Pazar yerleri Türkiye de ve Dünya genelinde her zaman için tercih edilen ve güven duyulan alanlardır. Bu ticaret alanlarının güven duyulmasının en büyük nedenlerinden birisi de hiç şüphesiz ki e-ticaret sektöründe büyük rol oynamaları ve büyük bütçeler ile birlikte müşterilerine sürekli olarak gösterim yaparak marka bilincini oluşturmalarından kaynaklıdır.

Bugün e-ticarette faaliyet gösteren firmaların pazar yerlerinde ki ürünlerini nasıl hareketlendirebilir, ürün satışlarını tetikleyecek aksiyonları nasıl kontrol edebilirler onları ele alacak ve maddeler halinde inceleyeceğiz.

Fakat onun öncesinde bir kaç başlıkta e-ticaret sektöründe faaliyet göstermek için gerçekten pazar yerleri önemli midir? Pazar yerlerinin e-ticarette ki önemi nedir kısaca bunları açıklayalım.

ETicaret Nedir? E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?

Eticaret nedir sorunu hemen hemen her yerde görmeniz muhtemel. Bu durumun en büyük nedenlerinden birisi hiç şüphesiz ki içerisinde bulunduğumuz ve tüm Dünyanın uğraştığı covid-19 virüsüdür. Virüs sonrasında hayatımızda dijital pazarlamaya yönelik çok fazla iyileştirme ve eğilim olmuştur.

Bundan dolayı insanlar alternatif satış kanalları olarak neler yapabileceğini araştırmaya başladı. Hal böyle olunca eticaret nedir, eticarette nasıl başarılı olunur sorularını çok sormaya başladı.

E-ticarette başarılı olmak için yapmamanız gereken hataları içeren bir makalemizi daha önce yayımlamıştık yazımıza buradan ulaşabilirsiniz ; E-Ticarette Yapılan En Büyük 10 Hata

eticaret-nedir

Pazar Yerlerinde Satış Nasıl Yapılır?

Eticaret yapmaya karar verdiniz ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz, internette eticaret nedir diye sürekli arama yapıyor ama bir sonuca ulaşamıyorsanız herkes gibi sizler de eticaret nedir sorusundan ziyade pazar yerlerinde satış nasıl yapılır bunu araştırmaya başlayacaksınız.

Pazar yerlerinde satış yapabilmeniz için ilk önce hangi kanalları kullanabileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak sizlere pazar yerleri satıcı hesaplarına ulaşabileceğiniz ve başvuru yapabileceğiniz linkleri paylaşalım.

Trendyol satıcı hesabı oluştur

N11 satıcı hesabı oluştur

GittiGidiyor satıcı hesabı oluştur

Hepsiburada satıcı hesabı oluştur

Ptt Avm satıcı hesabı oluştur

Yukarıda ki pazar yerlerine tıklayarak ilgili başvuru ekranlarına ulaşabilirsiniz. Başvurularınız sonrasında sizlerden istenen evraklarınızı sisteme yükleyerek panelinizi aktif edebilir, sonrasında ürünlerinizi yükleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Pazar Yerlerinde Satış Arttıracak 10 Yöntem

Bu başlık altında paylaşılan tüm bilgiler N11 pazar yeri baz alınarak hazırlanmıştır. Bu başlık altında ki maddeleri kendi pazar yerleriniz ve ürünlerinize entegre edebilir, düzenleyebilir veya yeniden oluşturabilirsiniz.

Başlıklar

  • Alt başlık uzunluğu: Pazar yerlerinde ve eticarette en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz ki ürünlere eklenen başlıkların tam olarak keyword yani anahtar kelime içermesi gerekmektedir. Bunun için ise kullanabileceğiniz belli başlı araçlar mevcuttur. Bunun için sizlere önerebileceğimiz en kullanışlı ve basit araçlardan birisi olan ; Ubersuggest‘dir. Bu araç üzerinden ücretsiz olarak anahtar kelimelerinizi araştırabilir, ürünlerinizin google üzerinde ki en çok arama alan kelimeleri nelerdir, hangi kelime kalıpları sizler için uygundur bunları anlamaya ve kendi ürünlerinize uyarlamaya çalışın. Yukarıda paylaştığımız araç dışında Google üzerinde de ürünlerinizi arayarak insanların en çok hangi aramaları yaptığını anlaya çalışın. Bunun için inceleyeceğiniz kısım ise resimde gösterilmiştir. Örnekte ki arama “yazlık terlik modelleri” şeklinde yapılmış olup Google’ın alternatif anatar kelimeleri görselde ki gibi sıralanmıştır.

Yukarıda ki görsel üzerinden kendi ürünleriniz üzerinde kombinasyon yapabilir, aranma ihtimali en fazla olan başlık kombinasyonlarını kendi pazar yerleri ürünleriniz için uygulayabilirsiniz.

N11 üzerinden örnek verecek olursak genel olarak başlık uzunlukları 50 ve üzeri şeklindedir. Yani n11 üzerinde satış yapan bir kullanıcını seçeceği başlık yapısı 50 ve üzeri olması gerekmektedir.

Resimler

  • Resim Sayısı: Pazar yerlerinde en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz ki resimlerdir. Resimler sattığınız veya pazarladığınız ürünler kadar kaliteli olmak zorundadır. Öncelikli olarak şunu bilmeniz gerekmektedir ki sizler resimler üzerinden satış yapıyorsunuz. Bu noktada pazarlama noktasında ürünlerinizin görselleri kaliteli olmak zorundadır. Kullanıcılar ürünü görsel üzerinden beğenerek alabilmesi için bu noktaya ayrıca özen göstermeniz gerkemektedir.

Pazar yerlerinde genel olarak 5 ve üzeri resim kabul edilmektedir. Fakat bu makalemizde N11’i baz aldığımızdan dolayı n11 7 ve üzeri görseli algoritma gereği kabul görmekte ve daha pozitif sonuç doğurmaktadır. O yüzden eğer satışlarınız n11 üzerinden ise bu noktada ürün görsellerinizi arttırmanız gerekmektedir.

  • Yüksel Resim Kalitesi: Yüksek resim kalitesi satışını gerçekleştirdiğiniz ürünler için olmazsa olmazdır. Yukarıda ki başlıkta da açıkladığımız gibi eticaret genel olarak görseller üzerinden yapıldığı için görselleriniz kaliteli olmak zorundadır. Bu noktada görsellerinizi algoritmaya uygun olarak kaliteli şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Alt görselde pazar yerlerine eklenen ürünlerin benzerleri karşılaştırma yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda hangi görselin albenisinin yüksek olduğunu kendiniz de gözlemleyebilir, kendi satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin görsel değerlendirmesini yapabilirsiniz.

pazar-yerleri

Yorumlar ve Puanlama

  • Yorumlar ve Puanlama: Pazar yerlerin de satışlarınıza doping etkisi yaratacak bir diğer kriter ise hiç şüphesiz ki ürünlerinize yapılan yorumlar ve puanlamalardır. Bu noktada müşterileriniz özgürdür. Onların ürünlerinizi tercih edip satın alması sürekli olarak yorum yapacakları anlamına gelmemektedir.

Bu noktada onları harekete geçirecek alternatifleri sizlerin üretmesi gerekmektedir. Bunların en bilindik ve uygulanan yöntemlerinden birisi de satışını gerçekleştirdiğiniz ürünlerin yanın da alternatif olarak ikramlarda bulunmaktır. Bunlara örnek vermek gerekirse; bir teşekkür kartı, küçük bir cüzdan, kadınlara yönelik satış yapıyorsanız küçük bir hediyelik eşya gibi maddi yükü olmayan ama manevi anlamda müşterilerinizi mutlu edecek şeyleri kullanabilirsiniz.

İnsanlar bu tür duygu okşamalarını severler, bu yüzden kendilerini borçlu bilirler. Bu noktada satışını yaptığınız ürünlerinizde ne kadar geri dönüş alırsanız kategori de o kadar bilinir ve ciro sahibi olursunuz.

Ürün Açıklamaları

  • Ürün Açıklaması: Örneklememize ve makalemize n11 üzerinden yola çıkarak oluşturduğumuz için yine bu başlıkta da n11’i baz alarak cevaplayacağız. N11 açıklama kısımları html yani text girişi yapabileceğiniz alanlardır. N11 genel olarak ürün girişlerin de ise minimum 200 kelime kabul etmektedir. Bu kabul etme nedeni ise algoritması ile %100 eşleşmesini sağlamasıdır.

Bu noktada açıklama yapmaktan asla çekinmeyin. Ürünlerinizi her detayı ile müşterilerinize anlatın ve onların anlamasını sağlayın. Bu açıklamalarınızı destekleyeceğiniz diğer yöntemler ise açıklamalarınız da resim ve video kullanmak olacaktır.

Ne ürün satıyorsanız satın resim ve videolarını çekmek ve işinizi profesyonelleştirmek sizin elinizde olan bir durumdur. Bundan dolayı hiçbir şekilde ürünlerinizi bu noktada eksik bırakmayın. Unutmayın ki eticaretin en önemli kurallarından birisi de müşteriyi memnun etmektir. Bu noktada müşterilerinizi satın almadan mutlu ve memnun etmeniz gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir diğer konu tabi ki sıkça sorulan sorulardır. Bu noktada da eticaret sektöründe olduğunuz için ürünlerinizi merak edecek insanlar illa ki olacaktır. İster kendinize ait eticaret sitesi olsun, isterseniz pazar yerlerinde satış yapın hiç fark etmez bu noktada müşterilerinizin kafasında ki soru işaretini gidermeniz gerekmektedir.

N11 örneğinden yola çıkarsak bunu oluşturabileceğiniz çokça rahat bir alan bulunmaktadır. Bu alanda ürününüz hakkında daha önce tarafınıza iletilmiş soruları derleyerek cevap verin. Bu müşterilerinize doğrudan aklında oluşacak soru işaretlerin karşı bir çözüm sunmuş olacak ve müşterileriniz istediği cevabı seçenekler arasında bulup tatmin olursa doğrudan satışa yönlendirecektir.

Soruları Cevapsız Müşterinizi Takipsiz Bırakmayın

Eticaret alanında faaliyet gösteren sizler her şeyden önce müşterilerinizden sorumlusunuzdur. Bu noktada müşterilerinizin mağazanıza yaptığı yorumları asla görmezden gelmeyip hiçbir soruyu cevapsız bırakmamanız gerekmektedir.

Sizleri zorlayacak sorulara dahi samimi ve açık sözlü olarak cevap vermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki sizler fayda sağladığınız sürece ticaretiniz devam edecektir. Bu noktada ister n11 satıcısı olun, isterseniz trendyol satıcısı isterseniz diğer pazar yerleri satıcısı olun hiç fark etmez, müşterilerinizin her türlü sorusunu cevaplamak sizlerin ilk önceliğiniz olmalıdır.

Bir diğer konu tabi ki müşteri datalarını arşiv yapmanızdır. Müşterilerinizin telefon numaralarını her zaman için bir not defterinize kaydedin. Özel günlerde, kutlamalarda, indirimler de veya mağazanıza eklenen yeni ürünlerde müşterilerinizi bilgilendirici mesajlar atmaktan çekinmeyin.

Müşterileriniz alternatif bilgilendirmelerden mutlu olacaktır. Bu noktada alternatif sms firmaları üzerinden hizmet sağlayabilir, rahatlıkla bilgilendirme mesajlarınızı saniyeler içerisinde müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Özet

Eticaret nedir sorusunu geçtim, ben artık eticaretin içerisindeyim ve pazar yerlerinde satış yapıyorum diyorsanız bu yolu yarılamışsınız demektir. Ama bir gerçek var ki her zaman söylediğimiz gibi “oyunu kuralına göre oynamanız gerekmektedir.”

İster ürün satın, isterseniz hizmet sağlayın. Her zaman için bir amaca hizmet etmeniz gerekmektedir. Bu noktada pazarlama kanallarınızı en iyi şekilde kullanmalı, müşterileriniz ile doğrudan iletişim içinde olmalı ve onların her türlü sorusu ve önerisine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diğer yönden sürekli olarak rakip analizi yapmanız ve ürünlerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Süreklilik ve yenilikçi olmadığınız sürece kategori de yükselmeniz zor olacaktır.

Eticaret sitesi için Teklif Alabilir, bizlere pazar yerleri hakkında daha fazla soru sormak için whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir