Google servisleri tüm kişi ve kurumlar tarafından aktif olarak kullanılmasının yanı sıra ticari anlamda da hayatımıza büyük kolaylık kazandırdıkları da bir gerçek. Bunların en önemlilerinden birisi olan Google Benim İşletmem için bugün optimizasyon nasıl yapılır, nasıl geliştirilir ve google benim işletmem ile birlikte ticari hacmimizi nasıl arttırabiliriz bunları ele alacak, rehber oluşturacağız.

Bu konuda daha önce herhangi bir bilginiz olmasa bile sıfırdan çok rahat bir şekilde google my business hesap açma yollarını da inceleyecek ve sonrasında optimizasyon ayarlarınızı işletmenize uygun olarak uygulayan bileceksiniz.

Google-benim-isletmem
Google benim isletmem

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem işletmelerin yerel olarak arama sonuçlarında kullanıcılarına bağlı olduğu sektör ve kategoriye uygun olarak listeleme işlemleridir. Google arama sonuçlandırmaları sırası ile; Google Ads reklamları, Google İşletme Hesapları ( Haritalar ) veya Video sonuçlar, en son olarakta organik aramalar yer almaktadır. 

Bu sıralamaya bağlı olarak işletmenize Google Ads reklamları ile birlikte ilk sırada gösterme şansı yakaladığınız gibi organik aramalar üzerine yoğunlaşarak uzun ömürlü ve kalıcı etki yaratarak aramalarda ilk sıraya da çıkabilirsiniz.

Google Ads ve organik aramaların arasında kalan kısım ise o sektöre bağlı olan işletmelerin yerel sıralamasıdır. Örnek olarak; Adana’da bir tekstil firması Google benim işletmem kayıt işlemlerini halledip kayıt olduktan sonra tekstil firmaları sıralamasında yer alacaktır. 

Bu sıralamayı tetikleyen anahtar kelimeler ise genel olarak; Adana tekstil firması, Adana tekstil firmaları, Adana tekstil kelimeler gelebilir. Bu anahtar kelime hacmi sektörel araştırma ve yerel aramalar baz alınarak daha da genişletilebilir ve bu kelimeler üzerinde optimize işlemi yapılabilir. 

Yazımızın ilerleyen kısımlarında bunlara ele alacak ve anahtar kelime hacmi nasıl hesaplanır, hangi araçlardan yardım alabilir bunlara değinerek anahtar kelime planlayıcısı sayesinde sektörel kelimelerimizi ve optimizasyon yapacağımız kendimize farkındalık katacağım kelimeleri belirleyeceğiz.

Google benim işletmem genel olarak yukarıda belirttiğimiz kriterleri baz alarak çalışan bir sıralama aracıdır. Ayrıca sıralamada mevcut web siteniz, varsa eticaret sitesi veya işletmenize ait olan telefon numarası, adres bilgileriniz, ilgili resimleriniz gibi kısımlarda müşterileriniz ve arama yapan kullanıcılara ücretsiz olarak servis edilmektedir.

Bu işlem sonrasında ilgili aramalar ile birlikte sektörel farkındalıklarınızı arttırabilir, telefon aramalarınızı ve geri dönüşlerinize değer katabilir potansiyel müşterinize doğrudan hitap edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Google my business yani türkçe karşılığı olan Google benim işletmem hesabı nasıl açılır sorusuna ise kısa ve öz bir şekilde cevap vererek bu aşamada hala mevcutta bir listeleme profili olmayan okurlarımızın ihtiyacını karşılayarak yazımıza devam etmek istiyoruz.

Genel olarak basit işlemlerin yer aldığı açılış ekranının yanı sıra içerisinde dikkat etmeniz ve doldurmanız gereken pek çok detay mevcut. Bunların en önemlilerini sizlere resimlerle destekleyerek açıklayalım;

Öncelikli olarak https://www.google.com/business sayfasına giriş yapıyoruz.

google benim isletmem 1
Google benim işletmem kayıt

Sonrasında şimdi yönet kısmına basarak işletmenize ait olan genel bilgileri içerek ilgili alanları dolduruyorsunuz. Bu kısımlarda işletmenizin adı, adresi, telefon numarası ve varsa resim ve ulaşılabilir sosyal hesaplarını da ekliyorsunuz.

google-benim-isletmem-kayit
Google benim işletmem kayıt

Google benim işletmem kayıt işlemlerine yukarıda gördüğünüz ilgili yerleri doldurup ileri diyerek devam ediyorsunuz. Google benim işletmem genel olarak basit düzenekte oluşturulan ve kayıtlanabilen bir yapı olduğundan ve ayrıca Türkçe içeriğe sahip olduğundan dolayı herhangi bir problem yaşamadan hızlı bir şekilde bu aşamaları geçebilirsiniz.

Google benim işletmem kayıt işlemleri sonrasında sizlere son aşamada 2 türlü doğrulama yöntemi soracaktır. Bu noktada bazı kullanıcılarımız problem yaşamaktadır. Genel olarak herkes 2 tür doğrulama olduğunu düşünse de bu kayıt olduğunuz Google hesabınızın ne kadar köklü ve google geçmişinin iyi olduğuna da bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Eski Google hesapları google gözünde her zaman daha değerli ve kalıcı kullanıcı gözüyle bakılmaktadır. Bundan dolayı google benim işletmem ayarlarını yaparken veya yeni kayıt oluştururken herhangi bir engele takılmadan aktivasyon işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Google Benim İşletmem Aktivasyon İşlemleri

Google benim işletmem için yukarıda ki adımları tamamladıysanız son aşama olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi aktivasyon işlemleriniz kalacaktır. Bu noktada sizleri 2 türlü onay bekliyor olacaktır.

Not: Bu eski Google hesapları baz alınarak uygulanacak yöntemdir. Yeni Google hesaplarına sahip kullanıcılar 2. yöntemi kullanarak kayıt işlemlerini devam ettirmek zorundadırlar.

  1. Yol; Google benim işletmem kayıtlarınızı tamamlayarak aktivasyon ekranına ulaştığınız da sizlere SMS ile aktivasyon yaptırma hakkı sağlamaktadır. Bu noktada Google’a kayıtlı telefon numaranız üzerinden hızlı şekilde Google aktivasyon kodunuzu alabilir, hızlı şekilde Google işletmenizin kaydını tamamlayabilirsiniz. Oldukça basit bir işlem olduğundan dolayı burayı detaylandırmadan geçeceğiz.
  2. Yol; Bu kısım ise mevcut üyeliklerinin yeni olduğunu veya Sms aktivasyon seçeneğinin çıkmadığını düşündüğümüz hesaplar için belirtecek olursak; Karşınıza kargolama yöntemi ile aktivasyon onay ekranı gelecektir. Bu ekranda teslim alacak kişinin Adını ve soyadını belirterek kargo talep edebiliyor olacaksınız. Bu talep doğrultusunda 14 gün içerisinde Google tarafından size PTT kargo ile birlikte bir zarf gelerek aktivasyon kodunuz iletilecektir. Bu zarfı açarak içerisinde ki aktivasyon kodunu ekrandaki ilgili kısıma işleyerek kayıt işlemlerinizi tamamlayabiliyor olacaksınız.
Google benim işletmem avantajları
Google benim işletmem avantajları

Google Benim İşletmem Avantajları Nelerdir?

  • Yerel aramalardan ön plana çıkma.
  • Potansiyel kitlenize Google haritalar üzerinden iletişim bilgilerinizi ve işletme bilgilerinizi tüm şekilde sunabilme.
  • Telefon aramaları ve web site ziyaretlerinizi arttırabilme.
  • Google harita üzerinden işletmenize doğrudan konum bilgisi sunabilme.
  • Bulunduğunuz İl ve İlçe de sektörel gelişim sağlama.
  • Ve daha fazlası..

Google benim işletmem kaydınızı bugün tamamlamak ve sektörel farkındalık yaratmak için hemen bugün çalışmayı başlatabilir, rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir