İnstagram video reklamları

Covid 19 sürecinden sonra sıkça kullanılan reklam modelleri arasında yer almaya başladı. Özellikle fiziki satış yapan işletmelerin ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye sunmak istemesinden sonra instagram adeta mini Youtube platformuna döndü. Bu kötü mü? Tabi ki değil.

İşletmelerin daha fazla kullanıcıya hitap edebilmesi için farklı dijital pazarlama yöntemlerini denemek zorundalar. Dün bahsetmiş olduğumuz, işletmelerin dijital pazarlama da kullanacağı yöntemler de tam olarak bu konuyu geniş çaplı ele almakta.

Dilerseniz ilgili konumuza buradan inceleyebilirsiniz: İşletmeler İçin 7 Dijital Pazarlama Yöntemi

Tabi ki dijital pazarlamanın bir kolu olan instagram üzerinde pek çok firma da sadece resim paylaşmak ile yetiniyor. Ama ne yazık ki artık instagram algoritması değişti ve en son yaptığı bildirge ile birlikte kullanıcıların neye daha fazla eğilimi varsa ilgili aramaları o şekilde sunacağını resmen duyurdu.

Peki biz buradan ne anlıyoruz? Bir sayfanın tamamen videodan veya tamamen resimden oluşmaması gerekiyor. Peki ne yapacağız? Tabi ki her platformun bir algoritması olduğu gibi instagramın da algoritmasına saygı duyup onu anlamaya çalışacağız.

Yapılan son bildirgeden sonra bizim anladığımız ve kullanıcılarından istediği ise; Benim platformum üzerinden video’da resim de, İGTV özelliği ile de uzun video paylaşabiliyorsunuz, canlı yayın yapabiliyorsunuz. Bunların tamamını tüm fonksiyonları ile kullanın demenin resmileştirilmiş halini son güncellemesi ile birlikte instagram bizlere sundu.

Peki bunları yapmazsak ne mi kaybederiz? Hemen cevaplayalım; İnstagram yaptığı bildirge ile birlikte kullanıcıların alışkanlıklarına uygun olarak içerikler ve öneriler sunmaya başladı. Bu durumda sizler e-ticaret satıcıları veya kurumsal firma sahipleri her kişiye ihtiyacınız var. O halde birbirinden farklı türde içerik üretmek ve her içeriğin ilgili kişisine ulaşmanız gerekiyor ki, İnstagram algoritmasında yer edinerek önerilenler arasında bulunabilin.

Bu durumda karşımıza ne yazık ki bazı problemler çıkıyor, bunun da başında video içerikler ve sponsorlu video reklamları geliyor.

Bu duruma neden ne yazık ki diyorum? Çünkü biz Türk milleti olarak bir şeyi bilmeden ilgilenmek, kurcalamak ve kendimizce üretmekten mutluluk duyuyoruz. Bu durum ne yazık ki genlerimiz de mevcut.

Ama dijital pazarlama’da işler bizim istediğimiz gibi sürmeyebiliyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor derseniz bu içerikte bugün instagram video reklamları ile ilgili 9 tane ipucunu sizlere sunacağız.

İnstagram Video Reklamları için 9 İpucu
İnstagram Video Reklamları

1- Kısa ve Basit Tutun

İnstagram video reklamları için gördüğümüz en büyük problemlerden birisi de videoları uzatarak sofistike bir hale getirmeye çalışmasıdır. Bu durum oldukça yanlıştır. Dijital kullanıcının psikolojisini anlamak, onlara uygun olarak içerik üretmek oldukça önemlidir.

Bu yüzden videoların içerisinde gereksiz uzatmalardan kaçınarak sadece amacınıza uygun cümleler seçmelisiniz. Bu durum izleyiciye doğrudan bilgi sunacaktır.

Genel araştırmalara baktığımız da video reklamlarında ki ilk 5 saniye oldukça önemlidir. Genel ağırlık instagram kullanıcısı önüne çıkan sponsorlu reklamların canlı ve dikkat çekici olmamasından dolayı ilk 5 saniye göz gezdirip ilerlediğini araştırmalar ortaya çıkartmıştır.

Bu durumda ilk 5 saniye sizin potansiyel kitlenize hitap edebilmeniz için oldukça önemli bir süre. Sizlere kısa gibi gelebilir ama dijital dünyanın büyüdüğünü ve her saniyemizin internet olduğu gerçeğini aklımızda tutarsak oldukça uzun bir süre. 🙂

Bu yüzden videolarınız da canlı ses tonu, kısa ve yalın bir anlatım tutmanız sizler için oldukça önemli ve ilk kurallardan birisidir.

Ayrıca bir araştırmaya göre yapılan sponsorlu reklamların %21.2 ‘si videolu sponsorlu reklamlar tarafından oluşmakta ve bu rakam diğer reklam modellerine göre 7.5 oranında daha fazla tıklama aldığı da kanıtlanmış.

Bir diğer konu ise hiç şüphesiz ki video reklamlarının altında kullandığınız içerik metinleri, buraya da yine video da olduğu gibi yalın ifadeler kullanmanız oldukça önemli. Bu durumu şöyle izah edebiliriz; instagram video reklamları oluştururken kullanacağınız metin, video içerisinde ki mesaj da 5. sınıf öğrencisinin anlayabileceği düzeyde olmalı. Sıradan, basit ve net.

instagram-reklam-ipuclari
İnstagram video reklamları ipuçları

2- Altyazıları Kullanın

Sosyal medya sponsorlu reklamlarında en çok öne çıkan bir diğer durumda video altında kullanılan açıklamalardır. Video akarken altta oluşan alternatif yazı modeli kullanıcıyı video içerisinde tutmakta ve daha fazla izlenmesini sağlamaktadır.

Genel analizlerde insanların %83’ü instagram videolarını sessiz izlemekte ve bunun %92’si mobil cihazlardan doğrudan erişim sağlamaktadır.

Bu oranı Dünya genellemesinde düşünebiliyor musunuz? Muazzam..

Reklamlarınızı her zaman için sizi anlayabilecek insanların izleyeceğinden emin olmayın, ne demek istiyoruz? Sağır veya dilsiz insanların da sosyal medya üzerinde varlığını sürdürdüğü gerçeğini bilmeli ve içeriklerimizi ona uygun olarak optimize etmeliyiz ki bizi kim izler veya kim dinlerse niyetimizi doğrudan aktarabilelim.

Bunun için alternatif araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz, en önemlisi tabi ki bir video edit programı kullanmaktır. Bunun için dilerseniz profesyonel destek alarak içeriklerinize alt yazı ekletebilirsiniz. Bu tamamen kendi tercihinizdir ama video edit programı sayesinde videolarınıza hızlı şekilde alt yazı özelliği ekleyebilirsiniz.

Videolu sponsorlu reklamlarınız da kullanıcılar bazen söylediklerinizden ziyade yazılanları okumaktadır. Sesi açık olsa bile videonun sonuna kadar yazılanları takip etmektedir. Bu yüzden yazılar sizin videolarınızın daha fazla izlenmesi ve haliyle daha fazla etkileşim alması için olmazsa olmaz bir durum.

3- Dönüşümlerinizi Kurgulayın

İnstagram da dilerseniz video içerik dilerseniz normal içerik paylaşımı yapın veya sponsorlu reklam paylaşımı yapın, her aksiyonu sağlarsanız sağlayın karşılığı olması gerekmektedir.

Ne demek istiyoruz? Bir görsel üzerinden sponsorlu reklam oluşturdunuz. Bu noktada bir kullanıcı sponsorlu reklamınız üzerinden sitenize veya hizmetlerinize doğrudan erişim sağlamak için aksiyon gösterdi. İşte bu noktada sponsorlu reklamlar da kullandığınız yapının aynısı ile karşılaşması gerekmektedir.

Yine yurtdışı araştırmalarına baktığımız da aynı yapıyı kullanarak dönüşünü kurgulayan sponsorlu reklam modellerinde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu e-ticaret siteleri için alışveriş eğilimi gösterirken hizmet sağlayanların iletişim formları ve call action butonları oldukça aktif şekilde aksiyon almış.

Tabi ki her zaman için sponsorlu reklam görselleri veya paylaşımlarınız da yer alan görseller ile doğrudan etkileşim içinde olması gerekmiyor. Bunu daha basite indirgecek olursak görsel üzerinde ki bir slogan veya bir logo da aynı şekilde benzerlik göstermesi durumunda alınacak reaksiyon aynı oranda olacaktır.

4- Alışveriş Özellikli Video Reklamları Oluşturun

Türkiye’de bu durum her ne kadar kullanılıyor olmasa da bazı markalar bu noktada farklı çalışmalar ile birlikte instagram shopping özelliğini açmış ve kullanmakta.

Yakın zaman da instagramın Türkiye pazarına da açmayı planladığı özellik sayesinde artık ürünleri doğrudan instagram üzerinden etiketleme yaparak fiyat girecek ve satışa sunabileceğiz. Bu durum satışları doğrudan etkileyeceği gibi gereksiz DM yoğunluğunun da önüne geçecektir.

Fakat elimizde hala video içeriklerine alışveriş özelliği tanımlama imkanı bulunmaktadır. Bu durumda oluşturduğumuz içeriklerimizi katalog reklam modellerini seçerek oluşturabilir, doğrudan alışverişe yönlendirebiliriz.

Bunun kurgusunu yapmak tabi ki sayfadan sayfaya değişiklik göstermektedir. İnstagram katalog reklamı için farklı bir konuda geniş bir yer verebiliriz.

influencer-reklam-fiyatlari
İnstagram video reklamları

5- İnfluencer’lar İle Birlikte Takım Olun

İnfluencer reklam modeli son dönemler de özellikle son 1.5/2 yıldır aktif olarak uygulanan modellerin başında yer almaktadır.

Özellikle Türkiye pazarında teknolojik anlamda hizmet veren firmaların büyük çoğunluğu bu alanda influencerlar ile birlikte çalışma yapmaktadır. İşlerinizi büyütmek için ise oldukça etkili bir yöntemdir.

Tabi ki bu noktada nasıl bir influencer ile çalışacak ve nasıl bir reklam veya hizmeti tanıtmasını isteyeceksiniz, önemli olan nokta burası aslında. Genç nüfusun daha yoğun olduğu ve takipçi sayısının büyük bir çoğunluğu lise öğrencilerinin oluşturduğu bir influencer ile birlikte yüksek fiyatlı ürünler pazarlayamaz veya satışa döndüremezsiniz.

Bu noktada stratejik davranmalı, geniş bir analiz yaparak size uygun olan kitleyi ve bu kitleye sahip olan influencer ile iletişime geçmelisiniz.

6- Yeniden Pazarlama ( Remarketing ) Yöntemini Uygulayın

Eğer soğuk satış yapıyorsanız yani yeni kullanıcılara ulaşmaya çalışıyorsanız bu noktada kendinizi insanlara sunabilmek için videolarınızı biraz derinleştirebilir, kim olduğunuzu anlatabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi daha geniş bir zamana yayabilirsiniz.

Bu yeni insanların sizleri tanımasına veya fikir edinmesine imkan sağlayacaktır. Fakat amacınız satış yapmak ve mevcut e-ticaret sitenizin daha fazla ziyaret edilmesi ise bu durumda yenilenen reklam modelini kullanmanız gerekmektedir.

Biz buna kısaca dijital ajanlık diyoruz. Müşterileriniz veya ziyaretçilerinizin sürekli olarak attığı adımları net bir şekilde incelemek, takip etmeniz oldukça önemlidir. Bu noktada Türkiye’de çok kaliteli çalışmalar yapan kişi-kurumlar mevcut. Attığınız adımı sizlerin gölgesi gibi takip ediyor ve sürekli olarak karşınıza çıkabiliyor.

İşte tam olarak remarketing olayı budur. Sizi görmezden gelmemelerini sağlamak ve unuttukları bir şeyleri onlara tekrar hatırlatarak sonuca ulaştırmaktır.

Bunu nasıl ticaretinize döndürebilirsiniz? Sepetini yarım bırakmış kullanıcıları hedefleyerek onlara göre kısa ve net bir şekilde sepeti neden tamamlamaları gerektiğini anlatan bir video hazırlayabilir, hatta geri dönüşlerini sağlamak için video içerisinde indirim kuponu sunabilirsiniz.

Bu noktada web sitenizden çıkan veya sepette ürün bırakıp terk eden kullanıcıların %70’i doğrudan sizlere geri dönüş sağlayacak ve sepetini tamamlama eğilimi gösterecektir.

instagram-video-reklamlari-ipucu
İnstagram video reklamları

7- Videonuzu Anlatan Küçük Görselleri Optimize Edin

Bir çok reklam veren ne yazık ki instagramın mobil verdi iken kullanıcıya videoyu otomatik oynatmadığını bilmiyor. Bu yüzden videolarının öne çıkan görsellerini optimize etmiyor ve o şekilde yayınlıyor.

Genç nüfusun büyük çoğunluğu ise mobil verisi ile birlikte sadece ihtiyacı olan veya dikkatini çeken reklamları izliyor. Bu noktada öne çıkan görsellerinizi olabildiğine optimize edebilmek ve potansiyel kitlenizin anlayabileceği şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Tabi ki bunu yaparken yine instagram algoritmasını göz önünde bulundurmanız gereken 2 kuralı mevcut. Bunları kısaca belirtecek olursak;

Kural 1: Video reklamları paylaşırken veya hazırlarken Facebook ve İnstagram da geçerli olan %20 metin doluluk oranını göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer hazırladığınız görselin %20’si veya daha fazla kısmı yazı içeriyorsa bu genel kitlenize erişiminizi kısıtlandıracaktır.

Ayrıca reklamınızı yayınlamak sizlere daha pahalıya gelecektir. Bu yüzden %20 metin kuralını göz önünde bulundurmanız her iki platform için oldukça önemlidir.

Kural 2: Dönüşüm ihtimalini düşünerek öne çıkan görselleriniz ile sunumunuz arasında benzerlik taşımanız oldukça önemlidir. Kullanıcılar reklamlarınıza tıkladıktan sonra arka planda göreceği görüntü veya erişeceği web sitesi ile arasında benzerlik kurmaları oldukça önemlidir.

Bunun için site de kullandığınız yazı karakteri, font büyüklüğü, bol içerikler, logonuz, sloganınız yada ikisi arasında benzerlik sağlayacağınız herhangi bir materyal olabilir.

8- En İyi İçeriğinizi Birkaç Saniyede Yerleştirin

İnsanlar videolarınıza denk geldi veya plat butonuna bastı diye tüm videoyu izlemek zorunda değildir.

Bu yüzden videolarınızda ilk 5 saniye oldukça önemlidir, bunu yazının başında belirtmiştik. Bu 5 saniye içerisinde müşterilerinizin ihtiyaçlarına nasıl çözüm sunabileceğinizden veya sattığınız bir ürünü neden sattığınızdan ve neden satın alınması gerektiğinden bahsedebilir veya onlara merak uyandıracak bir sahne oluşturabilirsiniz.

Ekstra olarak gereksiz bilgiler ile kesinlikle uğraşmayın. Olabildiğine hızlı ve yalın şekilde amaca uygun sunum yapın. Videolarınızı keşfet ekranında gören veya görecek bir kişi yine söylediğimiz gibi ilk 5 saniye içerisinde videonuza tepki verecektir.

Bu ilk saniyeleri en iyi şekilde değerlendirmeniz halinde kullanıcı videonuzu geçmeyecek ve sonuna kadar izleme eğilimi gösterecektir. Amaca uygun ve gereksiz uzatmaları koymayarak yalın bir içerik sunduğunuzda etkileşime geçmesi, satın alma eğilimi göstermesi de büyük bir oranda araştırmalarda karşımıza çıkmaktadır.

sponsorlu-reklam-fikirleri
İnstagram Video Reklamları

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel ise ilk saniyesinde bir sihirbazın parmakları ile birlikte kare çizmesi ile başlıyor, beraberinde animasyon desteği ile birlikte pencere çiziyor ve verilmek istenen mesaj ilk 10 saniye içerisine sığdırılıyor.

İşte bu %100’lük bir dönüşün ilk saniyesin de kullanıcısını nasıl etkileyeceğini bilen bir reklam modelidir. ( Oldukça beğendiğimiz bir reklam çalışmasıdır. )

9- Tek Amacınız ve Hedefiniz Olsun

Bunu sadece sponsorlu reklamlar için düşünmek oldukça yanlış. Genel olarak instagram üzerinde paylaştığınız her görsel ve videonun bir kitlesi olmak zorundadır.

Sizler yolunuzu belirlemediğiniz sürece o yolda yürüyen insanlar tarafından fark edilir olmanız oldukça güç.

Çoğu zaman sponsorlu reklamları veya standart paylaşımları incelediğimiz de karşılaştığımız durumların başında çok hedef yönlendirmesi görüyoruz. Peki nedir bu? İncelemelerimiz de görüyoruz ki insanlara; Beğen, yorum yap, paylaş, arkadaşını etiketle, kaydet gibi birbirinden farklı hedefleme ve yönlendirme yapılıyor.

İşte bu noktada kullanıcıya çok fazla seçenek sunmak, onu hem yoracak hemde sıkacak ve hiçbir eylemde bulunmadan ayrılmasına neden olacaktır. Bu yüzden hedeflemeleriniz ve amacınız tek olmalı, paylaştığınız videonun veya resmin en çok beğenilmesini mi istiyorsunuz yoksa sadece yorum yapılmasını mı? Buna net bir karar vererek o doğrultuda adım atarsanız karar yoğunluğu daha aza indirmiş ve insanlardan beklediğiniz geri bildirimi daha sınırlı tutmuş ve başarıya ulaşma yüzdeniz daha fazla olur.

Yine e-ticaret sitesi üzerinden bir örnek ile pekiştirecek olursak, instagram video reklamları her ne kadar hazırlanarak paylaşılırsa paylaşılsın, sizin orada ki tek amacınız sitenize ziyaret edilmesi ve ürünlerinizi sergilemeniz olmalıdır. İnsanlara gereksiz yere, yorum yapmalarını, arkadaşlarını etiketlemelerini veya beğenmeleri gibi gereksiz hedeflemeler ile meşgul etmemelisiniz.

Fakat kullanıcılar ürünleriniz ile ilgili yorum yapmak isterse onlara hızlı şekilde geri dönüş sağladığınızdan emin olun, kullanıcılar anlık reaksiyonlardan etkilenir ve daha fazla etkileşime geçmek isterler.

Bu yüzden çalışmalarınızda bu kıstası kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Şimdi Kazanan Reklam Modeli Oluşturmanın Tam Zamanı!

Yukarıda paylaştığımız 9 madde ile birlikte başarılı bir kampanya oluşturmak için hazırsınız! Bu noktadan sonra yukarıda ki süreci eksiksiz şekilde uygulamak ve tüm detayları göz önünde bulundurmak olacaktır.

Artık başarılı bir reklam videonuz var ve sitenize trafik çekerek satış yapmaya hazırsınız! Tebrikler. 🙂

Eğer bu alanda başarılı değilim ve profesyonel olarak sosyal medya yönetimi konusunda destek almam gerekiyor diyorsanız altta ki buton üzerinden hızlı şekilde iletişime geçebilir, dilerseniz mağazamızdan paketlerimizi inceleyebilirisniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir