Dijital pazarlama yöntemi veya yöntemleri her geçen gün daha fazla önem arz etmeye başladı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de hiç şüphesiz ki Covid 19 sonrasında normalleşme sürecine ayak uydurmaya çalışan işletmelerdir.

İşletmelerin Corona virüs öncesinde ki rutin seyrine dönebilmeleri ise ne yazık ki dijitalleşen Dünya’da pek mümkün gibi gözükmüyor. Bundan dolayı sürekli olarak araştırmalar, yenilikler ve alternatifler değerlendiriliyor, deneniyor.

Bugün ki içeriğimiz de işletmelerin 7 farklı dijital pazarlama yöntemini kullanarak potansiyel kitlelerine nasıl ulaşabileceği ve bu hedef kitleye ulaşabilecekleri alternatifleri değerlendireceğiz.

Küçük, orta veya büyük işletmeler, Covid 19 salgını nedeni ile birlikte ayakta kalmak için doğru fırsatı atıyor. Dijitale olan güvenin artması ile birlikte insanların sosyal mecralarda daha fazla zaman geçirmesi de firmalar tarafından sürekli olarak araştırılmakta. Yurtdışında yapılan bir araştırmaya dayanan makalemiz de işletmeler için 7 maddeyi sırası ile inceleyelim.

İçeriğimize geçmeden önce yurtdışında yapılan araştırmadan elde edilen sonuçları paylaşarak yazımıza devam edelim.

Araştırma sonucunda elde edilen bulguları alt kısımda ki görselden inceleyebilirsiniz.

İşletmeler için Dijital Pazarlama araştırması
İşletmeler için Dijital Pazarlama araştırması

Yukarıda ki içerik İngilizce ve direk araştırmanın içerisinden alınmış bir bölüm olduğundan dolayı dilerseniz Türkçe olarak alt kısımdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama araştırmasının Türkçe hali;

 • Hemen hemen tüm küçük işletmeler (% 88), müşterilere ulaşmak için çevrimiçi çabaların önemini gösteren sosyal medyaya yatırım yapıyor.
 • Küçük işletmelerin yaklaşık yarısı (% 54), müşterileriyle kişisel bağlantılarını kolaylaştırmak için e-posta pazarlamasını kullanıyor. 
 • Küçük işletmeler, içerik sunumlarını güçlendirmek için web sitesi pazarlamasını (% 56) daha fazla kullanmayı planlıyor. 
 • 2020’de küçük işletmeler, tüketicilerin ilgisini çekmek ve onları cezbetmek için video pazarlamayı (% 32) kullanıyor. 
 • Maliyetleri düşürmek için, küçük işletmelerin yarısından fazlası (% 63) ek sorumluluklarının yanı sıra dijital pazarlama üzerinde çalışan şirket içi çalışanlara güveniyor. Yalnızca% 16’sı, tek rolü dijital pazarlama olan şirket içi dijital pazarlamacıları kullanıyor. 
 • Küçük işletmelerin yaklaşık üçte ikisi (% 63) hala basılı pazarlama gibi geleneksel pazarlama hizmetlerini kullanıyor, bu da bu stratejilerin hala pazarlamanın etkili bir kullanımı olduğunu gösteriyor. 
 • Küçük işletmelerin dörtte üçünden fazlası (% 76), dijital pazarlama çabalarının hedeflerine ulaşmada etkili olduğuna inanıyor.
 • 2020’de dijital pazarlama için en önemli 5 hedef, potansiyel müşterileri dönüştürmek (% 19), web trafiğini artırmak (% 17), gelir oluşturmayı desteklemek (% 15), marka ve müşteri katılımını artırmak (% 14) ve yüksek hacim oluşturmaktır. Nitelikli potansiyel müşteri (% 14). Doğru hedef, iş ihtiyacına göre değişir.
Dijital Pazarlama Yöntemi
Dijital Pazarlama Yöntemi

İşletmeler için 7 Dijital Pazarlama Yöntemi

 • Güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmak.
 • Müşteriler ile sürekli olarak bağlantı kurabilmek adına e-posta pazarlaması.
 • Web site optimizasyonu ve geliştirilmesi.
 • Video içerik üretimi ve pazarlaması.
 • İş ortaklıkları kurmak ve dijital beraberlik yakalamak.
 • Basılı pazarlama modellerinden yararlanmak ve desteklemek.
 • İşletmenin genel amacını belirlemek.

1- Güçlü Bir Sosyal Medya Varlığı Oluşturmak

Normalleşme sürecinde olduğumuzdan dolayı tam anlamı ile tüm sektörler faaliyette ne yazık ki değil. Bundan dolayı yüz yüze pazarlama modeli bazı sektörler için pek mümkün gözükmüyor. Bundan dolayı müşterilerinize ulaşmanın en doğru yolu sosyal medya ve dijital pazarlamadan geçiyor.

Güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmak sizi doğrudan müşterilerinize ulaştırmakla kalmaz, kalıcı ve kaliteli bir itibar da oluşturmanıza imkan sağlamaktadır.

Bundan dolayı ister yüz yüze iletişim imkanınız olsun, ister olmasın bir işletme sahibi veya yöneticisi iseniz sosyal medya ve dijital pazarlama kanalları sizler için vazgeçilmez hedefe ulaşma aracıdır. Günden güne dijitale duyulan güvende kendinize bir yer edinmek, farkındalık yaratmak ve potansiyel kitlenize ulaşmak oldukça önemli bir etken.

Yaş Aralığı Olmaksızın Sosyal Medya’da Herkese Hitap Edin

Yaş aralığı ne olursa olsun sosyal medya ve araçları herkesin hayatının vazgeçilmezi. Bundan dolayı hedef kitle belirlemeden önce sürekli olarak geniş kitleye hitap etmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Belli bir noktaya ulaştıktan sonra kitlenizi daha niş bir alana yöneltebilir olsanız da genel amacınız sosyal medya üzerinde varlık gösteren herkes tarafından bilinir olmaktır.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise herkese karşı aynı şekilde paylaşım yapılmayacağı veya her yaş grubundan aynı tepkiyi ve sonuç alınmayacağıdır. Bundan dolayı sosyal medya planlaması yaparken olabildiğine geniş çaplı düşünmeli ve sürekli olarak güncel içerikleri takip etmelisiniz.

Video içeriklerinden, profesyonel hazırlanmış postlara, kaliteli görsellerden, lifestyle içeriklere kadar pek çok farklı alternatifi değerlendirmeli ve hepsini bir bütün olarak ele almalısınız.

Sosyal Medya Platformları
Sosyal Medya Platformları

2- Müşterilerle Bağlantı Kurabilmek İçin E-Posta Pazarlaması Yapın

Dijital pazarlama yöntemi olarak her ne kadar eski ve çağ dışı gibi gözükse de e-posta pazarlama yöntemi hala en güçlü pazarlama araçlarının arasında yer almaktadır. Ne yazık ki ülkemiz de e-posta pazarlaması tam olarak kıymet bilmemekle birlikte nasıl bir yol izleneceği de bilinmemektedir.

Bu noktada profesyonel destek almanız sizlerin yararına olacağı gibi genel olarak dijital pazarlama araçları arasında en çok tercih edilenler arasındadır. Bir düşünün.. Gün içinde kaç kere e-posta hesabınıza bakıyorsunuz? Bizler cevap verelim, günün her saati.. Her 15 dakika’da bir. 🙂

Buradan yola çıkarsak, dijital pazarlama araçları arasında göz ardı edilmeyecek kadar kaliteli bir yapıya sahip. İşletmeler de bu noktada mevcut ürün ve hizmetlerini doğru optimizasyon, doğru içerik ve kaliteli bir sunum ile birlikte hedef kitlesine doğrudan ulaştırabilir, fazlası ile yüksek seviye de geri dönüş alabilir.

Buna ek olarak e-posta pazarlaması ile birlikte marka bilincinizi oluşturabilir, web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza dilerseniz direk işletme adresinize veya telefonunuza yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Araştırmaya göre iş adamlarının %80’i e-posta pazarlamasının gücüne inanıyor ve çevrimiçi satın alımların %50’si e-posta pazarlamaları üzerinden geldiğini belirtiyor.

E-Posta Pazarlaması
E-Posta Pazarlaması

3- Web Site Geliştirmesi ve SEO Yatırımları

Dijital pazarlama yöntemi denilince akla gelecek ilk seçenek hiç şüphesiz ki SEO‘dur. SEO bir web sitesinin bel kemiği olmakla birlikte Google üzerinde ki varlığını daha iyi bir noktaya taşıması için olmazsa olmaz çalışma modelidir.

Bilindiği üzere Google üzerinde ki aramalar sonucunda potansiyel müşterilerimize doğrudan erişim sağlarız, bunun için iyi bir optimizasyon ve kaliteli SEO çalışması ile birlikte satışlarınızı ve potansiyel kitlenizi doğrudan arttırabilir, geliştirebilirsiniz.

Bir web siteniz yok mu? İşte bu noktada büyük kayıplar yaşıyorsunuz. Hangi türde işletme olursanız olun, web sitesi bir markaya itibar, dijital güven ve satın alma arzusu yüklemektedir. İnternet kullanıcılarının instagram veya facebook üzerinde incelediği bir ürün ve markayı ilk önce Google üzerinde arayarak kurumsal web siteleri veya herhangi bir şikayetleri var mı diye aradıklarını biliyor muydunuz?

İşte bu noktada profesyonel bir web sitesi sizin için olmazsa olmazlar arasındadır. Kurumsal web siteniz ile birlikte hedef kitlenize doğrudan erişim sağlayabilir, sosyal medya araçlarınızı destekleyerek güçlendirebilirsiniz.

Dijital pazarlama yöntemi arasında yer alan SEO ile birlikte satışlarınızı beklemediğiniz, hayal edemediğiniz noktalara taşımanız ise oldukça mümkün. Önemli olan en birincil kural ise kaliteli bir yapı üzerinde ilerlemek ve SEO çalışmasını profesyonel şekilde yapmaktır.

Web Site Geliştirmesi ve SEO Yatırımları
Web Site Geliştirmesi ve SEO Yatırımları

Profesyonel SEO paketlerimizi inceleyerek kredi kartınız ile online olarak satın almak için paketlerimizi inceleyebilirsiniz. İlgili paketlerimizi incelemek için MAĞAZA bölümüne göz atabilirsiniz. Mağazaya gitmek için TIKLAYINIZ

4- Video Pazarlamayı Kullanmaya Başlayın

Günümüz de video içerik üretimi oldukça arttı. Bu artışın bir yenisi olan ve Google tarafından resmen duyurulan Tik Tok videolarının artık Google üzerinde ki aramalarda gözükecek olması. Demek oluyor ki, Dijital pazarlama yöntemi için bir yeni alternatif daha ortaya çıktı. 🙂

Genel olarak baktığımız zaman insanlar günlerinin büyük bir çoğunluğunu sosyal medya veya Youtube üzerinde video izleyerek ve içeriklere göz atarak geçiriyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de yukarıda belirttiğimiz gibi herkes için aynı düzenin olmaması. Yani kimisi tarafından post incelemek ve tasarımsal yapıya göz atmak daha keyif verirken kimisi dinlemek ve izlemek taraftarıdır.

Sizler ister yerel işletme olun, ister uluslararası işletme isterseniz dijital pazarlama yaparak e-ticaret ile uğraşın bu kural ve içeriğin tamamı bizler de dahil olmak üzere hepimiz için geçerli kurallardır.

Dijitalde ki varlığımızı sürdürmek ve daha iyi bir noktaya taşımak için farkındalık yaratmak, olmayanı oluşturmak veya var olanı daha iyi bir noktaya taşımak dijital savaşı sürekli kılmak sektörlerin geleceğinde olmazsa olmazlar arasında.

O yüzden bugünden paçaları sıvayarak dereye girmek herkes için hızlı bir adım atmak olacaktır. 🙂

Video içerikleri oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcut. Öncelikli olarak Youtube içerikleri üretmek veya İnstagram üzerinde İGTV içerikleri üretmek birbirinden farklı şeylerdir, bunlar için farklı optimizasyon ayarları ve farklı yol haritaları mevcuttur.

Ama genel olarak değerlendireceğimiz zaman dikkat etmemiz gerekenler sırası ile;

 • Kişilere doğru bilgi aktarımına kesinlikle özen gösterilmeli.
 • Bir ürün veya hizmet tanıtılıyorsa bunu en iyi şekilde kullanıcının kafasında soru işareti bırakmadan paylaşmalı.
 • Takipçiler veya izleyenler ile samimi bir üslup kurulmalı ( Bunu abartmamak kaydı ile )
 • Anlatılacak konuya her açıdan hakim olmak ve akıcı şekilde video içeriklerini hazırlamak.
 • Video içeriklerinin oluşturulacağı alanın göze hitap etmesi ve sunucunun giyiminin özenli olması.
 • Paylaşılan başlıkların dikkatle seçilmesi ve anlatılan konuyu en iyi şekilde ifade etmesi.
 • İzleyenlere ek okur severler için içeriklerin altında ki açıklama kısımlarının tek tek dikkatli şekilde hazırlanması.

Gibi başlıca durumları video içerik üretimi için sıralayabiliriz. Bunlar bir işletme veya e-ticaret site yöneticisinin gözüne çok ağır işler gibi gelebilir, kısmen haklılık payları da mevcut. Ama unutulmamalıdır ki günden güne dijitalleşen Dünya’da şekil almak oldukça önemlidir.

Video Pazarlama
Video Pazarlama

5- İş Ortaklıkları Kurun ve Dijital Beraberlik Oluşturun

Dijital birliktelik oluşturmak her zaman için önemli bir konudur. Bu noktada ” X sayfa veya X firma benim rakibim, ben onunla iş yapmam ” diye düşünmeyin. Unutmayın ki; Birlikte kuvvet doğar.

Bu yüzden birliktelik kurmaktan ve rakipleriniz ile tanışmaktan kesinlikle çekinmeyin. Sektörde ki varlığınızı sürdürmek için en doğru hamle rakibinizin yanında yer almanız olacaktır. Unutmayın ki, onları gören sizleri de görecektir. Bu noktada iş ortaklıkları oluşturabilir, siteler arası trafik paylaşımı yapabilir, sosyal medya üzerinde ortak projeler ve etkinlikler hazırlanabilir.

Birlikte atılacak her adım iki taraf içinde doğru bir hamle olacak ve iki tarafa da %100 bir etki sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra sektörde ki bilinirliğinizi arttırmanız rakipleriniz tarafından tanınmanız sizlerin de bireysel olarak söz sahibi olmanıza imkan sağlayacaktır. Bu yüzden markalaşmaktan ve birliktelik kurmaktan çekinmeyin.

6- Basılı Pazarlama Yöntemlerinden Yardım Alın

Her ne kadar dijitalleşen bir Dünyada’da olsak fiziki ürünler ve doğrudan pazarlama etkili bir yöntemdir. Bunu ürün ve hizmetlerinizden ziyade sosyal büyümenizi destekleyecek şekilde optimize etmek ve kurgulamak sosyal medyada ki varlığınızı arttıracağı gibi web sitenize de doğrudan etki edecektir.

Buda dolaylı yoldan ürün ve hizmetlerinizi pazarlamanıza, satmaya ve akılda kalıcılığa etki edecektir. Broşürden mi bahsediyoruz? Hayır. 🙂 Anlatmak istediğimiz bilboard reklamları, anlatmak istediğimiz sizleri takip eden kişilere kupa bardak hediyesi veya sizleri temsil edecek olan herhangi bir materyal.

Bu tür farklı alternatifler ile birlikte dijital mücadelenizi desteklerseniz her zaman için tercih edilir ve süreklilik sağlarsınız. Bizler de Kocaeli web tasarım alanında dönem dönem yaptığımız etkinlik, kampanya ve sosyal projeler ile birlikte yerel işletmeleri desteklemekte birliktelik sağlamaktayız. 🙂

7- İşletmenize Bir Hedef Belirleyin ve Odaklanın

Bu maddeye kadar Dijital pazarlama yöntemlerinden çokça açıklayarak bahsettik. Yukarıda dijital pazarlamayı ve sosyal medyayı çok yönlü kullanarak devam edin demiştik, ilk maddemizde. Ama bir gerçek var ki oda mevcut optimizasyonlarınızı ve genel amacınızı tek bir hedef üzerine odaklamaktır.

Geniş çaplı yapılan çalışmaların sonucu her zaman tek bir noktaya çıkmalıdır. Bunun için yapacağınız odaklamalar oldukça önemlidir. Müşterilerinizi ve potansiyel kitlenizi tanımanız, onların yaptıklarını yapmak, hareketlerini takip ve taklik etmek oldukça önemli bir etkendir.

Karşınızda ki insanı ne kadar iyi tanır, ona göre adım atarsanız size gelişi ve dijital güveni de o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden yaptığınız çalışmaları ve attığınız adımları karşınızda ki kitleyi tanıyarak, onları analiz ederek atmalısınız.

Bu noktada kullanılacak pek çok farklı alternatif ve metrik bulunmaktadır. Dilerseniz alt kısımda yer alan A’dan Z’ye Dijital Pazarlama kitabımızı indirerek ücretsiz şekilde metrikleri inceleyebilir, kendi yol haritanızı oluşturmak için nereden başlayacağınızı bulabilirsiniz.

a-dan-z-ye-dijital-pazarlama-bi-adam-medya

Ücretsiz PDF Kitabımıza sahip olmak için bağlantıyı tıklayın

SONUÇ:

Günden güne büyüye dijital Dünya’da kendinize ve işletmenize doğru olan Dijital pazarlama yöntemi veya yöntemlerini oluşturmak oldukça önemlidir. Bunun için Dijital pazarlama yöntemi içeriğimizde ki konulara doğrudan uygulamak ve yol haritası oluşturmak size fiziki ticaretleriniz de e-ticaret sitelerinizde artı yönde etki edecektir.

Bunun dışında yukarıda ki süreçler sizlere ağır geliyor, altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız her zaman için profesyonel yardım almaya özen gösterin. ” Bir tanesini de yapmayayım bir şey kaybetmem ” demeyin! Emin olun ki göz ardı ettiğiniz noktadan fazlası ile kayıp yaşayacaksınız.

Başarılı bir süreç oluşturmak ve işletmenizi e-ticaret sitelerinizi veya kurumsal web sitelerinizi doğrudan potansiyel kitlenize ulaştırmak için;

 • Sosyal medyayı en etkin şekilde kullanmak.
 • Ürün ve hizmetlerinize yönelik olarak sürekli video içerik üretmek.
 • Takipçi ve potansiyel kitleniz ile etkileşim halinde olmak için e-posta içerikleri oluşturmak ve pazarlamak.
 • SEO çalışmaları ile birlikte web sitenizin dijitalde ki varlığını en iyi noktaya getirmek.
 • Takipçi ve potansiyel kitlenize uzmanlık alanlarınız hakkında bilgi sunmak ve fayda sağlamak.
 • Rakipleriniz ile el ele olarak birliktelik sağlamak ve pazar da söz sahibi olmak.
 • Alternatif araçlar araştırarak, değerlendirerek, kullanarak deneyim edinmek.
 • Yatırımlarınızı çok yönlü yaparak her kanal üzerinde varlığınızı en iyi noktaya taşımak.

Dijital pazarlama yöntem veya yöntemlerinizi sizler de yorumlar bölümünde belirterek bizlere ve okurlara katkıda bulunabilir, içeriğimizi zenginleştirebilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip ederek en güncel içeriklerimizden haberdar olabilir, ücretsiz sunduğumuz video eğitimlerimiz, Pdf kitaplarımız ve özel metot paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz. 🙂

Profesyonel destek almak ve varlığınızı iyileştirmek için WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir