Satış Ortaklığı Programı pahalı reklam veya pazarlama kampanyalarına yatırım yapmadan e-Ticaret satışlarınızı artırmak ister misiniz? Bir ortaklık programının nasıl oluşturulacağını öğrendiğinizde, bu işe hemen girişmek için adım atacaksınız fakat başta belirtmekte fayda vardır, satış ortaklığı programları ile birlikte gerçekten çok güzel kazançlar sağlayabilirsiniz fakat yola çıkmadan önce uzman gözünden değerlendirme yapılması, yol haritasının oluşturulması ve ilk kampanyanın başlatılması önemlidir.

Bu uyarımızı yaptığımıza göre yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Sonuçta en iyi pazarlamacılar mutlu müşterilerdir.

Öyleyse sizinle çalışan insanları yani satış ortaklarınızı ödüllendirmek iyi bir fikir olacaktır. Dünya’nın tüm coğrafyalarında geçerli olan ve yıllık milyon dolarları bulan bu iş modeli Türkiye’de de oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu yüzden satış ortaklarınıza bu noktada bonkör davranmak ve onlara satışları karşılığında tatminkâr bir ödeme yapmak hem motive edecek hemde süreklilik sağlayacaktır.

Bir ortaklık programı oluşturmak karmaşık görünebilir, ancak size yardımcı olmak için buradayız!

Satış Ortaklığı Programı Nasıl Oluşturulur ve Satışlarınızı Artırırsınız 2024

Bugünkü makalemizde başarılı bir ortaklık programına başlamanıza yardımcı olacak araçları ve ipuçlarını paylaşacağız. Sonunda, işinizi büyütecek, müşteri sadakati oluşturacak ve gelirinizi artıracak bir ortaklık programını nasıl başlatacağınızı tam olarak öğreneceksiniz.

Satış Ortaklık Programı Nedir?

Bağlı kuruluş programı, çevrimiçi bir işletmenin içerik oluşturucular ve web siteleri ile ortak olduğu bir sistemdir. Bağlı kuruluşlar olarak bilinen bu ortaklar, içerikleri aracılığıyla işletmenin ürünlerini tanıtır. Satış ortakları, promosyonları satışla sonuçlandığında veya sitenize trafik çekmek gibi başka bir hedefe ulaştığında komisyon alırlar.

Satış ortakları satışlarınızı artırmanıza nasıl yardımcı olur? Bir ortaklık programının başarısı 2 ana faktöre bağlıdır:

 1. Genişletilmiş kitle: Bloglar, YouTube kanalları ve sosyal medya fenomenlerinin hepsinin kendi yerleşik takipçileri vardır. Bağlı kuruluş programları bu kitlelere kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.
 2. Sosyal kanıt : Tüketiciler, satın alma kararları vermelerine yardımcı olması için müşteri incelemelerine ve referanslarına bakar. Bağlı kuruluş programları, yüksek kaliteli içerik oluşturucuları markanızla övünmeye teşvik eder, bu da size yeni müşteriler kazandıracaktır.

Bütün bunlar nasıl mümkün olabiliyor? Bağlı kuruluş bağlantıları, herhangi bir bağlı kuruluş pazarlama programının omurgasıdır. Her bağlı kuruluş, web sitenize veya ürün sayfalarınıza benzersiz bağlantılar kullanır. Bu, her bir bağlı kuruluştan hangi trafiğin ve satışların geldiğini izlemenize olanak tanır, böylece komisyon ödeyebilirsiniz.

Amazon muhtemelen dünyanın en tanınmış ortaklık ağıdır. Haber sitelerinin her tatilde yayınladığı hediye rehberlerini biliyor musunuz? Amazon ürünlerine bağlantılarla dolu olanlar mı? Bunların hepsi bağlı kuruluş bağlantılarıdır ve haber sitesi, sizi bu bağlantılara tıklayıp bu ürünleri satın almaya yönlendirerek gelir elde eder. Bunların hepsi perakende devinin ortaklık platformu olan Amazon Associates Programının bir parçası.

İşte New York Magazine’in alışveriş rehberi web sitesi The Strategist’ten bir örnek:

The Strategist'in "Amazon'daki En İyi Saksılar ve Saksılar" adlı listesinin ekran görüntüsü. Her ürün, ürünü Amazon'da görüntülemek için bir satış ortağı bağlantı düğmesi içerir.

Satış Ortaklığı Programının 2 Yüzü

Bir ortaklık programının 2 tarafı vardır:

1. İştirak

İlk olarak, bağlı kuruluş tarafından bağlı kuruluş pazarlamasına sahipsiniz. Bunlar, içeriklerinde başka bir şirketin ürünlerini tanıtarak komisyon kazanan iş ortaklarıdır.

Örneğin, bir seyahat blog yazarı olduğunuzu varsayalım.

Blog yazılarınızdan birinde, insanlara uçak biletlerini “TravelMonster” adlı bir çevrimiçi rezervasyon hizmeti aracılığıyla ayırtmalarını öneriyorsunuz (hayır, bu OptinMonster’ın kardeş şirketi değil):

TravelMonster’ın ortaklık programına kaydolduysanız blogunuzun ortaklık bağlantısından gelen tüm satışlardan komisyon alırsınız:

bağlı kuruluş pazarlama döngüsü

Bu içerik oluşturucular için bağlı kuruluş pazarlaması pasif bir gelir akışı haline geliyor. Ortaklık bağlantılarını paylaştıktan ve SEO’larını optimize ettikten sonra, tek bir blog makalesi veya videosundan para kazanmaya devam edebilirler.

2. İş

Ancak şimdi durumu tersine çevirelim ve bağlı kuruluş programlarına iş açısından bakalım.

Kendi web siteniz için yeterli trafik ve iş üreten bir e-Ticaret tüccarıysanız, içerik yaratıcılarını sizin hakkınızda konuştukları için ödüllendirmek amacıyla bir ortaklık programı başlatmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda, bir bağlı kuruluş pazarlama programı başlatırsınız, diğer içerik oluşturuculara özelleştirilmiş ve izlenebilir bağlantılar sağlarsınız ve bağlı kuruluş bağlantılarınızı kullanarak yapılan satışlardan komisyon ödemekten siz sorumlu olursunuz.

Kısacası kullanıcılarınız ürününüzün reklamını yapmaya teşvik edilir ve daha fazla satış elde edersiniz. Bu gerçek bir “kazan-kazan” senaryosudur.

Bu makalenin geri kalanında, ürünlerini tanıtmak isteyen bir işletmenin bakış açısından bağlı kuruluş programlarına odaklanacağız.

Satış Ortaklığı Programı Nasıl Oluşturulur

İşletmeniz için bir ortaklık programına başlamaya hazır mısınız? İşte temel adımlar:

1. Hedeflerinizi Belirleyin ve Ürünleri Seçin

Başarılı bir bağlı kuruluş pazarlama programı açıkça tanımlanmış hedeflerle başlamalıdır. İşte ilerlemenize yardımcı olabilecek birkaç hedef örneği:

 • X sayıda günlük isabete ulaşmak için e-Ticaretinize trafik çekin
 • Belirli bir ürünün satışını %X artırın
 • 1 yıl içinde X sayıda aktif bağlı kuruluştan trafik kazanın

Ayrıca, bağlı kuruluşlarınızdan hangi ürünleri tanıtmalarını isteyeceğinizi de belirlemeniz gerekir. Küçük bir işletmeyseniz veya bağlı kuruluş pazarlamasında yeniyseniz, yalnızca 1 veya 2 bağlı kuruluş ürünüyle başlamak isteyebilirsiniz. Amiral gemisi bir ürününüz varsa, bu başlangıç ​​için akıllıca bir seçimdir.

Satis-Ortaklik-Programi-Nedir-1
Satis-Ortaklik-Programi-Nedir-1

2. Komisyon Yapınıza ve Oranınıza Karar Verin

Daha sonra, bağlı kuruluşlarınıza ne kadar ödeyeceğinize karar vermek isteyeceksiniz.

İşte 3 ortak komisyon yapısı:

 • Satış yüzdesi : Bağlı kuruluşlara, bağlı kuruluş bağlantıları aracılığıyla yapılan herhangi bir satışın belirli bir yüzdesini ödeyin. Bu oranlar genellikle %5 ile %25 arasında değişmektedir .
 • Sabit ücret : Her satış veya dönüşüm için belirli bir tutar ödeyin. Sabit ücretler özellikle yüksek biletli ürünler veya abonelik hizmetleri için yaygındır.
 • Kademeli komisyon:  Bu komisyon yapısında daha fazla satış yapan iştirakler daha yüksek komisyon oranları kazanacaktır. Bu strateji, bağlı kuruluşlarınızı ürünlerinizi tanıtma yöntemlerini gerçekten optimize etmeye teşvik eder.

3. Ortaklık Yönetimi Yazılımınızı Seçin

Bağlı kuruluşlara yaklaşmaya başlamadan önce, hangi yazılımı, hangi bağlı kuruluş yönetimi yazılımını kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekir. Yazılımınız ortaklık bağlantılarınızı oluşturacak, ortaklık takibiyle ilgilenecek ve ödemelerinizi yönetecektir.

Çevrimiçi mağazanız WordPress üzerine kuruluysa, tüm bunları sizin için halledecek bazı mükemmel eklentiler vardır.

Yeni başlayanlar için mükemmel olan en iyi ortaklık yönetimi WordPress eklentileri:

OrtaklıkWP

AffiliateWP Ana Sayfası

AffiliateWP, WordPress için en iyi ortaklık programı eklentisidir. Özelliklerle dolu, güçlü ve kullanımı kolay bir çözümdür. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurup etkinleştirmek, artık başlamaya hazırsınız.

Bağlı kuruluşlarınızı manuel olarak ekleyebilir veya kendilerinin kaydolmasını sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi veya web sitenizi daha hızlı ve daha etkili bir şekilde tanıtmak için sınırsız bağlı kuruluşa ve yaratıcıya sahip olabilirsiniz.

AffiliateWP ayrıca ortaklarınıza hızlı ve doğrudan ödeme yapan entegre bir ödeme hizmetiyle birlikte gelir.

Bağlı kuruluşunuzu yönetmek de aynı derecede basittir. Kontrol panelinizde, bağlı kuruluşlarınızın performansını kolayca takip edebilirsiniz.

ortaklık raporları

Son olarak AffiliateWP, WooCommerce, PayPal Buttons, MemberPress ve daha fazlası gibi diğer popüler e-Ticaret araçlarıyla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Fiyat:  AffiliateWP planları yıllık 149,60 ila 299,60 ABD Doları arasında değişmektedir .

Kolay Ortaklık

kolay ortaklık ana sayfası

Easy Affiliate, WordPress için hepsi bir arada bir ortaklık programı eklentisidir. Easy Affiliate ile kurulum sihirbazını başlatıp kolay adımları izleyerek tamamen kendi kendine barındırılan bir ortaklık programı kurabilirsiniz.

Kullanıcıların izlenebilir bağlantılar almasına, komisyonlarını izlemesine ve ödeme geçmişlerini görüntülemesine olanak tanıyan yerleşik bir ortaklık kontrol paneliyle birlikte gelir. Easy Affiliate ayrıca ortaklık uygulamaları ve oturum açma bilgileri gibi ihtiyacınız olan diğer önemli sayfaları da otomatik olarak oluşturur.

Yeni başlayanlar için bir ortaklık programı başlatmaya gelince, Easy Affiliate süreci olabildiğince kolay hale getiriyor.

Fiyat : Planlar yıllık 99,60 ila 199,60 ABD Doları arasında değişmektedir .

4. Ortakları Aranıza Alın

Sonra işin eğlenceli kısmı başlıyor: markanızı tanıtacak içerik yaratıcıları bulmak! Hedef kitlenizle örtüşen bir kitleye sahip içerik oluşturucuları aramak istiyorsunuz  . Örnekler şunları içerir:

 • Nişinizle ilgili bloglar
 • Sektörünüzde video ürün incelemeleri yayınlayan YouTube kanalları
 • Sizinkine benzer ürünleri tanıtan popüler TikTok kullanıcıları gibi sosyal medya etkileyicileri

Fiziksel ürünler satıyorsanız bu içerik oluşturucularla iletişime geçin ve onlara ürününüzün inceleme kopyasını göndermeyi teklif edin. Ürününüz dijital ise onlara bir ürün anahtarı veya ücretsiz deneme teklifi gönderebilirsiniz.

Daha sonra ürünlerinizin bloglarda ve sosyal medya platformlarında tanıtıldığını görmeye başlayabilirsiniz.

İşte OptinMonster’ın YouTube incelemesine bir örnek. Video açıklamasında bir satış ortağı bağlantısı bulunur:

OptinMonster'ın YouTube incelemesi. Video açıklamasında ortaklık bağlantısı var

Programınızı kullanacak bağlı kuruluş pazarlamacılarını bulmanın bazı yolları şunlardır:

1. Kişisel ağınızdaki insanlara ulaşın : Birkaç yıldır kariyer alanınızdaysanız, muhtemelen aynı alanda doğrudan rakip olmayan arkadaşlar edinmişsinizdir. Onlara bir ortaklık programı başlattığınızı bildirin.

Halihazırda bir içerik pazarlama planı varsa, muhtemelen ürününüzle ilgilenecek bir kitle de oluşturmuşlardır.

2. Niş alanınızdaki diğer kişilere ulaşın : Belki alanınızdaki kimseyi ilk elden tanımıyorsunuz, ancak sosyal medya sayesinde alanınızdaki etkileyicilere her zaman ulaşabilirsiniz .

Ürününüzü bu kadar benzersiz kılan şeyin ne olduğunu ve ortaklık programınızın neden incelemeye değer olduğunu onlara açıklayın.

4. E-posta listenize güvenin : Bu çok önemlidir. Sağlam, aktif bir e-posta listesine sahip olmak, bağlı kuruluş pazarlama programınız için harikalar yaratacaktır.

5. İştiraklerinizi Takip Edin ve Ödeme Yapın

Eğer ortaklık yönetimi programınızı kurduysanız, bu son adım çocuk oyuncağıdır! Yazılımınız her şeyin sorunsuz ilerlemesini sağlamanıza yardımcı olacak, böylece ortaklık komisyonlarınızı ödeyebileceksiniz.

Bahsi geçmişken, önerdiğimiz 2 ortaklık eklentisini kullanmanın ne kadar kolay olduğuna bakalım.

Yöntem 1: AffiliateWP ile Ortaklık Programı Nasıl Başlatılır

Bir ortaklık programına başlamanın ilk adımı, çalışmak istediğiniz platformu seçmektir. Yukarıda listelenen ikisi harika seçeneklerdir, bu yüzden size AffiliateWP’den başlayarak her ikisiyle de nasıl ortaklık programı oluşturulacağını göstereceğiz.

Adım 1: AffiliateWP’yi WordPress’e yükleyin

AffiliateWP sitesini ziyaret edin ve Daha fazla kazanmaya başlayın düğmesine tıklayın.

daha fazla kazanmaya başla düğmesine tıklayın

AffiliateWP planlarından birini seçin ve satın alma işlemini tamamlamak için ödeme sürecini takip edin.

Eklentiyi satın aldığınızda, bazı kurulum talimatlarını içeren bir e-posta alacaksınız (endişelenmeyin, bunların hepsini inceleyeceğiz):

affiliatewp satın alma makbuzu e-postası

Bu e-posta iki nedenden dolayı çok önemlidir. Öncelikle indirmeniz için size AffiliateWP’nin en son sürümünü verir (bu sizin eklentiniz olacaktır).

Ayrıca eklentiyi daha sonra etkinleştirmek için ihtiyacınız olacak lisans anahtarınızı da içerir. AffiliateWP’nin en son sürümünü (yukarıdan) indirdikten sonra WordPress kontrol panelinize gidebilirsiniz.

Sağdaki sütunda Eklentileri bulun ve Yeni Ekle’yi tıklayın :

wordpress kontrol paneli yeni eklenti ekle

En üstte Eklentiyi Yükleme seçeneğiniz olacak :

yeni eklenti yükle

AffiliateWP’den .zip dosyasını yüklemeniz ve ardından Şimdi Kur’a tıklamanız yeterlidir :

affiliatewp eklentisini yükleyin

Son olarak, çalışmaya başlamasını sağlamak için Eklentiyi Etkinleştir düğmesine tıklayın.

eklentiyi etkinleştir

Ve artık hazırsınız! Daha önce de söylediğimiz gibi AffiliateWP, kendi ortaklık programınızı başlatma sürecini olabildiğince kolay hale getiriyor.

Adım 2: AffiliateWP Programı Ayarlarınızı Yapın

Artık AffiliateWP eklentiniz kurulduğuna göre nasıl kullanılacağına bakalım.

Eklentiyi etkinleştirdikten hemen sonra İştirakler » Ayarlar bölümüne giderek lisans anahtarınızı girin (daha önce bahsettiğimiz kurulum e-postasında veya AffiliateWP hesabınızda bulabilirsiniz).

ayarlarda affiliatewp lisans anahtarını etkinleştirin

Lisans anahtarınızı etkinleştirdikten sonra aynı sayfada Ortaklık Alanınız için kullanılacak sayfayı seçebilirsiniz. AffiliateWP sizin için otomatik olarak bir sayfa oluşturur ancak bunu değiştirmek isterseniz açılır menüden farklı bir sayfa seçebilirsiniz.

Ayrıca bir “Kullanım Koşulları” sayfası oluşturabilir ve sayfayı burada da ayarlayabilirsiniz.

Bundan sonra, ortaklık programınız için yönlendirme oranı türü (yüzde veya sabit oran), çerez son kullanma tarihi, para birimi ve daha fazlası gibi diğer ayarları yapılandırmak için aşağı kaydırın.

yönlendirme ayarlarını yapılandırma

İşiniz bittiğinde Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklamayı unutmayın .

Artık Entegrasyonlar sekmesinde etkinleştirmek istediğiniz entegrasyonları seçebilirsiniz . AffiliateWP’yi WooCommerce, Easy Digital Downloads, MemberPress, WPForms ve daha fazlası gibi popüler eklentilere bağlayabilirsiniz .

affiliatewp entegrasyonları

Bağlantıyı etkinleştirmek için eklentinin yanına bir onay işareti koymanız ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklamanız yeterlidir .

Ardından E-postalar sekmesine gidin. AffiliateWP ile bağlı kuruluşlara gönderilen e-postaları kolayca düzenleyebilirsiniz. Bu sayfada logonuzu yükleyebilir, özel bir e-posta şablonu oluşturabilir, e-postaların gönderileceği profesyonel bir e-posta adresi ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

e-posta ayarlarını yapılandırma

Bir sonraki adıma geçmek için Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın .

Çeşitli sekmesinde , ortaklık programınız için diğer gelişmiş ayarları yapılandırabilirsiniz. Bu, kullanıcıların bağlı kuruluş olmadan önce onaya ihtiyaç duyup duymayacağının veya yeni kullanıcıları otomatik olarak bağlı kuruluş olarak kaydetmenin gerekip gerekmediğini seçmeyi içerir.

affiliatewp çeşitli ayarlar

Botların satış ortağı olarak kaydolmasını engelleyen ReCAPTCHA’yı bu sayfadan da etkinleştirebilirsiniz .

Ayarları yapılandırmayı tamamladığınızda Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın .

Bu kadar! AffiliateWP ile kendi ortaklık programınızı kurdunuz.

Adım 3: AffiliateWP ile Ortaklık Programınızı Yönetin

Artık ortaklık programınız kurulduğuna göre size AffiliateWP ile yapabileceğiniz bazı şeyleri göstereceğiz.

Ortaklarınız, AffiliateWP’nin otomatik olarak oluşturduğu özel Ortaklık Alanına giriş yapabilir. Bu kontrol panelinde yönlendirmelerini ve ödemelerini takip edebilir, reklam öğelerine erişebilir ve yerleşik yönlendirme bağlantısı oluşturucuyla yönlendirme URL’leri oluşturabilirler.

Satış ortağı alanında yerleşik yönlendirme bağlantısı oluşturucu

Ayrıca ortaklık alanınıza otomatik olarak daha modern bir görünüm kazandıracak Ortaklık Portalı eklentisini satın alma seçeneğiniz de vardır.

ortaklık portalı eklentisi

AffiliateWP, ortaklık programınızı genişletmek için kullanabileceğiniz tonlarca ücretsiz ve ücretli eklenti sunar.

Programınıza katılan bağlı kuruluşları görüntülemek için İştirakler »İştirakler sayfasına gidebilirsiniz . Burada ortaklık ortaklıklarının tam listesini, kazançlarını, oranlarını, ücretli ve ücretsiz yönlendirmelerini ve ziyaretlerini görebilirsiniz.

bağlı kuruluş raporları

Ayrıca İştirakler » Raporlar bölümüne giderek tavsiye programınızın nasıl performans gösterdiğine dair genel bir bakış elde edebilirsiniz .

ortaklık raporları

Burada ücretli kazançlar, ortalama yönlendirme tutarı ve daha fazlası gibi güçlü bilgileri görebilirsiniz. Raporlama dönemini zamana ve belirli bağlı ortak adlarına göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca bağlı kuruluşlara, ödemelere, ziyaretlere ve kampanyalara ilişkin raporları da görüntüleyebilirsiniz.

AffiliateWP başarılı bir ortaklık programı yürütmeyi kolaylaştırır ve bunlar onun güçlü özelliklerinden sadece birkaçıdır.

Şimdi size Easy Affiliate ile nasıl ortaklık programı oluşturulacağını göstereceğiz.

Yöntem 2: Easy Affiliate ile Ortaklık Programı Başlatma

Şimdi Easy Affiliate’e başlama sürecinde size rehberlik edeceğiz.

1. Adım: Easy Affiliate’i yükleyin

şimdi kolay ortaklık edinin

Easy Affiliate ile bir ortaklık programı oluşturmak için Easy Affiliate web sitesine gidin ve eklentiyi satın alın.

Ardından, ilk yöntemimizin 1. adımında listelenen işlemin aynısını izleyerek eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Adım 2: Easy Affiliate’i yapılandırın

Artık Easy Affiliate eklentiniz kurulduğuna göre nasıl kullanılacağına bakalım. Eklentiyi etkinleştirdikten hemen sonra WordPress kontrol panelinizdeki Easy Affiliate sekmesine yönlendirileceksiniz.

Kolay ortaklık menüsü wordpress

Easy Affiliate sayfasında biraz aşağı kaydırın ve Sihirbazı Başlat düğmesine tıklayın. Kurulum sihirbazı, ortaklık programınızın kurulumunda size adım adım yol gösterecektir.

kolay ortaklık başlatma sihirbazı

İlk adım Easy Affiliate lisans anahtarınızı girmektir (daha önce bahsettiğimiz kurulum e-postasında veya Easy Affiliate hesabınızda bulabilirsiniz).

Lisans anahtarınızı kopyalayıp sağlanan alana yapıştırın.

kolay ortaklık lisans anahtarı

Anahtar doğrulandıktan sonra Kaydet ve Devam Et düğmesine basın.

Daha sonra Easy Affiliate, yüklediğiniz mevcut ortaklık programlarını kontrol edecek ve size geçiş seçeneği sunacaktır. Eğer bir hesabınız yoksa, devam etmek için Kaydet ve Devam Et düğmesini tıklamanız yeterlidir.

mevcut ortaklık programını taşı

Artık Easy Affiliate’in bağlı kuruluş satışlarını takip etmesini istediğiniz e-Ticaret eklentilerini seçmeniz gerekiyor .

Easy Affiliate, WooCommerce ve Easy Digital Downloads gibi en popüler alışveriş sepetleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir .

İstediğiniz seçenekleri etkinleştirmek için geçiş düğmesine tıklayın. Bu eğitim için WooCommerce’i etkinleştireceğiz. Daha sonra Kaydet ve Devam Et’i tıklayın .

kolay ortaklıkta woocommerce'ı etkinleştirin

Bundan sonra adınızı, adresinizi ve diğer ayrıntıları içeren işletme bilgilerinizi yazmanız yeterlidir.

easy affiliate'e iş bilgisi ekleyin

Kurulum sürecinde bir sonraki adıma geçmek için tekrar Kaydet ve Devam Et’i tıklayın.

Şimdi ortaklık programına kayıt sürecini ayarlamanın zamanı geldi. Easy Affiliate size aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçenek sunar:

 • Başvuru
 • Halk
 • Özel
ortaklık kayıt seçenekleri

Başvuranları markanızın bağlı kuruluşları olarak kabul etmeden önce onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için Başvuru seçeneğini seçmenizi öneririz.

Ayrıca, satış ortağı adreslerinin ve vergi bilgilerinin ne zaman toplanacağı ve kayıt sayfasında bir satış ortağı sözleşmesi görüntüleneceği gibi diğer seçenekleri de etkinleştirebilirsiniz.

İstediğiniz seçenekleri etkinleştirdikten sonra Kaydet ve Devam Et’i tıklayın .

Daha sonra komisyon türünüzü ayarlamak isteyeceksiniz. Sitenizde yapılan satın alma işlemleri için bağlı kuruluşlarınıza sabit bir ücret ödeyebilir veya satışların bir yüzdesini belirleyebilirsiniz.

komisyonları ve ödemeleri belirleyin

Devam etmeden önce ödeme yönteminizi de seçin ve komisyonları tüm satışlarda mı yoksa yalnızca ilk satışta mı ödemek istediğinizi seçin.

Ortaklık programınız için reklam öğeleri ekleyen bir sonraki adıma geçmek için Kaydet ve Devam Et’e basın .

Reklam öğeleri, bağlı kuruluşlara web sitesi logoları, ürün fotoğrafları, banner reklamlar, metin belgeleri vb. sağlayabileceğiniz pazarlama malzemeleridir.

Reklam öğelerinizi yüklemek için +Ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir . Henüz reklam öğeniz yoksa Atla ve Devam Et düğmesini tıklayıp bunları daha sonra ekleyebilirsiniz.

ortaklık programınıza reklam öğeleri ekleyin

Bu kadar!

Kendi kendine barındırılan ortaklık programınızın tamamı kuruldu. Kurulumu Bitir ve Sihirbazdan Çık düğmesini tıklamanız yeterlidir .

kolay ortaklık kurulumunu tamamlayın

3. Adım: Easy Affiliate ile Yönetin

Easy Affiliate’te yapabileceğiniz pek çok şey olsa da bugün temel konulara odaklanacağız.

Easy Affiliate, uygulama sayfası, oturum açma ve ortaklık kontrol paneli dahil olmak üzere ortaklık programınız için ihtiyaç duyduğunuz önemli site sayfalarını otomatik olarak oluşturur.

Bu, ortaklık programınızın çoğunu otomatikleştirmenize yardımcı olacaktır.

Sayfalarınızı görüntülemek için WordPress kontrol panelinizden Easy Affiliate »Ayarlar bölümüne gidin. Genel sekmesinde bu sayfalardan herhangi birini önizleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

otomatik olarak oluşturulan ortaklık sayfaları kolay ortaklık

Artık potansiyel bağlı kuruluşlara programınıza kaydolmalarını sağlayacak bir bağlantıya sahip olacaksınız:

ortaklık başvuru sayfası

Daha sonra istedikleri zaman kontrol paneline giriş yapabilirler.

Ve kontrol panellerinde komisyonlarını, bağlantılarını/bannerlerini, istatistiklerini ve ödeme geçmişlerini inceleyebilirler.

kolay ortaklık önceden tasarlanmış ortaklık panosu

Kullanıcılarınız artık işletmenizi tanıtmaya başlamak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip.

Son olarak, bağlı kuruluşlarınızı WordPress kontrol panelinizden yönetebilir ve sitenizdeki önemli bağlı kuruluş istatistiklerini takip edebilirsiniz:

kolay ortaklık raporları

Komisyon yapıları, pazarlama entegrasyonları, tıklama geçmişi, işlem geçmişi vb. ayarları da değiştirebilirsiniz.

Başka bir deyişle, ortaklık programınızın her yönünü WordPress kontrol panelinizdeki Easy Affiliate menüsü aracılığıyla sezgisel ve kullanıcı dostu bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bu makale bir kez daha, bağlı kuruluş pazarlama stratejisi başlatarak neler yapabileceğinizin yüzeyini çizdi. Gelecekte pazarlama materyalleri (bannerler gibi) oluşturmak ve Easy Affiliate’i e-posta listenizle senkronize etmek isteyeceksiniz .

Ortaklık Programınızı Tanıtın

Eklenecek en iyi bağlı kuruluş pazarlamacıları, mağazanızın zaten sadık müşterileri olan kişiler olacaktır. Aslında bu muhtemelen mağazanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz en önemli gruptur.

Ama bu haberi onlara nasıl ulaştıracağız? Zaten e-posta pazarlama listenizdeyse, bir e-posta göndermeniz yeterlidir.

Aksi takdirde, bir e-posta listesi hazırlamanız ve bunu web sitenize yaymanız gerekir.

Bunu yapmak için, dünyanın 1 numaralı müşteri yaratma araç seti olan OptinMonster’ı kullanmanızı öneririz .

OptinMonster ana sayfası

OptinMonster, e-posta listenizi sürekli olarak büyütmenize ve yeni ortaklık programınızı çeşitli şekillerde tanıtmanıza yardımcı olan premium bir WordPress eklentisidir .

Potansiyel müşteri mıknatısınız ve 2 adımlı katılım formlarınız aracılığıyla e-postalar kazandıkça , bağlı kuruluş pazarlama programınızın reklamını mevcut müşterilerinize yapmaya başlayabilirsiniz.

Elbette, ağlarınıza ulaşmak yeni ortaklıklar edinmek için mükemmel bir yoldur. Ancak şirketinizin e-posta listesini kullanmak, yaptığınız işe ve ürettiğiniz içeriğe aktif olarak ilgi duyduğunu ifade eden kişilere ulaşacağınız anlamına gelir.

Satis-Ortaklik-Programi-Nedir

Bu, işinizi büyütmek için sağlam bir e-posta listesine sahip olmanın birçok avantajından yalnızca biridir.

Açılır Pencerelerle Tanıtın

OptinMonster, ortaklık programınızı tanıtmak veya pazarlama listelerinize e-posta eklemek için reddedilmesi zor bir açılır pencere oluşturmak için ihtiyacınız olan araçları ve püf noktalarını sağlar.

100’den fazla çarpıcı şablon ve 9’dan fazla kampanya türüyle ziyaretçilerinizin dikkatini çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Sürükle ve bırak oluşturucusu sayesinde kampanyanızla ilgili metin, görseller ve renk dahil her şeyi özelleştirebilirsiniz. Ayrıca geri sayım sayaçları, fotoğraflar, videolar, düğmeler ve daha fazlası gibi gelişmiş öğeler eklemenize de olanak tanır.

İşte bir iş e-posta listesi için e-postaları toplamak amacıyla OptinMonster tarafından oluşturulan tam sayfa açılır pencerenin bir örneği.

FeedBlitz açılır penceresi OptinMonster

Peki ya bahsettiğimiz güçlü hedefleme özellikleri?

OptinMonster, kampanyanızı hangi ziyaretçilerin ne zaman göreceğini özelleştirmenize olanak tanır. Dolayısıyla, ortaklık programınızı mevcut müşterilerinizi kullanacak şekilde tanıtmak istiyorsanız bunu OptinMonster ile yapabilirsiniz.

Aksi takdirde hedef kitlenizi sitenizdeki etkinliklerine, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre hedefleyebilirsiniz.

optinmonster için hedefleme kuralları

Bağlı kuruluş pazarlama satışlarınızı takip etmek gibi, anlaşılması kolay bir kontrol paneliyle kampanyalarınızın ne kadar iyi çalıştığını takip edebilirsiniz. A/B testi, farklı kampanyaları gerçek zamanlı olarak test etmenize de olanak tanır.

optinmonster'da analitik

Ve OptinMonster’ın güçlü Exit-Intent® teknolojisiyle, ayrılan kullanıcıları bağlı kuruluşun ürün sayfalarına gönderebilirsiniz.

Satış ortaklığı programını daha iyi analiz etmek ve daha iyi şekilde optimize ederek ilk satış ortaklığı programınızı oluşturmak için profesyonel desteğe ihtiyacınız olursa bizlere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir