E-ticaret günümüzde hemen hemen herkes tarafından tercih edilen ve herkes tarafından merakla araştırılan konulardan birisidir. E-ticaret özellikle son 3 aylık dönem içerisinde %250 oranında bir artış sağlayarak herkes tarafından bilinen bir hal almaya başladı.

Bu kadar büyük oranda artış sağlaması, kişi ve kurumların ilgisinin artmasının yanı sıra yanında olumsuz durumlar ve hataları da getirmeye başladı. Bugün e-ticarette yapılan en büyük 10 hata nedir, nasıl önüne geçilmeli bunlardan bahsedeceğiz.

e-ticaret-paket-fiyatlari

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ve E-ticaret ilişkisini her zaman için bir görmek ve sıkı tutmak gereklidir. Günümüzde en önemli kitle iletişim araçlarının başında yer alan internet teknolojileri bu noktada bizlere bulunmaz bir nimet sunuyor.

Bunu en verimli şekilde kullanmak, ürün ve hizmetlerimizi potansiyel kitlelerimize ulaştırmak için oldukça önem arz etmektedir.

Aşağıda ele alacağımız başlıklar e-ticarette en çok yapılan hataların başında yer almaktadır. Sizler de markalaşma sürecinizi, mevcut satışlarınızı bu doğrultuda düzenleyebilir, eksiklerinizi kapatabilirsiniz.

Altyapı Seçimi

Altyapı seçimi e-ticarette en önemli konulardan birisidir. Mevcut satışlarınızda nasıl bir strateji uygulayacaksınız ve nasıl bir yol haritası kuracaksınız bu noktada değerlendirmelerinizi iyi yapmalı, altyapınızı da bu doğrultuda seçmelisiniz.

Günümüz de hemen hemen herkesin düştüğü durumların başında ise altyapısına uygun olmayan çalışma modelleri, ürün satışları ve hizmet sunumları yer almaktadır. Konuyu daha iyi anlamanız için örneklendirme yapacak olursak; meyve tezgahında hiçbir zaman çorap satamazsınız. Her ürünün ve her malzemenin yeri ayrıdır.

Bu yüzden ürün ve hizmetlerinize bağlı olarak altyapınızı ona göre seçmelisiniz. En önemli konulardan birisi e-ticaret sitesi oluştururken kişiselleştirebilir bir arayüze sahip olmalısınız ki uzun vadede sürekli güncel kalarak değişiklikler yapabilesiniz.

e-ticaret-paketleri

Ödeme Seçenekleri

Türkiye ve Dünya üzerinde pek çok farklı ödeme alternatifi bulunmaktadır. Bunların başında herkes tarafından kullanılan ve tercih edilen ödeme türlerinden birisi kapıda ödeme seçeneğidir. Kapıda ödeme seçeneğinin tercih edilmesinin nedenlerinden birisi yeni markaların piyasada satış yapmaları ve kredi kartı bilgilerinin internet sitelerinde yer almamasıdır.

Bu noktada internet sitelerinin zorunlu olarak uygulaması gereken KVKK maddeleri devreye girmektedir. Fakat yine de her kullanıcı bu noktada bireysel düşünerek kendini garanti altına almaktadır.

Bu gibi durumları göz önünde bulundurduğunuz da tercih edeceğiniz ödeme türleri sizlerin satışlarını olumlu yada olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Dünya genelinde sepetten vazgeçen müşteriler %45 oranındadır. Buda büyük oranda bir para kaybına neden olmaktadır.

Kayıplarınızı en aza indirmek için müşterilerinize tüm ödeme türlerini sunmanız gerekmektedir. Genel olarak ülkemizde en çok tercih edilen ödeme türleri; Kredi kartı, banka kartı, kapıda ödeme, havale / eft, kapıda kredi kartı şeklindedir.

Müşteri Hizmetleri ve Destek

E-ticarette en önemli konulardan birisi de müşteri hizmetleri ve destek sistemidir. Ne yazık ki ticaret yapan çoğu e-ticaret sitesi bu noktada sınıfta kalmaktadır. Güncel gelişmeleri ve müşteri sorunlarını anlık olarak çözecek yönlendirecek her zaman için dijital dükkanınız da ürünlerinizi, sistemlerinizi koruyup kollayacak bir müşteri hizmetleri sistemi ve destek paneli olması gerekmektedir.

Bu noktada bünyesinde müşteri hizmetleri ve destek sistemi barındıran e-ticaret siteleri her zaman için daha avantajlı konumdadır.

SEO Çalışmaları

Seo bilindiği üzere internet sitelerinin bel kemiği konumundadır. Bu noktada SEO çalışmalarını sürdüren web siteleri her zaman için potansiyel kitlelerine yakınlık kurmakta ve süreklilik sağlamaktadır.

Web sitenizde mevcut ürün ve hizmetlerinize yönelik olarak yapılacak SEO çalışmaları ile potansiyel satışlarınızı %100’e varan bir artış sağlatabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki SEO ciddi bir iştir ve profesyonellik gerektirmektedir. Bu noktada bireysel olarak üstesinden gelinecek bir durum olmamakla birlikte yapılan her yanlış hamle kalıcı olumsuz etkiler bırakacaktır.

SEO çalışmaları sayesinde Google aramalarında ki mevcut konumunuzu iyileştirerek daha aktif bir web sitesi ile birlikte satış ve pazarlamanıza devam edebilirsiniz.

Reklam ve Kampanya Çalışmaları

Reklam ve kampanya çalışmaları da her zaman olduğu gibi e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazlarının başında yer almaktadır. Yukarıda saydığımız SEO kavramı web siteler için ne kadar önemliyse reklam stratejileri ve kampanya çalışmaları da o kadar önemlidir. Bu noktada genel olarak Türkiyede ki e-ticaret yapan firmalar umursamaz davranarak bu maddeyi görmezden gelmektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki markalaşma ve kalıcı etki yaratmak için süreklilik ve insanların dikkatini çekmek önemlidir. Bundan dolayı kampanya oluşturmaktan ve reklam stratejileri kurmaktan korkmayın.

e-ticaret-kargo-entegrasyonu

Pazar Yerleri ve Optimizasyon

Belki de Türkiye’de en gözde durumlardan birisi de pazar yerleridir. Bu noktada ne yazık ki ticaret yapan kişi ve kurumlar hataya düşmektedir.

Pazar yerleri bir markanın iyileştirme çalışmaları ve potansiyel kitleye ulaşması için önemli bir rol oynasa da hiçbir zaman tek ve güvenilir gelir kapısı ve kaynağı değildir. Değiştirilen komisyon oranları, sizden bağımsız hazırlanan kargo anlaşmaları ve imzalanan sözleşmeler sizleri pazar yerlerinin emri altına sokmaktadır.

Hiçbir zamana ticaretiniz kendi elinizde değilse kendinizi güvende hissetmemelisiniz. Bu noktada her zaman için ipleri kendi elinizde tutabileceğiniz ve güncel olarak düzenleme ve değişiklikler uygulayabileceğiniz web siteniz olması gerekmektedir.

Ama mevcut web sitenize ek olarak pazar yerlerinin potansiyel kitlesini kullanarak satışlarınızı arttırmanız da sizlerin yararına olacaktır. Bir üst başlık olan reklam ve kampanyalar dahilinde gerek pazar yerlerinize gerekse mevcut e-ticaret sitenize aktif olarak yönlendirme ve trafik çekebilir, iki farklı alanda da satış yapma imkanı bulabilirsiniz.

Bu stratejiler ve izlenecek yol tamamen sizlere ve sunduğunuz hizmetlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Ürün / İade ve Kargo

Ürünler, iadeler ve kargolar e-ticaret sektörünün olmazsa olmaz temel taşlarından birisidir. Bu noktada yine bir üst başlık olan pazar yerlerinden örnek verecek olursak her zaman için onların uyguladığı yöntemleri kendi mevcut sitenize entegre etmek sizlere avantaj sağlayacaktır.

Hiçbir zaman ürünleri iade almamazlık veya değiştirmemezlik edilmemelidir. Bu müşterileriniz de tek seferlik alışveriş olanağı sağlayacağı gibi uzun vadede sizlere ve markalarınıza zarar verecektir.

Olabildiğine yalın, kullanıcı dostu ve onların ihtiyaçlarını karşılayan bir süreç oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada hiçbir zaman ürünlerinizin değişikliğini yapmama gibi bir hataya düşmemelisiniz.

Aynı şekilde ürün gamınıza ek olarak sektörünüzde ve ürün yelpazenizde sizlere eşlik edecek benzer ürünlerin araştırmasını sürekli olarak yapın. Destekleyici ürünler ile birlikte müşteri alışverişlerinizi tetikleyin ve onlara sepetlerine eklemeleri için alternatif ürünler sunun. Bu mevcut satışlarınızı ve sipariş tutarlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Kargo işlemlerinde ise tek bir firma ile çalışmak yerine pek çok alternatif barındırın. Bu noktada farklı firmalar ile anlaşmanız gerekiyorsa anlaşın. Unutmayın ki her bölgenin kargo şubesi ve çalışanları bir olmamaktadır. Bu noktada sırf kargo firmasına olan soğukluğu nedeni ile müşteri kaybı yaşamayın. Onlara alternatif sunarak hangi kargo firması ile göndermeniz gerektiğini sorun.

Strateji Oluşturma

Yukarı da saydığımız maddelere ek olarak kendi kaleminizi ve kağıdınızı alarak ” daha fazla ne yapabilirim ” sorusunu kendinize sorun. Strateji oluşturmaktan ve bir şeyleri ilk defa da olsa denemekten asla çekinmeyin.

Unutmayın ki farklılık katmak mevcut alışkanlıklardan daha iyi sonuç verecek ve karşılık görecektir. O yüzden bol bol deneme yanılma yapın ve rakiplerinizin günlük olarak hareketlerini sürekli kayıt ve kontrol altında tutun. Onların bir yaptığına bir ekleyerek iki olarak paylaşın.

Her zaman için rakiplerinizin bir fazlasını yapmaya çalışın ve onların aktif çalışmalarını hiçbir zaman görmezden gelmeyin.

e-ticarette-yapilan-en-büyük-10-hata

Müşteri Sadakati ve Geri Bildirimler

Müşterilerinize her zaman için geri bildirimler de bulunan ve onların da sizler için geri bildirim de bulunmasını sağlayın. Bunun için siparişlerinize ek olarak teşekkür kartları, aksiyon alabileceğiniz diğer farklı ürünler ile birlikte onları şaşırtarak mutlu etmeye çalışın.

Türkiye sınırları içerisinde “minnet borcu” diye adlandırdığımız karşılığını verme tavrını müşterilerinize sağlayın ve onların alışveriş sonrasında gerek sosyal medya hesaplarından gerekse web siteniz üzerinden sizlere geri dönüşlerine imkan sağlayın.

Unutmayın ki en güzel reklam çalışması müşterilerinizin kendi kendine yaptığı geri bildirimlerdir. Bu yüzden farklı alternatif ve yöntemler deneyerek ürünlerinizin yanında müşterilerinizin aksiyon alacağı alternatifler oluşturun.

Bir diğer konu olan müşteri sadakati için ise müşterilerinize özel günlerde, kutlamalarda hatırlatıcı mesajlar gönderin. Bir kere ticaret yapmanız demek müşterilerinizi yok sayacağınız anlamına gelmez. Bu noktada müşterilerinizi her zaman için datanız da tutun bunun için gerekirse özel bir yazılım ile birlikte oto kontrol sağlayarak takip edin.

Özel günlerde, kutlamalarda, resmi günlerde hatırlanmak insanları özel hissettirir. Bunu görmezden gelmeyin.

Süreklilik Sağlayın

Hangi alandan satış yapıyor olursanız olun, sürekliliğinizi ve güncel kalmayı her zaman için sürdürün. Dijital pazarlama da fiziki ticaret ile benzer özellikler taşımaktadır. Dijital pazarlama’da ve e-ticarette ne kadar eski olursanız o kadar bilinir ve güvenilir olursunuz.

Bu noktada yola e-ticaret paketleri ile başlayarak kendinize güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

E-ticaret paketlerinizi kendinize has kişiselleştirebilir, potansiyel müşterilerinize ve hizmetlerinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Algoritmaları ve stratejileri inceleyin, rakiplerinizi her gün kontrol edin ve e-ticaret paketleriniz gereğince daha fazla iyileştirme nasıl yapabilirsiniz bunları arşatırın.

E-ticaret paketleri ve e-ticaret hakında daha fazla bilgi almak ve iletişime geçmek için İletişim sayfamızı kullanabilir, e-ticaret teklifi için TEKLİF AL sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz bizlere WhatsApp üzerinden de hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Bi Adam Medyayı Sosyal medya’da takip ederek bizlere destek olabilirsiniz.

Bi Adam Medya İnstagram | Bi Adam Medya Facebook | Bi Adam Medya Twitter

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir