Dönüşüm oranı için E-Ticaret alanında faaliyet gösteren her satıcı web sitesinin belli noktalarında dönem dönem değişiklikler yapmıştır. Muhtemelen ürün, kategori veya ödeme sayfaları bunların en sık değişiklik uygulandığı yerlerdir.

Hatta bunları dönem dönem uzun soluklu olarak analiz ederek gözlemlemelerinizi kayıt altında bile tutmuş olabilirsiniz, bu şekilde yapılan işlemlerin hiçbiri yanlış değildir.

Olması gerektiği gibi her sayfa için farklı optimizasyon, kullanıcı deneyimi tanımlamak gereklidir. Fakat bazen göremediğimiz gözümüzden kaçan kör noktalar vardır.

Müşterilerinizin karşısına çıkan ama sizin bir türlü göremediğiniz o hataları bugün ele alacak ve belki de defalarca üstünden geçip bir kere olsun dikkat etmediğiniz kör noktalarınızı belirlemeye ve düzeltmeye çalışacağız.

Mevcut e-ticaret sitesi üzerinde yapacağınız kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalışmalar bazen anlık bazen ise kısa vadede sonuç vermekte olup, potansiyel satışlarınıza doğrudan etki etmekte ve artış sağlamaktadır.

e-ticaret-donusum-orani

E-Ticarette Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi temel olarak, kullanıcıların mağazanıza giriş yaptığı süreçten alışverişlerini tamamladıkları sürece kadar ki tüm işlemleri ve işleyişi kapsayan ve müşteriniz de olumlu duygular beslemesini sağlayan yapıdır.

İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak, dönüşüm oranınızı arttıracağı gibi sürekli bir pazarlama ve satış stratejisi uygulamanıza da öncelik ve kolaylık sağlayacaktır.

Kullanıcı deneyimi optimizasyonu ile dönüşüm oranı optimizasyonu arasında ki büyük oranda metriklere dayanmaktadır.

UX optimizasyon çalışmaları sayesinde memnuniyeti artan müşterilerin gösterdikleri eğilimlerin başında; sürekli alışveriş yapma, öneri olarak başka insanlara sunma ve kendi sosyal ortamında güven duygusu yaratma olarak sıralanabilir.

Dönüşüm oranınız ise kullanıcı deneyiminden ziyade metriklere dayalıdır ve genel istatistikler üzerinden hareket etmektedir. Fakat ikisi birbiri ile bağlantılı ve birbirini tetikleyen çalışmalar olduğundan dolayı dönüşüm optimizasyonunuza yönelik yaptığınız çalışmalar kullanıcı deneyiminizi arttıracak ve potansiyel satış olarak tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Olumlu bir kullanıcı deneyimi sunabilmeniz potansiyel rakiplerinizden bir adım daha öne geçmenize ve daha fazla kitleye hitap etmenize öncelik sağlar. Günümüz de e-ticaretin büyüdüğünü ve her gün oyuna yeni oyuncuların girdiğini düşünürsek iyi kurgulanmış ve kullanıcı deneyimini ön planda tutmuş web siteleri her zaman için avantajlı konumda olacak, kazanç sağlayacaktır.

ÜCRETSİZ DİJİTAL PAZARLAMA KİTABINA SAHİP OL

TIKLA İNDİR

a-dan-z-ye-dijital-pazarlama-bi-adam-medya

En İyi UX Metrikleri Nelerdir?

Kullanıcı deneyimlerinizi ölçmeniz veya bunların takibini yapmanız her zaman mümkün olmayabilir. Alışveriş yapan her müşteriniz için geri bildirim de bulunmasını bekleyemez, onları bu konuda zorlayamazsınız.

Ama bu noktada onların geri bildirimlerine bağlı olarak web sitenizi optimize etmeniz gerekebilir, işte müşterilerinizin geri bildirim yapmalarına olanak sağlayacak 3 madde.

Müşteri Memnuniyeti – Web sitenize mevcut puanlama sistemi koyabilir, alışveriş sonunda memnuniyetlerini değerlendirmelerini isteyebilirsiniz. Bunun için alışveriş sonunda önerebileceğiniz sorulardan bazıları; alışverişinizden memnun kaldınız mı? Web sitemizi seviyor musunuz? Sipariş verirken sizleri sıkmadık değil mi? gibi sorular ile birlikte kullanıcılara anket yaptırılarak 1 ile 10 arasında bir değer tuşlanması istenebilir.

Sepeti Başarı ile Tamamlayan Kullanıcılar – Buda yine yukarıda ki müşteri memnuniyeti maddesine benzer olarak gözükse de ufak farklılıklar mevcuttur. Bu maddeyi göz önünde bulundurarak yapacağınız çalışmalarda bir üstte ki sorgulama ekranını kaldırmanız veya web sitenizin herhangi bir işlem aralığına eklemeniz gerekmektedir.

Sepeti başarı ile tamamlayan kullanıcılar için oluşturacağınız anket ile birlikte sadece sepet ve alışveriş deneyimini sorabilir, metrik elde edebilir. Olumsuz durumlara göre düzenlemeler yapabilir, kullanıcılarınızın yorum yapmasına imkan sağlayabilirsiniz.

Yönlendirme – Bu genel olarak herkes tarafından bilinen referans sistemidir. Referans sistemi sayesinde web sitenizde üst düzey deneyim elde etmiş her kullanıcının kendi etrafına sevdiklerine ve ailesine sizleri paylaşması, önermesi ve sizin dolaylı yoldan reklamınızı yapmasıdır. Bunun için ise sitenizde sattığınız ürünler ile, ürün kalitesine, açıklamalardan, başlıklara, görsel kaliteden, site için yönlendirilebilir hizmetlere kadar pek çok detayı göz önünde bulundurmalı, hepsini optimize etmeli ve profesyonel bir süreç hazırlamalısınız.

Tavsiye pazarlaması yani ingilizce ismi ile advice marketing yapılabilir, kullanıcıların alışveriş durumlarına yönelik olarak memnuniyet formu toplanabilir. Bu form ileride oluşturacağınız reklam kampanyalarınız ve olası düzenlemeleriniz için sizlere kaynak olacaklardır.

E-Ticarette Kullanıcı Deneyimi Hataları

Kullanıcı deneyimini gözlemleyebilmek ve daha iyi optimize ederek yola devam edebilmek için bazen içerisinde bulunduğumuz pencerenin dışına çıkmamız gerekebilir. İşte şimdi sıralayacağımız hatalar belkide pencerenin içerisinde hiçbir zaman fark edemeyeceğiniz hatalardan bazıları olabilir.

Müşteri Geri Bildirim Toplama Hatası

Kullanıcı deneyimini arttırmanız için öncelikli olarak geri bildirimleri toplamayı ve bunu kendinize alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

Olası geri bildirimleri almadığınız sürece mevcut e-ticaret sitenizin ne durumda olduğunu, satışa uygun olup olmadığını hiçbir zaman göremeyebilir, hatalarınızı düzeltemeyebilirsiniz.

O yüzden her zaman için kullanıcılarınızdan geri bildirim almaya özen gösterin. Bunun için farklı alternatifler üretebilir, farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz.

Temel olarak e-ticaret sitelerin de müşterilerinizin geri bildirim de bulunabilmesi için kayıtlı mail adresleri vardır. Her e-ticaret sitesi belli dönemler de ürünlerinin kampanyasını hazırlayarak kayıtlı kullanıcılarını bilgilendirmektedir.

Bu en yaygın yapılan reklam ve pazarlama modellerinden birisi de olsa bu noktada da dikkat etmeniz gereken şeylerin başında, müşterinizi ürünün teknik özellikleri ile boğmayarak ona ihtiyacı olan şeyleri söylemenizdir.

Bunlar; Teslimat durumu, sipariş tutarı, kargolama süreci ve gönderim sağlanan bölgeler gibi. Bunların dışında ise ürünün genel teknik özelliklerinden kısaca bahsedilebilir.

Mail ile birlikte geri bildirim toplamak ve giden müşterilerinizi geri çağırmak harika bir fikir olabilir ama buna ek olarak web sitenizde uygulayacağınız pop-up ile birlikte web sitenizden çıkma eğilimi gösteren ( mouse çarpı işaretine gidildiğini anladığı an ) ekranda beliren e-bülten aboneliği sayesinde web sitenize öylesine gezinmeye gelmiş insanları bile havuzunuza çekebilir, daha fazla kitleye hitap edebilirsiniz.

donusum-orani-hesaplama-ve-e-ticaret

Yanlış UX Metriklerinin Kullanımı

Metrikler, kullanıcı deneyiminin bir diğer yüzüdür. Tabiri caizse madalyonun diğer yüzü diyebiliriz. Doğrudan müşteri geri bildirimlerinin yanı sıra, anlık olarak müşterilerinizin hareketlerini incelediklerinden dolayı, müşteri deneyim ve kalitesini ölçümlemeniz için oldukça önemlidir.

Metrikler müşteri geri bildirimlerine göre daha zordur. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz ki geri bildirimleri müşterileriniz yaparken metrikler sizin kendi yorumlamanıza bağlı olarak yol oluşturuyor.

Bu konuya bağlı olarak dikkat etmeniz gereken 3 önemli metrik:

 • Sepetten vazgeçme oranı: E-ticarette en çok başınıza gelen durumlardan birisi de hiç şüphesiz ki sepetten vazgeçen kullanıcılardır. Peki hiç düşündünüz mü, müşterileriniz neden sepeti terk ediyor? Bu noktada yaptığınız bir takım yanlışlıklardan dolayı müşterileriniz alışverişi terk ediyor, yarıda bırakıyor olabilir.
 • Veri saklama oranı: Mevcut e-ticaret sitelerinin her zaman için 3 aylık veri saklaması bir avantajdır. Mevcut web siteniz üzerinden yapılan alışverişler sonrasın da kaç müşteriniz ikinci kez web sitenize gelip alışveriş yapıyor bunları hiç düşündünüz mü? Her gelen müşterinize yeni bir müşteri gibi davransanız da istatistiksel olarak geri bildirimleri elinizde tutmalısınız.
 • Yönlendirme oranı: Buda yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz referans sistemidir. Sizin ürünlerinizi, web sitenizi, işletmenizi kullanıcıların etrafına söyleme, sizleri başkaları ile paylaşma durumudur. Doğal reklam içerir ve en kalıcı etkiyi yönlendirme reklamları ile alabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz üç başlık ucu açık gibi gözükse de kullanıcı formları ve geri bildirimler ile bir araya geldiği zaman çok değerli bir bilgi havuzuna dönüşmektedir.

Hiçbir başlığı tek yorumlamamak, her başlığı bir önceki başlık ile birleştirerek ilerlemek gereklidir.

Web Sitenizin Amacını Net Olarak Belirtin

Amacına uygun olmayan web siteleri her zaman için kullanıcıyı yorar. Bu yüzden web sitenizi optimize ederken ve dönüşüm oranınızı arttırmayı hedeflerken bunu göz önünde bulundurmanız sizlerin yararına olacaktır.

Öncelikli olarak web sitenizin hangi amaçla kurulduğunu müşterilerinize net şekilde sunun. Sitenizin giriş ekranların da yer alan görseller kullanıyorsanız bunları müşterilerinizin anlayabileceği yalın ve kreatif bir tarzda sunmaya çalışın.

Ek olarak sitenizde müşterileriniz için geri bildirim toplamaya yönelik bir karşılama ekranı bulunduruyorsanız bu noktada da müşterilerinizi harekete geçirecek ve gerçekten sizleri geri bildirim de bulunmalarını sağlayacak bir yazı barındırın.

Bunların dışında ürünlerinizin tanıtımı veya satışını yapacaksanız yönlendirmeleriniz yüzde yüz eşleşen konumunda olmalı,, bunun için bir slogan da ekleyebilirsiniz. “Alışverişe Başla.” nasıl?

etsy-web-site-arayuz-tasarimi-600x350

Yukarıda ki örnekte Etsy sitesinin giriş arayüzünü görüyorsunuz. Kullanıcılara 3 farklı şekilde yönlendirme sunuyor. Sizler de e-ticaret siteleriniz için bu tarzda bir karşılama ekranı oluşturmayı düşünüyor veya bu tarzda kullanıyorsanız Etsy sizin için bir örnek olabilir.

Yavaş Açılan Siteler

Yavaş siteler her zaman için üzücü bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Bu yüzden web sitelerinizin her zaman için kullanıcılarınıza uygun ve aynı şekilde hızlı olması gerekmektedir.

Sitenizin hızını nasıl arttırabileceğiniz ile ilgili olarak Sitenizin hızını nasıl arttırabileceğinizi görmek için Google PageSpeed ​​Insights‘ı kullanın.

İşte yavaş açılan siteleri daha hızlı çalıştırmak ve sunmak için kullanılacak bazı yöntemler:

 • Resimleri Sıkıştırma: Yanlış biçimlendirilmiş resimler web siteleriniz için her zaman gereksiz yük ve sorgu oluşturur. Bu tip durumların önüne geçmek için baştan kaliteli optimizasyon yapmak şart. Web sitenizde ki görsellerin boyutlandırmalarını ve pixel değerlerini inceleyerek hatalarınızı giderebilir, açılış hızınıza değer katabilirsiniz.
 • CDN Kullanımı: CDN kullanımı genel olarak haber sitelerinde karşımıza çıkmaktadır. Gün içerisinde yüzlerce görselin yüklenmesi ve yayınlanması bir süre sonra sunucu veya hosting paketlerini yorabilmektedir. Eğer mevcut fiziki bir sunucunuz yok ise bu noktada uzun vadede problem yaşayabilirsiniz. İşte CDN bu noktada sizin imdadınıza yetişiyor. Uzak sunucu üzerinden çalışan CDN ile birlikte web sitenizde ki gereksiz sorguları uzak sunucu ile halledebilirsiniz.
 • Özel Bir E-ticaret Barındırma Paketi Kullanın: E-ticaret siteleri için genelde kullanıcılar her zaman minimal paketler satın alarak yola çıkarlar. Bu yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Web siteniz ne kadar hızlı ise kullanıcı deneyiminiz de bir o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden web sitelerinizi oluşturmaya karar verdiğiniz de dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi sunucu veya hosting paketleridir. Satın alacağınız paketlerin teknik özelliklerini dikkatlice incelemekte fayda var.

Site hızınızı arttırmak kullanıcı deneyiminizi arttırmanın en etkili yöntemlerinden birisidir.

Yeni Geliştirmeler İçin Zaman Ayırın

Mevcut e-ticaret siteleri için belli dönemler de değişiklik yapmanız veya hatalı yerleri iyice analiz ederek düzenlemeniz gerekebilir. Bu tip durumlarda öncelikli olarak yapmanız gereken tek şey kağıt üzerinde veya dijital ortamda web sitenizi resmetmek olacaktır.

Web sitenizi canlı yayında düzenlemek veya deneme yanılma yapmak hem itibar hem müşteri hemde zaman kaybı yaratacaktır. Bundan dolayı web sitelerinizi iyice analiz edebilmek ve eskiz çalışmalarını tamamlamak için ekibiniz ile birlikte kağıt üzerinde kendi kreatif tasarımlarınızı oluşturun.

e-ticaret-sitesi-donusum-orani-hesaplama

Neyi nereye koyacağınıza, nasıl olması gerektiğine karar verdikten sonra prototip oluşturarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Prototipler ise web sitenize uygulamadan önce son kez kendinizin bir kullanıcıymış gibi web sitenizi baştan aşağı gezmenize, alışveriş yapmanıza ve tüm alanlarını eksiksiz olarak kullanmanıza izin veren yapılardır.

Burada kendiniz dahil ekibiniz ve çevrenizden fikir edinmeli, yeni arayüzün nasıl olduğu hakkında geri bildirim toplamalı aynı şekilde işleyişini dinlemelisiniz.

Ücretsiz Kargo | Teklifler ve İndirimler Hakkında Bilgi Verin

E-ticaret müşterileri her zaman için indirim, teklif ve kampanyalardan yana oylarını kullanmak isterler. Genel olarak bu eğilim Türkiyede ki tüm e-ticaret müşterileri tarafında gözlemlenmektedir.

Bunun bilincinde olup e-ticaret siteleriniz de müşterileriniz için özel indirimler, kampanyalar, etkinlikler ve teklifler hazırlamanız ve mevcut geri bildirimlerinizden elde ettiğiniz mail adresleri ile birlikte bu teklif ve kampanyalarınızı potansiyel kitlenize ulaştırmanız sizlere yüksek dönüşüm oranı ve satış hacmi kazandıracaktır.

Bunlara ek olarak sitenizde müşterilerinizin alışveriş yaptığı alanları iyi değerlendirerek ücretsiz kargo bilgilerinizi, özel teklif ve indirimlerinizi konumlandırabilirsiniz.

Eğer web siteniz de müşterilerinize sunduğunuz bir ücretsiz gönderim imkanınız yok ise bu noktada büyük bir kayıp yaşamanız muhtemeldir. O yüzden web siteniz ile anlaşmalı olarak ürünlerinizi ücretsiz gönderebileceğiniz bir kargo şirketi ile anlaşmanız gerekmektedir.

Karmaşık Yapılardan Uzaklaşın, Sade Olun

Günümüz de e-ticaret sitelerinin yapıları hemen hemen birbirine benzemekte. Bu ne yazık ki alışagelmiş alışveriş alışkanlığını doğurarak kullanıcılara “ben bu sitenin aynısını şurada da görmüştüm orada fiyat 1 TL daha ucuzdu” algısı yaratmakta.

Günümüz de e-ticaret devlerini incelediğimiz de geçmişten bugüne kadar ki süreçte çizgilerini bozmayarak aynı düzende devam ettiklerini ve her zaman için tercih edildiklerini rahatlıkla görebiliriz.

e-ticaret-sitesi-donusum-orani-nedir

UX perspektifinden değerlendirdiğimiz zaman minimal tasarımların pek çok açıdan tercih edilebilir olmasının sebebi olabilir.

Daha basit tasarımlar insanların gözünü yormaktan ziyade hedeflerine daha çabuk ulaşmalarına olanak sağlarlar. Bu yüzden minimal tasarımlara sahip Dünya devi Amazon gibi siteler her zaman için kullanıcı deneyimine önem vererek başladıkları günden bugüne kadar minimal ve göz yormayan bir yapı üzerinde hareket etmişlerdir.

Ayrıca siteniz üzerindeki karmaşa ne kadar az olursa uzun vadede oluşabilecek problemler de o denli az olmaktadır.

Reklam ve Açılış Sayfalarınızı Optimize Edin

Web sitelerimiz de yayınlayabileceğimiz pek çok reklam modeli ve partnerlik anlaşması mevcuttur. Ama e-ticaret sitelerinde yer alan reklam türleri hiçbir zaman ticari kazanç amacı gözetmemekle birlikte müşterilerinizi yönlendirme veya yakın zaman da bünyenize dahil olacak ürünleri sunabilmeniz için kullanılmalıdır.

Bu durum artık e-ticaret sitelerin de yer almıyor olsa da geçmişte bunun acı tecrübelerini ne yazık ki ülkemizde ki e-ticaret sitelerinde defalarca kez gördük. E-ticaret siteleri tabiri caizse perşembe pazarı değildir. Özenli, kurumsal olmanız dönüşüm oranlarınıza doğrudan etki etmektedir.

Kişiselleştirmeye Önem Verin

E-ticaret müşterileri her zaman için kişiselleştirilmiş ürünlerden ve alışverişlerden memnun olurlar. İnternette dönüşüm oranı nedir sorusunu aradığınız da karşınıza çıkan sonuçların içerisinde muhakkak yer alacak maddelerden birisi de hiç şüphesiz ki kişiselleştirmedir.

Kişiselleştirilmiş ürünler, kişiselleştirilebilir alışveriş sepeti herhangi bir zorunluluğa bağlı kalmayarak özgürce yönlendirmeler ve eklemeler yapılan yapıların geri dönüşüm oranları her zaman için daha fazladır.

Kullanıcıların en dikkat ettiği durumların başında da profil bilgilerinin sabit kalmasıdır. Türkiye’de ki e-ticaret müşterileri her seferinde dönüp dönüp alışveriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerini ve iletişim bilgilerini girmek için vakit kaybetmek istemezler. Bu noktada müşterilerinizin kişiselleştirilmiş ekranlarını oluşturmaları için onlara imkan sağlamanız gerekmektedir.

Teknik İşlem Analizi

Hemen hemen her e-ticaret sitesinde karşılaştığımız durumların başında müşterileriniz için oluşturduğunuz alanlar gelmektedir. Bazı web site sahipleri ile bu konu hakkında yaptığımız görüşmeler de müşterilerinin sitelerine üye olmadan alışveriş yapmalarını istiyor olsa da genel olarak bu yanlış bir yöntemdir.

E-ticaret siteleri kullanıcı deneyimini arttırabileceğiniz ve bu konuda kendinize deneyim kazandırabileceğiniz en müsait alanlardır. Bu alanlarda kullanıcıların geri bildirimlerini toplamak ve onları data olarak elinizin altında tutmak her zaman için geri bildirim yapmanıza ve pazarlama stratejilerinizi oluşturmanıza kolaylık sağlayacaktır.

Tabi ki bu hizmetler dahilinde hiçbir zaman müşteriyi sıkmadan, basit düzeyde tutmak çok önemlidir. Bir şifre değiştirmek, bir mail adresi ile üyelik oluşturmak veya unutulan şifre için bilgi sıfırlamak gibi durumları basit düzeyde tutmak ve kullanıcılarınızı bu alanda yormamak gereklidir.

Aşağıdaki basit düzeyde ki çalışma sistemlerinin stabil olduğundan emin olun:

 • Hesap Oluşturma: Müşterileriniz için kolayca hesap oluşturabilir bir yapı oluşturmak ve bu yapı ile birlikte sitenize üyelikleri almanız gerekmektedir.
 • Şifre Kurtarma: Giriş bilgilerinin altında kullanıcıların şifrelerini sıfırlayabileceği alanlar oluşturun ve bu alanlarda çok fazla içerik barındırmadan yalın şekilde sunun.
 • Teslimat Durumu: Bir diğer durum da tabiki e-ticaret sitelerin de ki kargo ve teslimat durumudur. Bunun için de sitenizde yalın ve basit düzeyde kargo takip bölümü oluşturmalı ve buraya her kullanıcınızın erişim sağlamasına izin vermeniz gerekmektedir.
 • İade ve Geri Ödemeler: Her müşterinin hesap alanında iade ve geri bildirimler için bir alan oluşturun. Bu alanlarda nasıl iade edileceği ve geri ödeme yapılacağı hakkında özel sayfalar da bilgiler sunarak müşterilerinizin kolay ve etkili şekilde sistemi anlamalarına yardımcı olun.
 • Onay, 404 ve Hata Sayfaları: Bu sayfaları bilgilendirici ve akıcı tutun.
404-hata-sayfasi

Dönüşümler, genel gelirin ve kazancın yanında pek göz önünde olan durumlar değillerdir. Bu yüzden site yönetimi veya yöneticileri tarafından pek önemsenmese de kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik hayati önem taşımaktadırlar.

Hakkımızda Sayfalarınızı Oluşturun

Bir çok müşteriniz sizin sitenizde tereddüt yaşadığı an veya sizi hiç tanımadığı an dikkat edeceği veya inceleyeceği ilk alan hakkımızda sayfalarınız olmaktadır. Bu yüzden altta paylaşacağımız üç değere dikkat ederek hakkımızda sayfalarınızı oluşturmanız yeni müşterilerinize güven duygusunu aşılayacak, sepete ekleme oranınızı doğrudan etkileyecektir.

 • Biz Kimiz?: Bu sorunun cevabını net şekilde vermeniz, bu sektör de tam olarak nasıl bir oluşum sağladığınız nereden geldiğiniz ve hedefinizin ne olduğunu net şekilde belirlemelisiniz. E-ticaret site sahipleri bu konuda pek önem vermeseler de kullanıcılar tarafından iyi hazırlanmış bir hakkımızda sayfası oldukça önemlidir.
 • Girişimler ve Katkılar: Mevcut markanızın veya e-ticaret sitenizin ne ile bağlantılı olduğunu iştiraklerini ve partnerlerini detaylı şekilde ele alın. Bu siz ile sizi inceleyecen müşterileriniz arasında güven duygusu oluşturacaktır.
 • Değerleriniz: Bu kısımda da e-ticaret siteniz ile birlikte nasıl bir değere sahip olduğunuz, insanlara ne sunduğunuz ve nasıl bir hizmet çizelgeniz olduğunu net şekilde belirtin.

Yukarıda belirttiğimiz üç başlık dahilinde oluşturacağınız hakkımızda sayfaları her zaman için dikkat çekecektir. Unutulmamalıdır ki e-ticaret siteleri veya diğer web sitelerinde google botlarının ilk ziyaret ettikleri sayfalardan birisi hakkımızda kısmıdır. Bu yüzden hakkımızda sayfanıza özen göstermeyi ihmal etmeyin.

Mobil UX Optimizasyonuna Odaklanma

Günümüz de e-ticaret müşterileri ve alışverişinin %58’i masaüstü bilgisayarlardan ziyade mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden e-ticaret sitelerini mobil versiyonda optimize eden siteler her zaman için daha avantajlı bir konumdadır.

Mobil optimizasyon da kendi başına başlı başına bir iş koludur. Masaüstünüzü optimize ederken mobil cihazları görmezden gelmek veya kendi haline bırakarak responsive bir tasarım olarak kullanıcılara sunmak her zaman için çözüm olmayabilir, bu yüzden geri dönüşüm oranlarınızı optimize ederken mobil cihazları göz önünde bulundurmalısınız.

Mobil UX Optimizasyonuna Odaklanma

Yukarıda ki görsel de görebileceğiniz gibi mobil cihazların e-ticarette ve online alışverişlerde ki değerlerinin yıllar geçtikçe nasıl arttığını görebilirsiniz.

Bu istatistiklere göre 2021 yılında yüzde 72,9 oranın büyüme gözlemlenmekte. Şimdiden yerinizi almanız da fayda var 🙂

Ürün Sayfalarında Düşük Kaliteli Görseller Kullanma

Ürün resimleri e-ticaret siteleri için önemli yapı taşlarından birisini oluşturmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman e-ticaret ve dijital pazarlama internette resimler üzerinden satılan hizmetlerin bütününü kapsamaktadır.

Bu yüzden sunduğunuz ürünlerin kaliteli her zaman için yüksek çözünürlükte olmalıdır. Bu konuda profesyonel destek almak sizlere hem müşteri hemde zaman kazandıracaktır.

Profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ilgili hizmetimizi inceleyebilirsiniz: https://biadammedya.com/fotograf-video-cekimi/

Ek olarak ürün sayfalarınızda kullanmanız gereken resimlerin genel özellikleri ise:

 • Yüksek Çözünürlüklü ve Yakınlaşılabilir Olmalı: Mevcut kullandığınız resimlerinizin yüksek kalitede ve yakınlaştırılabilir olması gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde alışveriş yapan kullanıcılar genel olarak ürünleri yakınlaştırarak inceledikleri için bu detay alışveriş alışkanlığını fazlası ile arttırmaktadır.
 • En Önemli Ürün Özelliklerini Belirtin: Mevcut ürünlerinizi yayınladıktan sonra ürünleriniz için baştan sağma cevaplardan ziyade kaliteli ve anlaşılır, müşterinizin ihtiyacı olan yapılarda açıklamalar doldurmaya özen gösterin. Öncelikli olarak kendinize şunu sorun; siz x bir ürünü almak isteseniz nasıl bir açıklama sizleri tatmin ederdi?
 • Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin: Web sitelerinin en büyük problemlerinden birisi de responsive tasarım olarak bırakılmakta ve sonrasında hiçbir şekilde düzenleme yapılamamaktadır. Mobil kullanıcılarınızı hiçbir zaman göz ardı etmeyin ve ürün sayfalarınızı onlar için kusursuz hale getirmeye çalışın. Bu noktada öncelikli dikkat edilmesi gereken kurallardan birisi sayfanızın kaydırılabilir bir yapısı olması ve kaydırırken ürün özelliklerinin ve sayfa dizaynının birbirine girmemesine dikkat edin.
 • Resimlerinizi Detaylandırın ve Modeller Ekleyin: Ürünlerinizi tek parça halinde yayınlamak her zaman çözüm olmayabilir, kullanıcıların ürününüzü ve alternatiflerini analiz etmesine imkan sunun bunun için ürünlerinizi detaylı şekilde fotoğraflandırın ve mümkün ise modellerini de ürün sayfanıza ekleyerek sunun. Bu satın alma oranınızı yukarı oranda arttıracaktır.

Sitenizin hızını etkilememesi için ürün resimlerinizi sıkıştırmayı unutmayın. 🙂

Tasarım Hatalarından Uzak Durun

E-Ticaret site sahiplerinin bilerek veya bilmeyerek ortak yaptığı bir takım hatalar mevcuttur. Bu hatalara düşmeniz dönüşüm oranınızı doğrudan etkilediği gibi müşterilerinizin alışverişlerine başlamadan ayrılmalarına neden olmaktadır.

İşte bazı hatalar:

 • Uzun Ödeme Formları: Uzun ve gereksiz içeriklerin ve bilgilerin yer aldığı ödeme formlarını doldurmak müşterileri bir süre sonra sıkmaktadır. Genel olarak sepetten vazgeçme yüzdelerinin büyük bölümü bu ödeme formlarından kaynaklanmaktadır.
 • Karmaşık Gezinme: Karmaşık yapılar müşterilerinizin nereden girip nereden çıkacağına imkan veremeyebilir. Bu yüzden daha minimal tasarımlar kullanarak kullanıcılarınızın her zaman için siteye hakim olmalarına olanak sağlayın.
Dönüşüm Oranı
 • Izgara Dışı Düzen: Siteler ızgaralar üzerine kuruludur. Bunun bilincinde olarak mevcut ızgara düzenine uyumlu davranmak ve her seferin de gereksiz doluluk veya ızgara dışına taşan yapılar kullanmamak sitede daha ferah bir hava almasına ve kullanıcının alışverişini tamamlamasına olanak sağlayacaktır.
 • Yanıt Vermeyen Site: Sunucunuzdan kaynaklı olabilir, anlık veri kaybından olabilir ama genel olarak her türlü problem müşteriniz tarafından olumsuz değerlendirilmekte ve yorumlanmaktadır. Bu yüzden web sitenizi en iyi şekilde optimize ederek, kullanıcılarınızı karşılamanız gerekmektedir.

Sistemsel E-Posta Ayarlarınızı Kontrol Edin

İşlem e-postaları belli davranışlara karşılık olarak e-ticaret sitelerinin kendi sistemsel yapısı üzerinden gönderilmektedir. Bu işlemler müşterilere önemli ayrıntılar ve ek bilgiler sunar.

Aşağıda ki e-posta işlemlerinin sistemsel olarak düzgün çalıştığına emin olun:

 • Hoşgeldin E-Postaları: Müşterileriniz sitenize ilk kayıt işlemleri sonrasın da onlara hoşgeldin e-postası iletin. Hatta ilk alışverişlerin de kullanmaları için onlara indirim kuponu da gönderebilirsiniz.
 • Teslimat Güncelleme E-Postaları: Ürün satın alımları sonrasında ürünün hangi aşamada olduğunu ve ne şekilde işlem gördüğüne dair müşterilerinize düzenli e-posta gönderimi işletmeniz ve müşteriniz arasında dijital bir bağ kuracaktır. Bu noktada onları her aşama da bilgilendirmeyi ihmal etmeyin.
 • Özel Gün Hatırlamaları: Müşterilerinizin sitenize kayıt olurken kullandıkları doğum tarihleri sizin için en büyük geri bildirim oluşturacağınız ve kampanya sunabileceğiniz kaynaklardır. Özel günler de müşterilerinize indirim kuponları paylaşabilir, belli kategorilerde ki veya ürünlerde ki indirimlerinizden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Sipariş Onay E-Postası: Her alışveriş bir onaya tabidir. Buda müşterinin kendi insiyatifi ile gerçekleşmelidir. Müşterileriniz alışveriş yaptıktan sonra kayıt altında kalmasını ister. Sipariş sonrasında sipariş detaylarının yer aldığı onay e-postasının müşterinize ulaştığından emin olun.

E-ticaret sitenizin her türlü işleyişi sistemsel e-postalar üzerinden yapılmaktadır. Bu noktada e-postalarınızın düzenli olarak çalışmasını kontrol etmeli hataya yer vermemelisiniz.

Genel Takip ve Test Yapılmaması

Kullanıcı deneyimini arttırmak ve geri dönüşüm oranlarınızı optimize etmek için yapılacak olanların ilki her zaman genel takip yapmak ve testlerinizi zamanlara bölerek uygulamanız olacaktır.

Kullanıcı deneyimi optimizasyonu tamamen testlere tabi bir çalışmadır. UX değerlendirmelerini arttırmak için tutarlı, uzun vadeli A / B ve çok değişkenli testler yapmanız sizlerin ve e-ticaret sitenizin gelişimi için oldukça önem arz etmektedir.

Sonuç

Bu makalemiz de sizlere sunduğumuz hataların giderilmesi ve optimizasyon çalışmalarının yapılması genel olarak satış hacminizi ve aynı şekilde kullanıcı deneyiminizi arttırarak geri dönüş oranınıza doğrudan etki edecektir.

Bu makalede yer alan bazı terimlere yakınlık duyabileceğiniz gibi alakanız olmayan veya bilginiz dahilinde olmayan maddeler de yer almaktadır. Bu noktada profesyonel destek almaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Profesyonel destek almak size zaman ve maddi olarak avantaj sağlayacak, hızlı bir ticaret için zemininizi oluşturmanıza fırsat verecektir.

Ek olarak e-ticaret hakkında profesyonel destek almak istiyorsanız sitemizde yer alan TEKLİF AL sayfamızdan başvuru yapabilir, dilerseniz whatsapp üzerinden anında iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç | Satışlarını Arttırmaya Bugün Başla

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir