft.com/ sayfasını ziyaret ederek kaydınızı hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz. Kaydınızı tamamladıktan sonra alt kısımda yer alan bilgileri doldurmanız gereken bir sayfaya yönlendirileceksiniz;

 • Şirket Adı
 • İsim
 • Soyisim
 • Telefon Numarası
 • E-Mail
 • Saat Dilimi
 • İşletmenizin Bulunduğu Ülke
 • Kullanmak İstediğiniz Para Birimi
bing-ads-hesap-olusturma

Bu aşamadan sonra sizlere bir işletmemi veya bir reklam ajansı mı olduğunuz sorulacaktır. Bu noktada bir reklam ajansı iseniz promosyonları ve kampanyaları yürütmek için o seçeneği seçebilirsiniz. Eğer işletmeniz, e-ticaret siteleriniz ve markalarınız için çalışma sürdüreceksiniz İşletme profili seçmeniz gerekmektedir.

Tüm bilgileri girdikten ve ilgili profili seçtikten sonra web sitesinin hüküm ve koşullarını kabul ederek üyelik işlemini hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

2- Google Ads Kampanyalarınızı İçerik Aktarın (İsteğe Bağlı)

Bu adım, kullanıcılara Google Ads üzerinde hazırlanan ve daha önce kullanmış oldukları reklam kampanyalarını içeri aktarmaları için imkan sağlamaktadır. Bu aşama da bunu seçebileceğiniz gibi yeni reklam oluşturabilmeniz için de imkan sağlamaktadır.

Eğer Google Ads kampanyanız yoksa merak etmeyin, yazımızın devamında beraber bir Bing Ads reklamı oluşturacağız. 🙂

google-ads-kampanyalari

Google hesabı ile oturum açmanız durumunda yukarıda da belirttiğimiz ve görselde de görebileceğiniz gibi Google ads kampanyalarını tamamen içeri aktarmanız için sizlere alternatif olarak seçenek sunmaktadır.

3- Bing Reklamları Oluşturma Giriş

İlk reklamımızı oluşturmak için Bing Ads kampanya hesap kontrol panelinize geri dönerek “kampanya oluştur” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

bing-reklamlari-olusturma

Ardından yukarıda ki gibi bir seçenek listesi karşınıza çıkacak ve işletmenize uygun olan reklam modelini seçmeniz istenecek. Bunları kısaca açıklayacak olursak;

 • Dinamik Arama Reklamları: Dinamik arama reklamları web siteniz için belirleyeceğiniz anahtar kelimeler üzerine oluşturulan reklam modelidir. Web siteniz için hedeflenen sayfalar üzerine oluşturulur ve anahtar kelimeler üzerinden çalışır.
 • Web Site Ziyaret Reklamları: Bu ilk kez sitenize ziyarete gelen kullanıcıları tekrar sitenize geri çekebilmeniz için yapılan en güzel reklam modellerinden birisidir. Bu reklam türü ile Remarketing kavramını uygulayabilir, satışlarınızı veya hizmetlerinizi ilgili kişilere tekrar, tekrar gösterebilir sonuca ulaştırabilirsiniz. Ayrıca bu reklam modeli ile birlikte marka bilinirliğinizi doğrudan destekleyebilirsiniz.
 • İşletmenize Yapılan Ziyaretler: İşletmenizin konumuna, hedef kitlenize bağlı olarak reklam oluşturabilirsiniz. Örnek olarak “Kocaeli web tasarım” alanında Kocaeli genelinde ki işletmeleri hedef alabilirsiniz. Bu reklam modeli ile birlikte lokal reklamlarınızı arttırabilir, bulunduğunuz bölgede ki potansiyel kitlenize daha fazla gösterim sağlayabilirsiniz.
 • Kataloğunuzdan Ürün Satın: E-Ticaret siteniz var ve ürünlerinizi potansiyel kitlenize ulaştırarak satmak istiyorsunuz. İşte bu reklam modeli tam size göre. Bing reklamları için kataloglar oluşturabilir, ürün satış reklamları oluşturabilirsiniz.
 • İşletmeye Yapılan Aramalar: İster yerel firma olun, isterseniz kurumsal web sitenizde ki hizmetleri sunun. İşletmenize daha fazla telefon trafiği alarak aramalarınızı arttırmak için bu reklam modelini kullanabilirsiniz.

4- Bing Reklamları Kampanya Ayarları

Yukarıda ki reklam modellerinden dilediğinizi belirlediyseniz şimdi sıra kampanya ayarlarınızı yapmakta.

 • Kampanya Adı: Oluşturacağınız bing reklamları için kampanya adınızı girin.
 • Kampanya Bütçesi: Oluşturacağınız periyotlara uygun olarak ödeyeceğiniz tutarları belirlediğiniz alandır. Kendi stratejilerinize uygun olarak bütçenizi bu alanda belirleyebilirsiniz.
 • Kampanya Yayınlama: Bu kısım reklam kampanyanızın nerelerde yayınlanması gerektiğini belirler. Dilerseniz Dünya genelinde dilerseniz kendi istediğiniz bölgeleri seçebilir geri kalanları dışarıda bırakabilirsiniz.

5- En İyi Anahtar Kelimeleri Bulun

Bing Ads kampanyanızın başarıya ulaşmasının en önemli noktası başarılı bir anahtar kelime araştırması yapmanızdan geçer. Bunun için kaliteli bir anahtar kelime araştırması yapmanız oldukça önemlidir.

Bing Ads reklamlarınızdan kaliteli geri dönüş alabilmeniz için reklam kampanyanız için iyi bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir. Bu araştırma için dilerseniz Bing Ads kampanya panelinde yer alan anahtar kelime planlayıcısı sekmesini kullanarak kendinize ve stratejinize uygun olarak anahtar kelime incelemesi yapabilirsiniz.

PPC Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Kullanıcılar için toplam da 5 eşleme türü mevcuttur. Bunlar ise aşağıda ki görselde ki gibi paylaşılmıştır.

Bing-anahtar-kelime-planlayicisi
 • Geniş Eşleme: Bu anahtar kelime modeli seçeceğiniz herhangi bir kelime öbeğinde yer alan herhangi bir cümleyi aramalarda sıralayarak reklamınızı yayınlar. Bu durum gerekli, gereksiz tüm aramalar için ön planda çıkmanıza sebep olacağı için toplam bütçenize doğrudan zarar verebilir, iyi analiz edebilmek önemlidir.
 • Sıralı Eşleme: Anahtar kelimenizde bulunan her kelime, kullanıcının araması ile eşleştiğinde reklamlarınız kullanıcı ile buluşacaktır.
 • Tam Eşleme: Bu eşleme türünde, kullanıcının belirlediğiniz anahtar kelimeyi tam olarak yazması sonucunda karşısına çıkartacaktır. Örn; İzmit Web Tasarım
 • Negatif Anahtar Kelime: Kullanıcılar anahtar kelimeniz ile birlikte belli kelimeleri eklemediği sürece reklamlarınız görüntülenmez. Örn; Web Tasarım Firmaları (Kocaeli)
 • Anahtar Kelime Varyasyonlarını Kapatma: Bu eşleme modeli de kullanıcıların anahtar kelimelerinizi aradığın da yapacağı noktalama hatalarında veya olası yanlış yazımlar da karşılarına çıkartmayacaktır.

Her eşleşmenin farklı teklif tutarları vardır. Bing Ads, belirli bir eşleme türünü kullanmanın maliyetine ilişkin olarak ortalama bir maliyet hesabı çıkartmaktadır. Bir eşleme türü seçmeniz ve sonrasında ekle seçeneğine basmanız durumun da sizleri bütçe sayfasına yönlendirecektir. Yönlendirildiğiniz sayfada reklam bütçenizi optimize edebilir, günlük hangi saat aralığında hangi diller de veya hangi bölgeler de gösterilsin gibi detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz.

Tüm işlemleri yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey kaydet diyerek ödeme sayfasına geçmeniz olacaktır. Bu kısım Bing reklamları için varacağınız son aşamadır. 🙂

6- Reklamınızı Kişiselleştirin

Reklamınızı oluşturmanız için sizlerden bazı reklam metrikleri istenmektedir. Alt kısımda yer alan türkçeleştirilmiş görsel sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Reklam metriklerinizi kişiselleştirebilir, ilk kampanyanız için bir adım daha atmış olabilirsiniz.

google-reklamlari-olusturma
 • Reklam Türü: Reklam türü, kullanıcıları ayırmanız ve kendinize uygun olarak kampanyalarınızı sınıflandırmanız için oluşturulan bir alandır. Örnek görsel üzerinde ki gibi kendi anlayabileceğiniz şekilde isimlendirebilirsiniz.
 • Nihai URL: Reklamlarınız gösterime başladığın da kullanıcıların tıklayacakları web site adresidir. Burası kampanyanızın ilgili sayfası olmalıdır.
 • Başlık Bölümü 1: İlk başlık bölümüdür. Giriş – gelişme ve sonuç şeklinde düşünülebilir.
 • Başlık Bölümü 2: Burası gelişme olarak adlandırabileceğimiz metin alanıdır. Reklam modelinize uygun olarak içeriğinizi oluşturabilirsiniz.
 • Başlık Bölümü 3: Burası da sonuç kısmı yani kullanıcılarınızı harekete geçirecek alandır.
 • Yol: Burası URL için basitleştirilmiş yoldur. Karakter sayısı olduğundan dolayı bu kısımda anahtar kelimelerinizi geçirmeniz sizlerin yararına olacaktır.
 • Reklam Seti Metni 1: Reklam metniniz Header alanının alt kısmında yer alacak ve kampanya hakkında kullanıcılara bilgi verecektir.
 • Reklam Seti Metni 2: Bu kısım da yine aynı şekilde açıklama metninin devamıdır.
 • Mobile URL: Mobil URL, masaüstü URL ile eşleşmeli, aynı olmalıdır.

Bu aşamayı da eksiksiz tamamladıysanız kaydet seçeneğine tıklayarak anahtar kelimelerinizi belirlemeye başlayabilirsiniz.

7- Teklif Stratejisi Oluşturma

Bing Reklamları oluştururken yararlanabileceğiniz 3 teklif stratejisi bulunmaktadır.

bing-reklam-olusturma
 • Manuel: Reklamlarınız için maksimum tıklama başı maliyet belirlemenize imkan sağlayan bir teklif verme yöntemidir. Bu reklamlarınıza her tıklama için kendinizin vereceği fiyatı uygulayacak alandır.
 • Geliştirilmiş TBM: Dönüşümleri ve dönüşüm değerlerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olan bir teklif stratejisidir. Ancak bu teklif stratejisi görüntülü reklam ağı ve arama reklam modelleri için geçerlidir.
 • Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkartma: Bu reklam bütçenize bağlı olarak günlük maksimum gösterime ve tıklamayı otomatik olarak oluşturulacak teklif stratejisidir.

Bing Reklamları ile İşletmenizi – Web Sitelerinizi Bugün Tanıtmaya Başlayın

Bing Ads reklamınızı bu aşamaya kadar görseller ve içeriklere bağlı kalarak oluşturduysanız artık bir Bing reklamınız mevcut ve yayınlanmak için onay bekliyor demektir. Şimdiden tebrik ederiz. 🙂 Bing reklamları e-ticaret siteleri, kurumsal web siteleri ve işletmeler için oldukça önemli reklam modelleri sunmaktadır. Google Ads kadar Bing ve Yandex’de önemli değerlere sahiptir.

Bu dizinlerin potansiyel kitlelerine erişim sağlamak, ürün ve hizmetlerinizi doğrudan sunarak satışa ve etkileşime döndürmek marka bilinirliğiniz açısından oldukça önemlidir.

Ürün ve hizmetlerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmak istiyor ve bu konuda problem yaşadığınızı düşünüyorsanız profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

İletişime geçerek bugün yaşadığınız problemlere profesyonel çözümler bulabilirsiniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir