E-Ticaret son 10 yılda Dünya ve Türkiye’de oldukça fazla şekilde hızlandı ve kendini geliştirdi. Hal böyle olunca, E-ticarete girmek isteyen her kişi, kurum ve marka ister istemez yeni araştırmalar yeni yöntemler ile birlikte ürün ve hizmetlerini potansiyel kitlelerine sunmak için alternatifler aramaya başladı.

E-Ticaret ve Dijital pazarlama’da da bir çok alternatif satış yöntemi olmasına rağmen her zaman için tercih edilen ve vazgeçilmez arasında yer alacak olanların arasında hiç şüphesiz ki E-ticaret sitesi gelmektedir.

Hızlı büyüme, potansiyel kitleye ulaşma ve kaliteli bir ticaret için e-ticaret sitesi olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bugün kaliteli bir altyapı seçimi nasıl yapılır sizlere bundan bahsedecek ve bu noktada ki merakınızı gidermeye çalışacağız.

e-ticaret-sitesi
e-ticaret-sitesi

E-Ticaret Sitesi Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret sitesi oluştururken öncelikli olarak nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada pek çok farklı yöntem mevcuttur. Bunların başında hiç şüphesiz ki genel olarak yapılan ve her marka tarafından tercih edilen web geliştiricileri mevcut bünyede barındırmaktır.

Fakat bu her zaman için e-ticaret yapacak kişi ve kurumlar için geçerli bir durum değildir. Kendi mevcut bir adresiniz yok ve bu işi evinizden yapmak istiyorsanız bu noktada mevcut web geliştiriciler sizlere fayda sağlamayacaktır. Ayrıca her zaman için web geliştiricileri tercih etmek sizlere uzun vadede yüklü masraflar oluşmaya neden olacaktır.

Genel olarak e-ticaret siteleri oluşturulurken e-ticaret paketleri tercih edilmektedir. Bu makale sizlere hangi yöntemin daha avantajlı olmasından ziyade mevcut işinizi e-ticarete taşırken altyapınızı neye göre oluşturmanız gerektiğini belirtecektir.

Mevcut makale üzerinden kendi notlarınızı çıkartarak sürecinizi ve yol haritanızı oluşturabilirsiniz.

Fiyatlandırma ve Ödeme Alternatifleri

E-ticaret işine girdiğiniz de bilmeniz gerekenlerin başında hiç şüphesiz ki para vermeniz ve harcamanız gerçeği vardır. Bu noktada ne kadar ucuza halledersem iyidir düşüncesinden ziyade daha iyisi hangisi, en iyisini almalıyım demeniz sizlerin uzun vadede yararınıza olacaktır.

Unutulmamalıdır ki ucuza alınan veya sahip olunan şeyler bir süre sonra popülerliğini ve kalitesini kaybetmektedir. Bundan dolayı hiçbir zaman yolun başında çok para harcayamam diye düşünmememiz gerekmektedir. Yolun başında harcayacağınız paralar sizlere uzun vadede daha az para harcamanıza imkan sağlayacaktır.

Dünya genelinde dijital pazarlama ve e-ticaret alternatif ürünlerini satın alırken aylık ödeme yaparken ülkemizde bu durum tam tersi olarak yıllık alınmaktadır. Yıllık alınacak sunucular, domainler, eklentiler, entegrasyonlar sizler için daha avantajlı olacaktır.

Bu noktada yine yukarıda bahsettiğimiz gibi ucuza halletmek yerine daha iyisini nasıl yapabilirim diye araştırmanız sizlerin yararına olacaktır.

Ayrıca e-ticaret sitesi oluştururken müşterilerinizin nasıl ödeme yapacağını da düşünmeniz gerekmektedir. Bu noktada hangi ödeme yöntemleri mevcut, bunların hangisi seçeceğiniz altyapıya %100 uyum sağlıyor ve hangisi ile uzun vadede problemsiz bir hizmet sağlayabilirsiniz bunun araştırmasını yapmanız gerekmektedir.

Özellikle ödeme noktasının üstünde durmanız gerekmektedir. Ödeme yöntemleri ne kadar fazla olursa web sitenizde alışveriş yapan kullanıcıların alışverişini tamamlama yüzdesi o kadar fazla olacak ve total satışlarınızda gözle görülür artış sağlayacaktır.

Bu yüzden kapıda ödeme yöntemlerinde kredi kartı veya banka kartlarına, kredi kartlarının puanlarına kadar pek çok farklı alternatifi bünyenizde barındırmanız sizlerin yararına olacaktır.

e-ticaret-ödeme-yöntemi
e-ticaret-ödeme-yöntemi

Entegrasyonlar

E-ticaret altyapısı sağlayıcılarına göre farklılık göstermektedir. Bunun en güzel örnekleri ise ülkemizde çok aktif kullanılan WordPress altyapısıdır.

Her ne kadar Türkiye’de bilinen markalar Opencart altyapısını kullansa ve modülleri onlara uygun olarak hazırlasalar da Türkiye ve Dünya üzerinde en çok geliştiriciye sahip ve kullanılan altyapıların başında WordPress ve Woocommerce gelmektedir.

Bu iki altyapının da kendine göre artı ve eksileri mevcuttur. Fakat genel olarak sizler e-ticaret sitenizde tam olarak ne gibi fonksiyonların olmasını istediğini belirlemeniz bu süreci hızlandıracak ve sizleri hedefinize ulaştıracaktır.

Kişiselleştirilebilir bir durum olmasına karşılık her zaman için olmazsa olmazlarınız arasında yer alacak eklenti/modülleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Satış, gelir, gider ve vergileri hesaplayacak muhasebesel işlemlerinizi hafifletecek bir muhasebe entegrasyonu veya eklentisi.
  • Müşterileriniz ile iletişim kurmanıza imkan sağlayacak e-posta pazarlama araçları.
  • Müşterilerinizin alışverişlerinden sonra veya kayıt olduklarından sonra onlara ödül tanımlayabileceğiniz alternatif araçlar.
  • Ürünlerinizin gönderilmesini sağlayacak yardımcı araçlar. ( Kargo modül/eklentileri, Sms bilgilendirme gibi. )

Yukarıdaki başlıklar bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları arasında yer alabilir. Bunun dışında yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kişiselleştirilebilir bir durum olmasından dolayı web sitenizde olmasını istediğiniz her şeyi buna ekleyebilir, kaldırabilirsiniz.

SEO Odaklı E-Ticaret Sitesi

SEO ister e-ticaret siteniz olsun, ister kurumsal siteniz olsun Googledaki varlığınızı arttırmak ve potansiyel kitlenize ulaşmak için olmazsa olmazlardan birisidir.

Her zaman için SEO ve SEO Tekniklerine ihtiyaç duyacak ve bu teknikler doğrultusunda web sitenizi geliştirmek durumunda kalacaksınız.

Ne yazık ki Türkiye’de bu konuda büyük bir eksik bulunmaktadır. SEO çalışmaları her zaman için web sitelerinde ve e-ticaret sitelerinde son sıralara atılarak bu alanda yapılan çalışmalar ve harcanan paralar masraf olarak gözüküyor. Ne yazık ki bu üzücü durum pazarda ki pastanızın daha başka kişilere gitmesine ve potansiyel kitlenize ulaşamamanıza neden olmaktadır.

SEO bir web sitesinin bel kemiğidir. Bir futbol takımı düşündüğünüz de aklınızdan gol atması gereken kişi kimse web sitesi için SEO’da odur. Tüm futbol oyuncularının birbirleri arasında ki paslaşmasını SEO golle sonuçlandırarak web sitesini ve e-ticaret sitesini potansiyel kitlesine ulaştırmaktadır. Bu yüzden SEO çalışmaları oldukça önemlidir.

SEO’nun öneminden ziyade SEO odaklı web siteleri de oluşturmak oldukça önemlidir. Baştan sağma oluşturulan siteler hiçbir zaman dış seo’ya etki etmeyecek ve ne kadar ciddi çalışmalar uygulasanız da web sitenizde karşılığı olmayacaktır. Bundan dolayı e-ticaret siteleri oluşturulurken seo odaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Seo dostu bir e-ticaret sitesi oluştururken göz önünde bulundurulması gereken konular başlıca;

  • Web sitenize bir blog ekleme imkanınız olması.
  • SEO dostu bir URL yapınızın olması.
  • Mobil uyumluluğunuzun %100 olması.
  • Site ve sayfa yapılarınızın hızlı olması.
  • Benzersiz başlık ve sayfa açıklamalarına sahip olmanız.
  • Google tarafından özellikle belirtilen AMP’nin sitenizde aktif olması.

Yukarıda ki maddeler ışığında web sitenizde SEO’nun değerini gözlemleyebilir, bir e-ticaret sitesi yapar veya yaptırırken bu durumların olmasına dikkat edebilirsiniz.

seo-dostu-e-ticaret-sitesi
seo-dostu-e-ticaret-sitesi

Mobil Uyumluluk

İnternet aramalarının %60’ı mobil uygulamalar üzerinden gelmektedir. Buda demek oluyor ki potansiyel kitlenizin her zaman için mobil cihazlar üzerindedir. Bu yüzden web sitenizin mobil uyumluluğunun %100 olduğuna ve stabil bir şekilde çalıştığına her zaman için dikkat etmeniz gerekmektedir.

Masaüstü kullanıcılara nazaran mobil kullanıcılar her zaman için daha fazla alışveriş eğilimine sahiptir. Ara yüzünüz, müşteriye sunduğunuz kullanım kolaylıkları ve hızlı alışveriş imkanı ile birlikte mobil deneyiminizi %100’e çıkartmak için iyileştirme çalışmaları yapmaktan kaçınmayın.

Yeni bir e-ticaret sitesi oluşturuyorsanız da bu noktada ilişki içinde olduğunuz firmaya web sitenizin mobil uyumlu olup olmayacağını sormayı unutmayın.

Müşteri Hizmetleri

Hangi platform üzerinde satış yapacak olursanız olun iletişim içinde olduğunuz firmanın sizlere sağladığı müşteri hizmetleri desteği oldukça önemlidir. Sizlere ne kadar sıklıkla iletişim kuruyor, sizlerin sorunları ile ne kadar hızlı ilgileniyor veya sizlere ne kadar sürede geri dönüş sağlıyor bunların cevaplarını internetten araştırabilir, firma ile birebir iletişime geçerek sorabilir, sözleşmelerinize ek olarak ekletebilirsiniz.

E-ticaret ve dijital pazarlama da olmazsa olmazların başında hız gelmektedir. Bu noktada sizler nasıl ayakta duruyor ve iş yapıyorsanız ilgili firmanız da sizler gibi ayakta durmalı ve sizleri sürekli olarak hizmet sağlamalıdır. Ekstrem durumların dışına çıkılmadığı sürece hizmet sağlanacak saatler aralığında sürekli olarak istediğiniz de ulaşabilir olmanız sitenizde oluşacak olası problemlerinde önüne geçmenize imkan sağlayacaktır.

Güvenlik

E-ticaret sitesi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda hiç şüphesiz ki güvenliktir. Bu noktada güvenlik hizmetiniz ne kadar üst düzey olursa sağlayacağınız fayda ve müşterilerinizin size olan sadakati o denli artacaktır. Bu noktada güvenilir bir firma ile birlikte güvenlikli bir e-ticaret sitesi oluşturmanız sizlerin yararına olacaktır.

İlişki içinde olduğunuz danışmanlık firmanız sizlere güvenlik noktasında SSL sertifikaları sunuyor ve bunların sürekliliğini sağlıyor mu? Web sitenizin sürekli olarak güncel olmasını ve güncellenmesine imkan sağlıyor mu? Web sitenizin barındığı sunucu üzerinde optimizasyon işlemleri yapıyor ve güvenliğinizi arttırıyor mu? Bunları sormanız sizlere uzun vadede kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır.

e-ticaret-sitesi-güvenlik
e-ticaret-sitesi-güvenlik

Öneri

Bir e-ticaret projesi girişiminiz varsa ve bu noktada nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız aklınızdan ilk etapta kendi ekibimi kurayım, yazılımcım olsun, destek birimim olsun hepsini kendi bünyemde çalıştırayım diyebilirsiniz ama ne yazık ki oluşacak masraflar ve uzun vadede ki kuru kalabalık sizleri yoracaktır.

Devir değişim devri ve değişime ayak uydurmanız için kendi fikirlerinizden başlamanız gerkemektedir. Hiçbir zaman mevcut projeleriniz, yeni oluşumlarınız için gözünüzü korkutmayın. Her zaman için daha iyisini yapabilmek adına mücadele edin ve günden güne gelişmeye özen gösterin.

Bunların tamamını kendiniz yapabileceğiniz gibi mevcut danışmanlık kapsamında da yaptırabilirsiniz.

E-ticaret projeniz bizlerle görüşmek için iletişim sayfamızı ziyaret edebilir, dilerseniz TEKLİF AL sayfamız üzerinden teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca bizleri instagram ve facebook üzerinden takip ederek destek olabilir, güncel yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bi Adam Medya İnstagram | Bi Adam Medya Facebook | Bi Adam Medya Twitter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir