Google my bussines ile birlikte günden güne büyüyen dijital pazarlama da kendi işletmenizi markanızı ve kurumsal yapınızı rakipleriniz arasından bir adım daha öne taşıyarak potansiyel kitlenize ulaşabilirsiniz.

Bugün ki içeriğimizde google my bussines yanı türkçe karşılığı google benim işletmem ile birlikte nasıl bir iyileştirme yapabilir ve mevcut değerlerinize nasıl değer katabilir ve potansiyel kitlenize bir adım daha yaklaşabilirsiniz bunu ele alacağız.

google-my-bussines-yerel-seo-

Günümüzde bir web sitesine sahip tüm işletme sahipleri internet deki varlıklarını iyileştirmeye çalışıyor ve her gün bunun yollarını arıyor ve araştırıyor. Türkiye ve Dünyanın da içerisinde bulunduğu ve mücadelesini verdiği bu Korona virüs salgını süresince kendinize ve markanıza yapabileceğiniz en iyi yatırım ise hiç şüphesiz ki yerel seo’dan geçmektedir.

Özellikle bizler de kendimiz için kocaeli seo alanında aktif olarak görev alıyor ve kendi varlığımızı iyileştirerek bu süreçte potansiyel müşterilerimize ulaşmak için sürekli olarak yenilik ve iyileştirme çalışmaların da bulunuyoruz.

Google My Bussines Nedir?

İşletmenizin google üzerinde ki görünümünü sağlayan ve sizi yerelde daha fazla kitleye ulaştırmak için Google tarafından desteklenen ve işletmenizin tüm bilgilerinin yer aldığı bir alt hizmettir.

Google bilindiği üzere Dünyanın en büyük teknoloji ve alternatif üreticisi bir firma olarak kendi alt kolları ile birlikte gerek kişi, gerek kurum ve kuruluşların sürekli olarak hayatını kolaylaştıracak ve potansiyel kitlelerine erişim sağlayabileceği alternatif araçlar üretmektedir.

Google benim işletmem yani google my bussines ise tam olarak onlardan birisi olarak hayatımızda yer almaktadır.

Google benim işletmem ile ilgili olarak tüm çalışmaları tek bir panel üzerinden yapabildiğimiz gibi firmamıza ait olan tüm bilgileri de yine ücretsiz olarak yayımlamaya imkan sağlamaktadır.

Konumuz olan Google my bussines ve Yerel SEO arasında ki fark ise, google benim işletmem hesapları potansiyel müşteriyi harekete geçirirken yerel seo çalışmaları ile birlikte tam hedefe ulaşabiliyoruz.

Yazımızın devamında tam olarak süreç nasıl ileriliyor, ne gibi iyileştirmeler yapabiliriz tamamını inceleyebileceksiniz.

Google benim işletmem ile alakalı daha önce ki makalemize de göz gezdirmek için ise Google Benim İşletmem Optimizasyon Rehberi 2020 tıklayabilirsiniz.

Google My Bussines Nasıl Çalışır?

Google my bussines kullanımı oldukça kolaydır. Giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak firmanıza ait veya şahsınıza ait bir gmail hesabı olması gerekmektedir.

Gmail hesabınız ile birlikte google araçları içerisinden Benim işletmem seçeneğini seçerek hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Bu noktada kurulum yapmanız gerekmektedir. Genel olarak bu işlemleri ilk defa yapıyorsanız üst kısımda verdiğimiz bağlantı üzerinden diğer makalemizi inceleyebilir, kurulum ve optimizasyon işlemlerinizi o makalemiz üzerinden inceleyerek devam edebilirsiniz.

Google benim işletmem hesabınızda yer alan tüm bilgiler tamamen Türkçe olarak tarafınıza sunulmakta olup ipucu kısmı ile birlikte google eksik kaldığınız noktaları ve düzenleme yapmanız gereken kısımları sizlere uyarıda bulunarak hatırlatmakta ve göstermektedir.

Bu yüzden Google my bussines tüm kurum ve kuruluşların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Günümüzde özellikle yerel seo çalışmaların da dikkat çeken ilk özellik kullanıcıların haritaya olan eğilimleridir.

Harita sonuçları google sonuçlarından daha çok trafik aldığından dolayı bu noktada firmanızın ilgili aramalarda sıralamada olması oldukça önemlidir.

Sıralama Faktörü Neye Göre Belirlenir?

Google my bussines da sıralama almak ve rakiplerinizin önüne geçmeniz için pek çok alternatif mevcuttur. Ama bunların en önemlilerini sıralamak gerekise;

 • İlgi
 • Mesafe
 • Önem

İLGİ: İlgi potansiyel kitlenizin arama düzeyine bağlı olarak çıkan sonuçların tamamını ortaya koymaktadır. Yani bulunduğunuz bölgede nalbur işi yapıyor ve potansiyel kitleniz bu noktada google üzerinde ilçenizi belirterek arama yapıyorsa bu ilgili arama sonuçların da yer almaktadır ve size doğrudan müşteri yaratmaktadır.

Bu tür aramalar sizin organik sıralamanıza bağlı olarak süreklilik sağlayabileceği gibi rakiplerinizin bu alandaki çalışmaları ve güncelliği de oldukça önemlidir.

YAKINLIK: Google benim işletmem arama sonuçları genel olarak o anlık kullanıcının yaptığı aramadan yola çıkarak sonuç vermektedir. Bulunduğu bölgeye olan yakınlık derecesine bağlı olarak en ilgili firmaları sıralayarak kullanıcısına alternatif olarak sunum yapmaktadır.

Bizler için ise genel olarak yerel seo aramaların da kocaeli seo kelimesi üzerinden aramalar geldiği gibi izmit seo kelimeleri üzerinden de aramalar gelmekte ve google benim işletmem de sıralamada yer almaktayız.

Sizlerin de işletmesine bağlı olarak aranan kelimeler de sıralama almanız bu noktada potansiyel müşterinize birebir ulaşmanıza imkan sağlamaktadır.

ÖNEM: işletmenize giriş yapan kullanıcılardan işletmenize yorum yapan ve puanlayan kullanıcılara kadar pek çok etken sizin sıralamanızı belirleyen faktördür. Bu noktada ne kadar fazla giriş alır ve ne kadar müşterinizden potansiyel geri dönüş alarak yorumlamaya tabi tutulursanız o kadar önem arz eder ve yeni müşterileriniz için o kadar tercih edilir olursunuz.

Google haritalar üzerinde ki aramalarda firmanıza yapılan tüm yorumlama ve puanlamaların gözüktüğünden dolayı işletmenize doğrudan etki etmekte ve bu noktada fayda sağlamaktadır.

Kişisel blog sitesi olan Ali TAŞCI için ise İzmit web tasarım kelimesi üzerinden Google haritalar üzerinde arama gelmekte ve bu aramalara en yakın olan kullanıcılara sunulmaktadır.

Sizlerin de aramalarda yer alması tamamen arama yapan kullanıcının size olan yakınlığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Google My Bussines Girişinizi Optimize Edin

Google my bussines girişini gerçekleştirmek için öncelikli olarak işletmenizi doğrulamanız gerekmektedir. Bunun için eski google hesapları üzerinden direk onaylama yapıldığı gibi bazı durumlarda 14 günlük posta yolu ile zarf iletilmektedir.

Tarafınıza gelen işletme zarfı içerisinde yer alan 6 haneli Google kodu ile birlikte aktivasyon işlemlerinizi gerçekleştirerek google my bussines hesabınızı resmileştirebilir ve yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu durum her hesaba göre farklılık gösterdiğinin tekrar altını çizmekte fayda var tabiki.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra ister aktivasyon işlemlerinizi yapmış olun isterseniz olmayın genel olarak uymanız gereken kurallar ve optimize etmeniz gereken alanlar vardır. Bunları sırası ile belirtecek olursak;

 • Giriş bilgilerinde gerçek işletme isminizi kullanın. ( Yanıltıcı veya işletmenizi yansıtmayan isimlerden kaçının )
 • Mümkün olduğunda doğru kategoriyi seçmeye çalışın. ( Farklı kategori seçimi sizi potansiyel kitleniz ve potansiyel aramalarınızdan uzaklaştıracaktır. )
 • Mümkün olduğu kadar çok veri girişi yapın. Tüm optimizasyon ayarlarınızdan sonra profilinizin doluluk oranı %100 olmasına özen gösterin. ( Eksik bilgiler müşterilerinize erişim de engel olmaktadır. )
 • Telefon numaranızı kontrol edin ve doğru girişi sağlayın.
 • Çalışma saatlerinizi belirtin ve tatil günlerinizi yayımlayın. Kullanıcıların hangi gün size ulaşacağı veya ne zaman çalıştığınızı net şekilde görmesini sağlayın.
 • İşletmenize ait içeriden, dışarıdan, çalışırken ki tüm anların fotoğraflarını ekleyin. Google my bussines bunun için sizlere ilgili alanlar bırakmaktadır. Bu alanlara gerekli görselleri yüklemeye özen gösterin.
 • Diğer işletme sayfaları üzerinde kendi sektörünüze yakın olanlar ile birlikte etkileşim sağlayın. Google haritalar üzerinde ne kadar aktif bir kullanıcı olursanız hesabınız o kadar değerli olacaktır. Bu noktada google size güvenecek ve sizin izlediğiniz yolu doğru kabul edecektir.
 • My bussines girişlerinizi siteniz ile birlikte organize şekilde sürdürün. Her gün web sitenizi ziyaret ediyor ve düzenleme yapıyorsanız aynı düzenlemeleri ve güncellemeleri google my bussines hesabınız içinde yapın orayı atıl bir yer olarak görmeyip düzenli olarak paylaşımlarda bulunun. Mevcut web site paylaşımlarınızı ise muhakkak haritalar üzerinde yayınlayın.
 • Sürekli olarak güncel bilgileri girmeye ve işletmenizin yeniliklerini duyurmaya özen gösterin. Gösterim almanız veya almamanız bu noktada hiçbir öneme sahip değildir. Siz işletmenizin güncelliğini sağladığınız sürece süreklilik kazanacak ve potansiyel kitlenize ulaşabileceksiniz.

Genel olarak çalışmalarınızı yukarıda ki bilgiler ışığında düzenleyebilir veya sıfırdan oluşturuyorsanız bu maddeleri baz alabilirsiniz. Unutmayın ki tüm çalışmalar sizin elinizde ve sürekliliği siz sağlayabilirsiniz.

Bu noktada rakiplerinizi sürekli olarak inceleyin, google haritalar üzerinde yer alan potansiyel rakipleriniz gün içinde neler yapıyor, ne gibi iyileştirmeler yapıyor onları inceleyin. Bu incelemeleri kendinize uygulayın. Örnek olarak kocaeli seo kelimesi üzerinde google haritalar da ne gibi iyileştirmeler yapılıyor veya kocaeli web tasarım kelimesi üzerinde ne gibi iyileştirmeler yapılıyor bizler günlük olarak sürekli bu kelimeleri analiz ediyor ve rakiplerimizi inceliyoruz.

Sizler de sektörel olarak rakiplerinizi sürekli olarak inceleyin. Ve onların yapmadıklarını bulmaya çalışın farklı olun ve sürekli güncel kalın.

Google My Bussines ile Yerel SEO Önemi

Google my bussines ile birlikte yerel seo işlemlerinizi doğrudan etkilemekte ve bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Günümüzde seo gözardı edilmeyecek kadar değerli ve kıymetli bir google algoritma çalışmasıdır. Bu noktada tam olarak nasıl bir fayda sağlayacağınıza ise sizler karar vermeniz gerekmektedir.

Google my bussines ile birlikte yerel seo çalışmalarınızı güçlendirebilir ve local olarak yerel aramalarda daha fazla sonuç doğurabilirsiniz. Veya Türkiye geneli çalışamalar yaparak daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. Bu tamamen sizin kendi tercihiniz ve izleyeceğiniz yola bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Genel olarak hangi yolu seçerseniz seçin SEO çalışmaları bir firmanın veya web sitesinin olmazsa olmaları arasındadır. Google my bussines ile birlikte de bu noktada tam fayda sağlamanız oldukça önemlidir.

Bizler kocaeli seo alanında faaliyet gösterirken mevcut çalışmalarımıza google my bussinesı da hesaba katarak hareket etmekteyiz. Google haritalar her zaman için işletmelerin bel kemiği noktasındadır.

Bu yüzden tabiri caizse “bu olmasa da olur” diyemezsiniz. Dijital pazarlama da hiçbir zaman olasa da olur diyemezsiniz. Bir eksiğiniz rakibinizin bir fazlası olabilir. Bu yüzden yapacağınız çalışmaları eksiksiz ve sürekli olarak yapmanız sizlere uzun vadede kazanç sağlatacaktır.

Google my bussines veya Yerel seo hakkında daha fazla bilgi almak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilir, dilerseniz iletişim formumuz veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir