Yerel SEO Nedir? Tam olarak ne işe yarar?

Türkiye’de Dijital pazarlama ne kadar büyürse büyüsün ne yazık ki SEO ve bu tarzda ki dijital pazarlama terimleri tam olarak bilinmemektedir. Özellikle yerel işletmelerin çokça işine yarayacağı bu yönteme pek sıcak bakılmadığı ne yazık ki ortada.

Bu sıcak bakılmama durumundan dolayı yerel olarak yapılan çalışmalar ne yazık ki sonuç vermemektedir. Bugün ki yazımız da dijital pazarlama için Yerel SEO nasıl yapılır nasıl bir yol izlenmeli bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak şunu belirtmekte fayda var ki; Yerel SEO, Global SEO’dan oldukça farklıdır. Google’dan birşey aradığınız da veya ona bir şey sorduğunuz da öncelikli olarak sizlere yakın sonuçlar sunmaktadır. Yerel SEO’da tam olarak bununla alakalıdır. Global SEO küresel düzeyde çalışırken, Yerel SEO, yerel bölgenizde ki aramalara uygun olarak web sitenizi daha ön planda sunmakta ve google aramalarında sonuç sunmaktadır.

Yerel-seo-nedir

Yerel SEO’ya Neden Yatırım Yapılmalı?

Araştırmalar, Google’da arama yapan her 100 kişinin 40’ının yerel bir sonuca ulaşmak istediğini göstermektedir. Ayrıca, üç kişiden ikisi yerel sonuçlar ile karşılaştığından dolayı satın alma eğilimini fiziki ticaretten yana kullanmaktadır.

Bu nedenle yerel alanda hizmet sunan ve sadece o bölgeye has veya yerel halkın hızlıca sahip olacağı bir hizmeti dijital pazarlama ile birleştirmek ve yerel seo çalışması ile desteklemek daha fazla geri dönüş sağlatmaktadır. Bu yüzden Global seo yerine işletmelerin Yerel seo çalışmalarına ağırlık vermesi daha doğru bir adım olmaktadır.

Bu nedenle, hizmetleri yerel olan ve yerel alanla sınırlı kalan tüm işletmelerin hizmet sağlayıcılar için yerel seo çalışması yapması ve bu alanda yatırım yapması oldukça önemlidir. Örneğin; perde mağazaları, alışveriş mağazaları, butikler, gelinlikçi firmaları, koltuk/mobilya firmaları gibi.

Yerel SEO’nun Temel Faydaları Nelerdir?

Web sitenizi konuma dayalı anahtar kelimeler ile optimize ederseniz, pazarlama bütçeniz ne olursa olsun, web siteniz Yerel SEO çalışması ile birlikte üst sıralarda yer alacaktır. Çok sayıda yere dayalı olmayan rekabeti yüksek anahtar kelimeler olsa bile yerel seo çalışması ile birlikte web siteniz bir süre sonra üst sıralarda yer alacaktır.

Yerel SEO’nun bir diğer avantajı ise Google’ın kendi alternatif araçlarından doğrudan faydalanmasıdır. Yalnızca üst sıralarda yer almakla kalmayacak, aynı zaman da akıllı telefon kullanıcıları tarafından kullanılan uygulamalar da optimizasyon elde edeceksiniz ve bu da sonuçta ziyaretçi sayınızı arttıracaktır

Yerel İşletmenizi Nasıl Sıralayabilirsiniz?

Web sitesini yerel olarak optimize etme ( Yerel SEO )

Yerel SEO anahtar kelimeleri için web sitenizi optimize etmenin en iyi yeri “Bize Ulaşın” sayfasıdır. Bu çoğu şirket tarafından kullanılan ve müşterilerine doğrudan iletişim kurmalarını sağlayan sayfalardır. Bu sayfalar üzerinde bulunduğunuz ve hizmet sunduğunuz bölgeleri belirleyebilir, hizmetleriniz ve mevcut konumlarınızı belirterek müşterilerinize bilgi sunabilirsiniz.

Ayrıca, geri bağlantıların bağlantı metnine lokasyon bazlı anahtar kelimeler de eklenmelidir. İşletmenin uğraştığı kategorisini açıkça ifade etmesi de oldukça önemlidir. Ayrıca web sitenizde kullandığınız adreslerin Google haritalar ve diğer kısımlarında kullanılan adresler ile doğrudan eşleşmesi gerekmektedir.

Google Yerel İşletme Listeleme ve Diğer Listeleme Araçları

Türkiye ve Dünyanın en büyük arama motoru olan Google kendi içerisinde yer alan alternatif hizmeti olan Google benim işletmem yani google my bussines ile birlikte işletmeleri arama sonuçlarında kullanıcılarına sunmakta ve en yakınlarında yer alanları listelemektedir.

Bu listeleme ile birlikte sizler de hizmetlerinizi müşterilerinize ve potansiyel aramalara doğrudan sunabilir, telefon aramaları, web site ziyaretleri ve hizmet sunumları gerçekleştirebilirsiniz.

Google benim işletmem ile ilgili detaylı bilgiyi daha önce web sitemizde ele almıştık, dilerseniz Google my bussines ( Google benim işletmem ) makalesini inceleyebilir, yerel işletmenizi optimize edebilirsiniz.

İlgili konuya gitmek için tıklayın: Google Benim İşletmem Optimizasyonu

yerel-seo

Yerel Dizinler | Web Sitenizi Kaydedin

Web sitenizi optimize etmenin yanı sıra yerel olarak işletmeleri bünyesinde barındıran web site dizinleri de bu noktada yerel seo çalışmalarına oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bu dizinlere kayıt olarak, yerel aramalarda kendi web sitenizin yanı sıra farklı arama sonuçlarında da yer alabilir, potansiyel kitlenize doğrudan erişebilirsiniz.

Sonuç:

Eğer yerel bir işletme sahibiyseniz ve potansiyel kitleniz bulunduğunuz konumda ki kişiler ise bu noktada dijital pazarlama çalışmalarınızı yerel seo’ya odaklamalısınız. Bu odaklama ile birlikte yerel aramalarda daha fazla sonuç alacak ve potansiyel kitlenize doğrudan erişim sağlayabileceksiniz.

Global SEO yerine yerel SEO çalışmaları ile birlikte daha kısa sürede ve daha etkili sonuç almanız muhtemel. Bu süreç ortalama 6 ay ile 12 ay sürmektedir. Bu sürecin uzayıp, kısalması da sektörünüzün rekabetine bağlıdır.

Eğer bu konuda teknik bilginiz yok ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız hiç merak etmeyin, hemen WhatsApp üzerinden iletişime geçin ve yol haritanızı oluşturmaya başlayalım.

Günden güne gelişen dijital pazarlama ile birlikte rakiplerinizin gerisinde kalmamak için acele edin.

Yerel SEO ve diğer ihtiyaçlarınız için iletişime geçin

whatsapp-button

Dijital Danışmanlık Hizmetlerimizden Yararlanmak İçin İnceleyin

Dijital Danışmanlık Paketleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir