Google Adsense kazancınızı arttırmak istiyor veya Adsense ile para kazanmak istiyorsanız bu içerik tam olarak sizlere nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatacak. Detaylı şekilde inceleyebilir, kendi stratejilerinizi yorumlar bölümünde paylaşarak diğer okurlarımıza alternatif sunabilirsiniz.

Google Adsense, yayıncılara ve pazarlamacılara dijital olarak tüketilen içerikler üzerinden para kazanmasına imkan sağlamaktadır. Ziyaretçilerinize ve içeriğinize uygun olarak oluşturulan reklam modelleri ve reklam verenler tarafından ödenen tutarlar sayesinde kazançlarınız birikerek aylık olarak ödenmektedir.

Bu kazanç tutarlarınız reklam verenlerin ödeyeceği reklam bedeline bağlı olarak değişkenlik göstereceğini de unutmamak gereklidir.

Google-adsense

Bir web site sahibiyseniz Google ile reklam yayıncısı olarak ortaklaşa çalışabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yayıncı programına katılmanız gerekiyor. Yayıncı programına katıldıktan sonra resim, video ve içeriklerinize ekleyeceğiniz reklam modelleri ile birlikte kazanç sağlayabilirsiniz.

Google sitenizde yayınladığınız reklamları yönetir gösterim başı veya tıklama başı maliyetlerini hesaplayarak yayıncı hesabınıza bakiye ekler. Google Adsense ile birlikte para kazanmak istiyorsanız ve bunu tam olarak nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız başta bilmeniz gereken bazı durumlar;

 • Doğru reklam türünün seçimi.
 • Sitede reklamlarınızın doğru şekilde yayınlanması ve optimizasyonu.
 • Sitenizde kazancınızı doğrudan etkileyecek bir tema seçimi yapılması.
 • Kaliteli bir altyapı ve optimizasyonu.
 • İçerik üretimi ve kullanıcıyı doyurma.

Çoğu Adsense yayıncısı güne Dünya genelinde 3-10 Dolar arasında para kazanamazken, kurallarına uygun olarak hareket eden yayıncılar günde 30 Dolar belki de 300 Dolar kazanmaktadır. Peki sizler bu rakamları kazanabilir misiniz? Bu sorunun cevabı açık ve net. Gerçekten kurallı bir şekilde hareket ederseniz kazanç sağlamanız kaçınılmaz.

Adsense sadece yayıncılara para kazandırmakla kalmaz aynı zaman da reklamverenlerin de potansiyel kitlesine ulaşmasına doğrudan etki etmektedir.

Asıl sorulması gereken soru şu; Adsense’den elde edeceğiniz kazançları nasıl arttırabilir, reklamverenler tarafından değerli bir sayfa olarak gözükebilirsiniz? Dilerseniz daha fazla uzatmadan başlıklar halinde inceleyelim.

google-adsense-ile-para-kazanma

Google Adsense ile Kazancınızı Arttıracak İpuçları

Adsense gelirinizi arttırmak için stratejilerinizi oluşturmaya veya uygulamaya başlamadan önce web sitenizin genel sağlığını kontrol etmeniz gerekli, öncelikli olarak kendinize bazı soruları sorun, web siteniz gerçekten ilgili kitlesine tam olarak hitap ediyor mu? Site dizaynı ve yayınlarınız gerçekten ilgi çekici mi? Yazım diliniz okurlar tarafından nasıl karşılanıyor?

Bu sorulara kendiniz nacizane cevap vermeniz kazanç sürecinizi hızlandıracak ve stratejilerinize geliştirmenize yardımcı olacaktır.

1- Değerli İçerik Oluşturun

Yolculuğunuza başladığınız da ve web sitenizi Google’a değerlendirmeye gönderdiğiniz de dikkat edilen ilk kriter Google tarafından içerikleriniz olacaktır.

Google genel olarak içeriklerinizin dolgunluğunu ve kullanıcıya sağladığınız faydalar üzerinde durmaktadır. Bu yüzden web sitenizi optimize ederken ve Adsense başvurusu yaparken öncelikli olarak içeriklerinizin gerçekten ilgili kitlesini besleyebildiğinden emin olmalısınız.

Web siteniz de sadece içerik üretmek için yazmamalı, faydalı ve bir amaca uygun olarak içerik üretmelisiniz. Bu noktada spam içeriklerden uzak durarak sadece kaynaklar yardımı ile kendinize özgü içerikler oluşturmalısınız.

Ayrıca bu alanda bilginiz yoksa bu alanda başarı sağlamış insanlar ile birlikte blog yazınızı ortak olarak oluşturabilir, kendilerinden bu alanda fayda isteyebilir, sizler de başka blog sayfalarına fayda sağlayabilirsiniz.

Dijital Dünyanın kapılarının sonuna kadar açıldığı bu dönemler de ve bundan sonra ki süreçte, ürün ve hizmetlerimizi doğrudan kullanıcılara sunabilmemiz için güçlü bir klavyemizin olması çok önemlidir.

Markalaşmanın ve potansiyel kitleye ulaşmanın en birincil yolu kaliteli içerik oluşturmaktan geçmektedir.

Google Adsense ile kazanç sağlamanın en temel yöntemi sürekli olarak içerik üretmek ve ilgili kitleye besleyici içerikler sunmaktan geçer. Ayrıca takipçi ve okurlarınız adına abone sistemi oluşturmak veya bildirimlerinin aktif edilmesini sağlamak yayınladığınız içeriklerin direkt olarak iletilmesini sağlayacağı gibi geri dönüş sağlayan okurlarınız sayesinde Tıklama başı maliyetlerinizi doğrudan arttıracaktır.

2- Sitenizi İlgi Çekici Yapın

Sitenizin ilgi çekici olması yazılarınızın kalitesi kadar önemli bir durumdur. Kullanıcıların web sitenizde keyifli zaman geçirmesi ve ihtiyacı olabilecek tüm araçlarının elinin altında olması oldukça önemli bir konudur.

Bu yüzden web sitenizi optimize ederken kullanıcı deneyimini sürekli olarak ön planda tutmanız gerekmektedir. Ayrıca web sitenize yeni gelen bir kullanıcı olduğunu düşünün ve yeni kullanıcınız için en verimli şekilde dizayn edin.

Genelleme yaptığımız da yeni kullanıcılar web sitenize ilk defa girdiğin de hızlı şekilde sitenizi gezeceklerdir. Buna ek olarak merak ettiği veya gözüne takılan bir içeriği okuyacaktır. Bu durumda ilk kullanıcınızın önüne reklam çıkması, gereksiz alanların doldurulması onun site üzerinde ki gezintisini hayal kırıklığına uğratacaktır. O yüzden ana sayfalarınız olabildiğine yalın olmalı.

Merak etmeyin, web sitenizi hedef kitlenize sevdirebilirseniz geri dönüşleri ve reklam tıklamaları daha fazla olacaktır.

Ayrıca web siteniz de kullanıcıların daha fazla zaman geçirmesi için içeriklerinizi kategorileştirmeniz oldukça önemlidir. İlgili kategorilere kaliteli içerikler hazırlayarak ziyaretçilerinizin daha rahat gezinmesini sağlayabilir, ilgili kategorinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

Bu durum sizlere aynı zaman da siteniz üzerinde hangi kategorilerinizin daha fazla ziyaret aldığını da gösterecek olup, veri toplamanıza da yardımcı olacaktır.

Google-adsense-ile-para-kazanma-yontemleri
Google-adsense-ile-kazanc-yontemleri

3- En İyi Reklam Yerleşimi Optimizasyonu Sağlayın

Adsense optimizasyonu, daha fazla para kazanabilmeniz için oldukça önemli bir konudur. Reklam yerleşimlerinin doğru yapılması, reklamın kendisinden daha önemlidir dersek sanırım yanlış olmaz. Bu yüzden sitenize reklam yerleşimi yaparken Google Adsense Politikalarını göz önünde bulundurmanın yanı sıra kullanıcı deneyimini de göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

İşlerinizi daha kolay hale getirebilmek için aşağıda ki ipuçlarını inceleyebilirsiniz;

 • Reklamlarınızın kullanıcı deneyimini gölgede bırakmasına izin vermeyin.
 • Sayfalarınızı sürekli güvenli ve davetkar olarak tutun ve gösterin.
 • Reklamlarınızı oldukça odaklanmış noktalara kurun ve yükleyin.
 • İçeriklerde ki reklam türlerini en iyi şekilde optimize edin.
 • Tüm reklam modellerini kullanmaya özen gösterin ( Uzun, Dikey, vb. gibi. )
 • Reklamlarınızın reklam olduğunu belirtin ( Kullanıcının iyi niyetini suistimal etmeyin. )

Reklam yerleştirme aşamasında kendinizi bir kullanıcı olarak düşünebilirsiniz, web sitenize ziyaret ettiğiniz de sizler hangi alanlarda reklam olmasını ister ve hangi alanların gözünüzü yormayacağını düşünürdünüz? Bunun cevabını kendinize düzgün ve dürüst şekilde verebilmeniz oldukça önemli.

Reklam yerleştirmek için vaktiniz veya bilginiz yoksa bu konuda Google Adsense politikalarını inceleyebilir, ayrıca WordPress kullanıyorsanız Ad Inserter eklentisini kurarak hızlı şekilde reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

Buna ek olarak web sitenizin optimizasyon problemleri için Web Site Optimizasyon linkimizi takip ederek profesyonel hizmetimizden yararlanabilir, web sitenizin iç problemlerini ve kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

4- Birden Fazla Reklam Modeli Kullanın

Gelirinizi arttırmanın bir diğer önemli unsuru ise bir yazının içerisinde birden çok reklam modeli kullanmanızdır. Her reklam modelinin amacı ve sunumu farklıdır. Bundan dolayı yazılarınıza sabit olmamak ile birlikte değişken yapılarda reklam modelleri oluşturmanız kazancınızı arttırmanıza doğrudan etki edecektir.

Daha önce hiç reklam içermeyen ama en çok ziyareti alan sayfalarınızı Google Search Console üzerinden tespit ederek Google adsense ile kazanç oranınızı doğrudan etkileyebilir, güzel bir optimizasyon sayesinde kazancınızı arttırabilirsiniz.

Özellikle kaydırmalı sayfalar da ekranın üst kısmında beliren reklam modelleri en çok kazandıran reklam modellerinin başında yer almasının yanı sıra yazının en etkili başlığı altında veya yazının en kaliteli paragrafının hemen sonunda yer alan reklam modelleri de sonuca ulaşılmasına doğrudan etki etmektedir.

Google adsense ile kazanç sağlamak için uygulayacağınız stratejiler tamamen kendinizi bir kullanıcı olarak düşündüğünüz de ve web sitenizi o şekilde optimize ederek gezdiğiniz de ve incelediğiniz de başarıya ulaştıracak ve sonuç verecektir.

google-adsense-ile-kazanc
google-adsense-ile-kazanc

5- Kitlenizi Oluşturun ( Niş Alan Belirleme )

Google Adsense ile kazanç sağlamaya ne zaman başlarım? sorusu genel olarak aklınızı kurcalayan en önemli sorulardan birisidir. Web sitenizi optimize edip, kaliteli içerik ürettikten sonra elbette kazanç sağlamayı beklemek en doğal hakkınızdır. Harcanılan zamanın ve uğraşın bir karşılığını beklemek en mantıklı harekettir.

Blogunuzdan veya web sitenizden para kazanmayı hedefliyorsanız, önce kitlenizi oluşturmalısınız.

Bunu başarmak için öncelikli olarak web sitenizin kitlesi kimdir, sizler ne üzerine içerik oluşturuyorsunuz bunu net şekilde belirlemelisiniz. Bir web sitesi oluşturmak sağdan, soldan bir kaç içerik bularak paylaşmak ne yazık ki sizlere adsense ile birlikte kazanç sağlatmayacaktır. Reklamverenler tarafından değerli bir web sitesi veya blog olabilmeniz için öncelikli olarak sitenizi veya blogunuzu popüler bir hale getirmeniz gerekmektedir.

Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra yapmanız gereken kitlenizi doğru bilgiler ile beslemek ve onların sürekli okumalarını sağlayarak güvenlerini kazanmanızdır. Halihazır da kaliteli bir kitleniz olması bile sizlerin para kazanmasına yeterli olacaktır. Bu noktaya geldiğiniz andan itibaren para kazanmaya hazırsınız diyebiliriz.

Başladıktan hemen sonra bloglardan para kazanmak her içerik yazarına cazip gelebilir. Siteniz üzerinden erken süreçte para kazanmayı beklemek ve bunun karşılığını görememek ne yazık ki çoğu projenin daha yerden kalkmayarak adım atamadan bitmesine neden olmaktadır.

Bu yüzden amacınız öncelikli olarak para kazanmak değil, kaliteli bir içerik üretmek ve kaliteli bir blog oluşturmak olmalıdır. Eğer buna odaklanarak keyifli bir şekilde süreç ilerletebilirseniz sonucunda beklentinizin daha üstünde kazanç sağlamanız mümkündür.

Başarılı bir Adsense yayıncısı olup olmadığınızı anlayabilmeniz için kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır;

 • Siteniz ne kadar trafik alıyor?
 • Sitenize bağlı kaç aboneniz var?
 • Hedef kitlenizi belirleyerek onları doyuracak içerikler üretmeye devam ediyor musunuz?
 • Sizin için hangi para kazanma stratejisi uygun?

Siteniz genel olarak günde 1-10 arasında ziyaretçi alıyorsa bu sizin için çok erken anlamına gelir. Ama siteniz günde 100 ve üzeri ziyaretçi almaya başladıysa işte o zaman Google adsense ile kazanç düşünebilirsiniz.

Arama motorları kullanıcılar içeriklerinizden memnun kaldığı sürece ve sayfanıza daha fazla zaman geçirerek yorumlarla katkıda bulunduğu sürece SERP değerlerinde artış gösterecek ve hedef kitlenize ulaşmanız için sizlere destek sağlayacaktır.

Ancak sitenizde kaliteli içerik üretmenin yanı sıra SEO tekniklerini uygulamayı ve anahtar kelime araştırması yapmayı unutmamalısınız.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler kadar SEO ve Anahtar kelime araştırması da oldukça önemli diğer iki ayrı başlıklarda konulardır.

6- Kullanıcı Deneyimini ( UX ) Optimize Edin

Siteniz yavaş veya yanıt vermiyorsa Adsense ile kazanç sağlayabileceğinizi düşünüyor musunuz? Bizce düşünmeyin, öyle bir şeyin olması oldukça güç. Kullanıcı deneyim, herhangi bir çevrimiçi reklamcılık kampanyasının merkezinde yer almaktadır. İsterseniz e-ticaret site sahibi olun, isterseniz içerik üreten bir blog sayfası, isterseniz de hizmet sağlayan bir web sitesi statünüzün hiçbir önemi yok. Önemli olan tek şey, kullanıcı deneyiminizi en üst seviyede tutmanız olacaktır.

Bir sitenin kullanıcı deneyimi ve kullanabilirliği, bir kullanıcının sitenizle ne kadar kolay etkileşim kurabileceğini ifade eder. İyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmanın temellerini ise şöyle sıralayabiliriz;

 • Mobil uyumluluk.
 • Ulaşılabilirlik.
 • İyi kurgulanmış bilgi yapısı.
 • İncelenmesi kolay içerik yapısı.
 • Hızlı yüklenen sayfalar.
 • Gezintiyi kolaylaştıran yönlendirme bağlantıları.

Bunların Adsense ile alakasız olduğunu düşünüyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Adsense ile kazanç sağlamak için temellerinizi ne kadar sağlam atarsanız o kadar etkili bir kazanç elde edebilirsiniz.

Bu yüzden yukarıda ki maddeleri göz önünde bulundurarak web sitenize en iyi şekilde optimize etmeyi deneyin. Bu konuda içerik üretiminin dışında teknik bilginiz yok ise profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Profesyonel yardım almak, süreci hızlandıracağı gibi olası yanlışlarınızın da önüne geçecektir.

Ek olarak sitenizin kullanımı ne kadar zor olursa hemen çıkma oranınız da o kadar yükselecektir. Hemen çıkma oranı artan bir web sitesinin SERP değerli de zarar görecektir. Google gözünde itibarsız kalmamanız adına profesyonelce dizayn edilmiş bir web sitesine fazlası ile ihtiyacınız var.

google-adsense-ile-kazanc-saglama-yontemleri
google-adsense-ile-kazanc-saglama-yontemleri

7- İzleyin ve Ölçümleyin

Çevrimiçi reklamcılığın en güzel yönlerinden birisi de hiç şüphesiz ki yapılan tüm işlemlerin veya aksiyonların takip edilebilir olmasıdır. Adsense internet üzerinden para kazanmanıza olanak sağlayan en güvenilir kaynak olarak gözükse de geliştirilebilir olması kazancınızı doğrudan etkilemektedir. Grafiklerinizi günlük olarak takip etmeniz izleyeceğiniz yol hakkında sizlere tam olarak bilgi verecek ve daha iyi adımlar atmanıza olanak sağlacaktır.

Adsense reklam performansınızı daha iyi optimize edebilmeniz için sizlere bazı metrikler toplayarak raporlamanıza olanak sağlamaktadır. Bunlar ise;

 • Görüntülenen reklamlar
 • Adsense tıklama oranı (TO)
 • Adsense tıklama başına maliyet (TBM)
 • Reklam konumu
 • Adsense sayfa gösterimi
 • Reklam tıklamaları
 • Görüntülenen reklam birimleri
 • Ziyaret başına reklam birimi

Sayfa gösterimlerinizden sitenizde ki aktif kullanıcılara kadar pek çok veriye hızlı şekilde ulaşabilmeniz için Adsense hesabınızı Google Analytics’e bağlamayı unutmayın.

Google Analytics yeni başlayanlar için göz korkutucu, karmaşık, içinden çıkılmaz gibi gözükebilir ama emin olun ki oldukça basit bir yapıya sahiptir. Özellikle Google bu konuda kullanıcılarına arayüzlerini oldukça basit tutmaktadır. Basit olduğu kadar kapsamlı olan bu araç ile birlikte web sitenizin ihtiyacı olan tüm aksiyonları takip edebilir, hareketleri not edebilir, stratejilerinizi ona göre oluşturabilirsiniz.

Google Adsense ile Kazanç Modellerini Geliştirin (BONUS)

Yukarıda paylaştığımız bilgiler dahilinde içeriklerinizi güncel tutar, doyurucu bilgiler sunar ve hedef kitlenize doğrudan adım atarsanız uzun vadede sürekli bir kazanç sağlamanız kaçınılmaz.

Tabi ki bunları yaparken farklı yatırım modelleri ile birlikte de bunu desteklemeniz kitlenizi daha kısa sürede oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Bunları sıralayacak olursak;

 • İçeriğinizi oluşturmaya devam edin ve ilgili kişiler ile paylaşın.
 • Web sitenizin reklamlarını yayınlayın.
 • Duyarlı reklam birimleri kullanın.
 • Web sitenizi adsense için oluşturmuş gibi görmeyin ve göstermeyin.
 • Sosyal medya hesaplarınız da aktif olun ve kitleniz ile etkileşim halinde olun.
 • Ziyaretçilerinizin kolay ulaşabileceği alanlara reklam yerleştirin ve reklam alanı olduğunu net şekilde belirtin.
 • Deneme yapmaktan çekinmeyin.
 • İçerik üretimi yaptığınız kategoriler de rakiplerinizi tanıyın ve onlarla etkileşime geçerek kendinizi tanıtın, kitleleriniz üzerinde ortak içerikler üretmekten çekinmeyin.

Yukarıdakiler de sizlerin adsense kazancınızı arttırmaya yönelik yapacağınız çalışmalara ek olarak hem sektörel hemde kitlesek olarak kendinize ve web sitenize yapacağınız yatırım stratejilerinden bazıları diyebiliriz. Bu stratejileri geliştirmek ve büyütmek tabi ki temelde sizin araştırmanıza bağlıdır. Ne kadar fazla araştırır, ne kadar fazla denerseniz yanlış dahi yapsanız doğruyu bulmanız o kadar kolay olacaktır.

O yüzden denemekten asla vazgeçmeyin, yanlış yapmaktan korkmayın. Google adsense Türkiye’de her ne kadar içerik üreticiler tarafından basit kazanç modeli olarak gözükse de hedeflenen kitleye doğrudan hitap ettiğinizde ve reklam verenler tarafından sevildiğiniz de kazançlarınız doğrudan artış gösterecektir.

Bu yüzden Google Adsense ile para kazanmak için öncelikli olarak kendi içeriğinizi sevmeli, kaliteyi elden bırakmamalısınız.

Kullanıcı deneyimi üst seviyede profesyonel bir blog oluşturmak istiyor ve Adsense ile kazanç sağlamaya bugün adım atmak istiyorsanız altta ki butondan iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir