Facebook grupları ile birlikte işletmenize ve mevcut müşterilerinizi arttırarak daha fazla değer katabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Bugün ki içeriğimiz de facebook grupları nasıl kullanılmalı? Facebook üzerinde potansiyel kitlemize nasıl ulaşabilir ve bu alanda nasıl fayda sağlayarak işletmemizi ön plana çıkartabilir bunları ele alacağız.

facebook-gruplari

Yazımızın detaylarına geçmeden önce facebook üzerinde ki olumsuz düşünceleriniz varsa bunu yıkmak isteriz.

Çünkü Türkiye’de ne yazık ki Facebook atıl gibi gözükse de Dünya sıralamasın da hala en aktif sosyal medya olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye deki durumu ise tamamen ticarethaneye dönmüş durumda. Alışveriş yapanlar ve mevcut satıcıların buluştuğu ve anlık olarak görüştükleri bir yer halini almaya başladı.

Tabi ki bu bir olumsuzluk olmamakla birlikte mevcut işletmemizi daha fazla kitleye tanıtmamıza ve potansiyel müşterilerimize ulaşmamız için bizlere gerekli olan bir gerekçe. Bizler de bu noktada işletmemizi nasıl daha fazla kitleye ulaştırabiliriz, potansiyel müşterilerimize nasıl ulaşabiliriz bunlara değineceğiz.

Hazırsanız facebook grupları ile birlikte potansiyel kitlemize nasıl ulaşabiliriz bunları inceleyeceğiz.

Facebook Grupları ile Facebook Sayfaları Arasındaki Fark Ne?

Facebook sayfaları genel olarak kişisel profil gibi işlemektedir. Amaçları aynıdır. Tüm yetki sizin elinizde olmakla birlikte paylaşımları sizler yaparak sayfanızı daha fazla kitlelere ulaştırabilir veya tanıtabilirsiniz.

İşletmenize ait bir facebook sayfası olması durumunda güncelleme,bilgilendirme ve tanıtım yapabilir ve bundan daha fazlasını yapamazsınız. Bu makalemizde bizlerin amacı facebook sayfaları ile birlikte işletmemize kurumsal kimlik kazandırmak değil, facebook grupları ile birlikte daha fazla kitleye hitap etmek, farkındalık yaratmak ve markamızı tanıtmaktır.

Facebook grupları ise hayranlarınızın / müşterilerinizin / okuyularınızın sizi ne kadar çok sevdiğini veya işletmenize ne kadar ilgili olduğunu birebir anlatabilecekleri ve aynı şekilde tavsiyede bulunabilecekleri alanlardır.

Facebook grupları facebook sayfalarına nazaran daha fazla zaman geçirilen alanlardır. Bu alanlar sayesinde insanlar ve potansiyel kitleniz ile birebir etkileşime geçebilir, size sorulan sorular sayesinde açık bir şekilde istenilen cevapları kitlenize sunabilirsiniz.

Facebook grupları işletmeniz ile potansiyel kitleniz arasında güven duygusunu oluşturabileceğiniz en doğru ve güzel yerdir.

facebook-gruplari-2020

Facebook Gruplarının İşletmelere Faydaları

Facebook grupları e-ticaret siteleri / kurumsal web siteleri için oldukça hızlı ve kolay müşteri bulabilecekleri alanlandır. Peki Facebook grupları işletmelere nasıl fayda sağlar?

Müşterilerinize Doğrudan Erişin

Müşterileriniz sizlerin doğrudan işletmenizi iyileştirmek için altın yumurtadır diye tanımlayabiliriz. Müşterilerinizin sizler için söyleyeceği veya söylediği geri bildirimleri hiçbir zaman görmezden gelmeyin ve facebook gruplarını kendiniz için bir çalışma tahtası olarak düşünün.

Satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler veya sağladığınız hizmetler için geri bildirimde bulunan müşterilerin olumlu yada olumsuz sizlere geri bildirim de bulunması hatalarınızı düzeltmenize veya doğru yolda olduğunuzu sizlere net şekilde gösterecektir.

Sadık Müşteri Kitlesi Oluşturucaksınız

Bir diğer konu ise hiç şüphesiz ki grubunuza bağlı olan potansiyel kitleniz ile birlikte sadık bir bağ kuracağınız. Facebook grubunuza kayıt olan her kullanıcı uzun vadede sizlerin sunduğu tüm hizmet ve imkanlardan yararlanmak isteyecektir.

Haftanın indirimini ilk önce grubunuzda duyurumak ne kadar güzel değil mi? Yada yayımladığınız bir indirim kuponundan ilk grup üyelerinizin faydalanması? İşte bu stratejiyi oluşturmak için doğru adımlar atmak oldukça önemlidir.

Organik Erişiminizi Arttıracak

Grubunuzda tarafınızdan paylaşılan tüm içerikler doğrudan sitenize erişim sağlayacağı için ve potansiyel kitleniz doğrudan sitenizin müşterisi olduğu için bu size organik olarak bir büyüme kazandıracaktır.

Bu büyüme sektörel olarak sizleri farklı kılmakla birlikte sürekli olarak yukarıya doğru bir ivme oluşturacaktır. Günden güne büyüyen facebook grubunuz ile birlikte kampanya oluşturmaya ne dersiniz?

Nasıl mı? Mesela gruba davet edilen her dost için bir indirim kodu? Kulağa fena gelmiyor değil mi?

Facebook Grup Türleri

Facebook gruplarınız için seçenebileceğiniz 3 farklı yol mevcuttur. Bunlara sırası ile değineceğiz fakat ilk etapta oluşturduğunuz grup türünü sonrasında yönetici panelinden kendi isteğiniz dahilinde rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Herkese Açık

Herkese açık bir facebook grubu tüm riskleri içerisinde barındırabilir gibi görebilirsiniz. Ama herkese açık olarak paylaşımlarda bulunmanız organik olarak grubunuza üye olmayan kitleye de doğrudan erişmeniz anlamına gelecektir.

Tabi ki bu noktada sizleri bekleyen risk rakipleriniz ve trol paylaşımlar olacaktır. Gerçeği yansıtmayan ve sizinle alakalı olmayan paylaşımların önünü kesmek için ise yönetici onayına sunabilir, sizlerin onayı olmadan paylaşım yapılmasını engelleyebilirsiniz.

Gizli Grup

Gizli gruplar ise çok kez karşılaştığınız paylaşımların ve facebook grubunun duvarının kapalı olduğu grup türleridir. Bu gruplara başvuru yaparak kayıt olmanız ve aynı şekilde yönetici tarafından sizlere sorulan sorular ve kabul etmeniz gereken kurallar varsa karşılaştığınız başvuru formuna sahip grup türleridir.

Bu grup türleri ise genel olarak içine kapanık ve tek bir konuyu hedef almaktadır.

Özel Grup

Özel grup ise hiçbir şekilde facebook aramalarında çıkmayarak sadece ilgili üyelerin başvuru veya davet etmesi ile birlikte kullanıcı kabul eden gruplardır. Bu gruplara kayıt olmak için içeriden birisinin sizleri davet etmesi ve bunun yöneticiler tarafından onaylanması gerekmektedir.

Bir nevi referans sistemi ile çalışan grup modeli diyebiliriz.

facebook-grup-turleri

İşletmeler İçin Facebook Grup Türü Seçimi

Mevcut e-ticaret siteniz olduğunu düşünelim ve bunun üzerinden sizler için bir yol haritası oluşturalım.

E-ticaret siteniz olması demek potansiyel ticaretinizin olduğu anlamına gelir. Bu noktada sizlerin düşünmesi gereken en önemli konulardan birisi müşterileriniz gerçekten ürünlerinden memnun mu? Veya satın aldığı ürünleri evlerinin neresinde ne şekilde kullanıyorlar? Veya elbiseleri üstlerine nasıl oldu?

Özellikle paylaşımcı bir yaklaşım sergilemeniz potansiyel kitlenizi de doğrudan tetikleyecektir. Bunun için ise hem cesur hemde koruyucu olmanız gerekmektedir.

İşletmeler için ise facebook grupları arasında tercih etmesi gereken grup türü ise gizli grup türüdür.

Bu grup türü sayesinde işletmenizin adı ile doğrudan kurulan grubunuza hem sizi merak eden hemde daha önce alışveriş yapmış potansiyel müşterilerinizi kabul edebilir, sadık kitlenizi uzun vadede oluşturabilirsiniz.

Özellikle müsait zamanlarınızda ve insanların bilgisayar veya telefonlarının en aktif kullandığı saatlerde gelişim açısından veya satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleriniz üzerinden tartışma konusu açabilir, potansiyel kitlenizin bu konuda ne düşündüğünü veya web sitenizde daha iyi olması istediği şeyleri birinci ağızdan dinleyebilir, duyabilir bu noktada web sitenizi revize ederek kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

Reklam Yapmaktan Korkmayın

Aman reklam veriyorum bunuda kalkıp facebook grubuma mı vereceğim demeyin! Reklam modellerinden ve türlerinden hiçbir zaman korkmayın. Networkünüz ne kadar fazla genişler ve ne kadar fazla kitleye hitap ederseniz geri dönüşleriniz o kadar fazla olacak ve sadık kitleniz o kadar artacaktır.

Unutmayın ki sıfırdan bir müşteriye hizmet sunmak veya ürün satmaktansa sadık müşterinize ürün satmanız hem daha kolay hemde daha keyifli olacaktır.

Bu noktada gerçekleştirilecek çalışma tabiki sektöre, sağlanan hizmete veya stratejiye göre farklılık gösterebilir ama genel olarak değerlendirme yaptığımız zaman facebook grupları her zaman için işletmenize doğrudan fayda sağlayacaktır.

Bu yüzden yapılan reklamları veya yapılan çalışmaları hiçbir zaman boş görmemek ve sürekliliği sağlamak gereklidir.

Profesyonel Destek Alın | Gerçekçi Yaklaşın

Türkiye’de facebook’un atıl bir durumda olmasının yanı sıra bir diğer can acıtan diğer durum ise “ben kendimde hallederim” denilmesidir. Unutulmamalıdır ki her işin ehli, her alanın bir profesyoneli vardır. Bu noktada fayda sağlamak yerine başlanan yolda uzun vadede markanıza zarar verebilir, geçirdiğiniz zamanı hiç birşey elde etmemiş şekilde geçirebilirsiniz.

Bu yüzden ne iş yapıyor olursanız olun, profesyonel destek almadığınız sürece hem maddi kayıplarınız fazlalaşacak hemde olabildiğine zaman kaybetmiş olacaksınız.

Unutulmamalıdır ki dijital pazarlama uzmanı olarak faaliyet gösteren ajansların tamamı bu alanda yetki ve tecrübeye sahiptirler.

Fikir danışmaktan, hizmet almaktan çekinmeyin.

Bizleri sosyal medya’da takip ederek güncel haberlerimiz ve kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz!

FACEBOOKINSTAGRAMTWİTTERLINKEDIN
@biadammedyadya

Daha fazla bilgi / teklif almak için bizlere WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir