Bir WordPress web sitesi oluştururken vermeniz gereken kararlardan biri, geri izleme ve geri pingleri etkinleştirip etkinleştirmemenizdir. Geri izlemeler ve geri pingler 2002’den beri var. Bu süre zarfında, WordPress platformuyla eş anlamlı hale geldiler. Geri izleme ve geri ping tam olarak nedir ve web sitenizin arama motoru optimizasyonunu (SEO) nasıl etkiler?

Wordpress Geri İzlemeleri ve Geri Pingler | Bunlar Nedir ve SEO'yu Nasıl Etkiler 2023
WordPress Geri İzlemeleri ve Geri Pingler | Bunlar Nedir ve SEO’yu Nasıl Etkiler 2023

WordPress Geri İzleme Nedir?

Geri izlemeler, web sitelerinin bağlantı verirken diğer sitelere gönderdiği manuel yorum tabanlı bildirimlerdir. Web sitenizde geri izlemeyi etkinleştirmek, yoruma dayalı bu bildirimleri almaya uygun olmasını sağlar. Örneğin bir blogcu, bir blog gönderisinde web sitenize bağlantı verebilir. Blogcu daha sonra web sitenize bağlantıyı size bildiren bir geri izleme gönderebilir.

Geri izlemeler esasen yorumlardır. Ziyaretçiler tarafından oluşturulmak yerine, sitenize bağlanan web siteleri tarafından oluşturulurlar. Geri izlemeler, web sitenize bağlantı veren sayfadan bir alıntı içerir. Ayrıca ilgili sayfanın URL’sini de içerirler.

WordPress Pingback Nedir?

Pingback’ler, web sitelerinin bağlantı verirken diğer sitelere gönderdiği otomatik yorum tabanlı bildirimlerdir. Geri izleme ve geri ping, bir bağlantı aldıklarında web sitelerini bilgilendirmekle aynı amaca hizmet eder. Aralarındaki temel fark, geri izlemelerin manuel olarak, geri pinglerin ise otomatik olarak gönderilmesidir.

Blogcular ve diğer web yöneticileri otomatik olarak pingback gönderebilir. Bunun tersine, geri izleme göndermek için içerik yönetim sistemlerinin (CMS) geri izleme alanına bağlantı verdikleri harici sayfanın URL’sini girmeleri gerekir. Belirtildiği gibi, pingback’ler otomatik olarak gönderilir. Bir blog yazarı veya web yöneticisi web sitenize bağlantı verirse, CMS’leri otomatik olarak bir pingback gönderir.

Pingback’ler ayrıca trackback’lerden daha basittir. Geri izlemeler bir alıntı ve URL içerirken, geri pingler yalnızca ikincisini içerir. Pingback, yorum biçimindeki bir URL’den başka bir şey değildir. Web sitenize bağlanan sayfanın URL’sini içerir.

Wordpress Pingback Nedir?
WordPress Pingback Nedir?

Geri İzlemeler ve Geri Pingler Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress panosunun “Tartışmalar” bölümünde geri izleme ve geri pingleri etkinleştirebilirsiniz. “Varsayılan gönderi ayarları” altında bulunur. Geri izlemeler ve geri pingler için kutuya tıklamak, kutuya bir onay işareti yerleştirecektir. Sayfalarınızın yanı sıra tüm gönderileriniz de artık geri izleme ve geri ping etkinleştirilecek. Bu bağlantı bildirimlerini devre dışı bırakmak için kutuyu ikinci kez tıklayarak onay işaretini kaldırın.

Alternatif olarak, tek tek gönderiler ve sayfalarda geri izleme ve geri pingleri etkinleştirebilirsiniz. WordPress panosunun “Tartışmalar” bölümü, site genelindeki ayarlar içindir. Belirli bir gönderi veya sayfada geri izlemeleri ve geri pingleri etkinleştirmek için gönderiyi veya sayfayı yukarı çekin ve Gutenberg editörünün sağ sütunundaki “Gönder” sekmesine tıklayın. Bu sekmenin altına doğru, yorumla ilgili bir dizi yeni seçeneği ortaya çıkarmak için tıklayabileceğiniz bir “Tartışmalar” bağlantısı bulunur.

Gutenberg yerine eski düzenleyiciyi kullanırsanız, gönderilerin ve sayfaların alt kısmında geri izleme ve geri pingleri etkinleştirebilirsiniz.

WordPress, geri izleme ve pingback için ayrı ayarlar sunmaz. Örneğin, geri izlemeyi etkinleştiremez ve geri pingleri devre dışı bırakamazsınız. Bu bağlantı bildirimleri bir paket anlaşma olarak gelir. İkisini de etkinleştirebilir veya ikisini de devre dışı bırakabilirsiniz.

Geri İzlemeler ve Geri Pingler SEO’yu Nasıl Etkiler?

Geri izlemeler ve geri pingler organik sıralama sinyalleri değildir, bu nedenle web sitenizin arama motoru sıralamalarını doğrudan etkilemezler. Bununla birlikte, yine de SEO‘yu etkileyebilirler.

Web siteniz, geri izleme ve geri ping etkinleştirilmişse, spam için bir hedef haline gelebilir. WPBeginner’a göre, tüm bu bağlantı bildirimlerinin yaklaşık yüzde 99’u. 100 geri izleme ve geri pingden yalnızca biri meşru bir bağlantı bildirimidir. Ezici çoğunluk, geri izleme ve geri ping etkinleştirilmiş web sitelerinden bağlantıların güvenliğini sağlamaya yönelik spam girişimleridir.

Web siteniz, geri izlemeler ve geri pingler etkinken bağlantı suyunun bir kısmını kaybedebilir. Çoğu tema, takip edilmeyen etiketini tüm yorum bağlantılarına uygulayacak şekilde kodlanmıştır, ancak bazıları uygulamaz. Takip edilmeyen etiketi olmadan, bağlantı suyu yorum bağlantılarından akacaktır. Sitenize geri izleme ve geri ping gönderen web siteleri bu bağlantı suyunun bir kısmını alacaktır. Sonuç olarak, siteniz daha düşük sıradayken daha üst sıralarda yer alabilirler.

Geri izlemeler ve geri pingler karşılıklı bağlantılar olarak kabul edilir. Sonuçta, bunlar bağlantı bildirimleridir. Bir web sitesi sitenize bağlantı verebilir ve ardından bir geri izleme veya geri ping gönderebilir. Geri izleme veya geri ping, harici sayfanın URL’sini içerecektir. Geri izlemeyi veya pingback’i yayınladığınızı varsayarsak, web siteniz harici sayfaya bağlanır ve harici sayfa sitenize bağlanır.

Bunlar gibi karşılıklı bağlantılar çok az SEO değerine sahiptir. Aslında, daha yüksek arama motoru sıralamalarını güvence altına alma çabalarınızı zedeleyebilirler. Google, bir bağlantı şeması olarak aşırı karşılıklı bağlantıların oluşturulmasına atıfta bulunur. Web sitenizde geri izlemeleri ve geri pingleri etkinleştirirseniz, sitenizde muhtemelen çok sayıda karşılıklı bağlantı olacaktır ve bu da sitenizi Google’ın işine yarayabilir.

Geri izlemeleri ve geri pingleri etkinleştirirken bir diğer SEO endişesi, kendi kendine geri ping potansiyelidir. Kendi kendine pingback’ler, web sitelerinin oluşturup kendilerine gönderdiği pingback’lerdir. Başka bir web sitesine bağlanırsanız, bu özellik etkinleştirilmişse, o siteye otomatik olarak bir pingback gönderirsiniz. Kendi web sitenize bağlantı verirseniz, otomatik olarak kendi sitenize bir pingback gönderirsiniz. Kendi kendine pingback olarak bilinir, ekstra bir dahili bağlantı oluşturur.

Her kendi kendine pingback bir dahili bağlantı oluşturacaktır. Ne yazık ki, bu dahili bağlantılar genellikle ziyaretçilere yardımcı olmaz. Pingback’ler ve kendi kendine pingback’ler yalnızca bir URL’den oluşur; herhangi bir bağlam sağlamazlar, bu nedenle ziyaretçiler onları tıklayıp tıklamamaları gerektiğini bilemezler.

Geri izlemeleri ve geri pingleri denetlemek zaman alıcıdır. Yorum olarak, genellikle bir denetleme kuyruğunda görünürler. Web siteniz yeni geri izlemeleri ve geri pingleri hemen yayınlamayacaktır. Bunun yerine, WordPress panosunda denetlemeniz gereken bir kuyruğa yeni geri izlemeler ve geri pingler eklenecektir. Bunları onaylayabilir, silebilir veya spam olarak işaretleyebilirsiniz.

Geri izlemeler ve geri pingler, WordPress’in yorum sisteminden yararlanan bağlantı bildirimleridir. Etkinleştirildiğinde, diğer siteler ona bağlantı verdiğinde web siteniz yoruma dayalı bir bildirim alabilir. Geri izlemeler, bir alıntı ve URL içeren manuel bağlantı bildirimleridir, geri pingler ise yalnızca bir URL içeren otomatik bağlantı bildirimleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir