İnstagram SEO çalışmaları için bugün yapmamanız gereken 7 maddeden bahsedecek ve bu hatalardan kaçınmanın yollarını inceleyeceğiz.

Öncelikli olarak SEO nedir ona kısaca bakmak gereklidir. SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelen web sitelerimizin trafik çekmeleri için anahtar kelime yani keyword dediğimiz kalıplara yönelik olarak yaptığımız çalışmaların bütününü kapsayan çalışmaların genel adıdır.

SEO çalışmaları sayesinde web sitelerimizin genel trafiklerini arttırabilir, potansiyel kitlelerine ulaşmaları için alternatifler türeterek ürün ve hizmetlerimizin satışını arttırabilir, genel içerik yayını yapıyorsak da daha fazla kitleye yazılarımızı sunabiliriz.

Bu noktada SEO bir web sitesinin içeriği her ne olursa olsun, olmazsa olmazıdır. Bu noktada bir konuya açıklık getirmek gereklidir ki, Türkiye’de SEO ne yazık ki istediği değeri göremiyor ve hakettiği kadar bir yoğun çalışma sürdürülmüyor.

Bu yüzden kurumsal firmalar dahil olmak üzere internet üzerinde pek çok proje SEO çalışması eksikliğinden dolayı yok olup gidiyor, kayboluyor. Bu yüzden SEO çalışmaları bir web sitesi oluşturduğunuz zaman kesinlikle olması gereken bir çalışma türüdür.

Tabi ki web sitemizi potansiyel kitlemize ulaştırmak için sadece SEO yeterli değildir. Bunun için farklı alternatifler ve varyasyonlar değerlendirmeniz ve oluşturmanız gerekmektedir. Bu konuya da daha önce paylaştığımız, Facebook Grupları İle Değer Kazanın 2020 yazımızı inceleyerek fikir edinebilir, yol haritası oluşturabilirsiniz.

instagram-seo-2020

İnstagram Sayfanız Uyumlu Değil

İnstagram’da en çok yapılan hataların başında süreklilik olmamasıdır. Bu durum genel de reklam ajansları tarafından yürütülen hizmetler olduğunda herhangi bir problem olmasa da bireysel yönetimler de bazen problem yaşanabilmektedir.

Düzensiz paylaşımlar, paylaşılan görsellerin özensiz olması, etkileşimin düşük olacağı saatler de paylaşımlarda bulunma ve ne yazık ki instagram kitlesinin tanınmaması bu gibi durumları doğurarak instagram sayfanızı uygun olmaktan çıkartıyor.

Bunun önüne geçebilmeniz için instagram’da paylaştığınız görsellere özen göstermeniz, sürekli olarak düzenli paylaşımda bulunmanız, alternatif olarak potansiyel kitlenize yönelik hashtag araştırması yapmanız ve hangi hashtaglerin işe yaradığını analiz etmeniz, kitleniz ile doğrudan etkileşim halinde olmanız bu gibi durumlara örnek olarak sayabiliriz.

Plansız yapılaşma süreklilik olmaması ne yazık ki bu tip durumları doğurmaktadır. Bu yüzden genel olarak sağlanacak çalışmalar bir plan programa uygun olarak yapılmalı ve hareket edilmelidir.

Alakasız Hashtag Kullanımı

İnstagram hesap kasma yöntemleri arasında yapılan en büyük hatalardan birisi de hiç şüphesiz ki alakasız hashtag kullanımı gelmektedir. İnstagram hesap kasma çalışmaların da olabildiğine organik ve doğal bir yapıda ilerlemeniz gerekmektedir.

Genel çalışmaların tamamını kapsayan bu süreç instagramda ki kurumsallığınızı ön plana çıkartmaktadır. Genel olarak işletmeler ve yeni açılan hesapların izlediği instagram hesap kasma yöntemleri ne yazık ki kalburüstü kalmakta ve gerçeği yansıtmamaktadır. Bundan dolayı instagram hesap kasma yöntemlerinde uygulanması gereken en önemli konulardan birisi de hashtag kullanımıdır.

Hashtaglerinizi doğru seçmeniz potansiyel kitlenize doğrudan ulaşmanıza olanak sağlayacağından dolayı hashtag çalışmaları instagramın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Bu yüzden instagram hesap kasma çalışmalarınızda hashtag kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir.

instagram-hesap-kasma

Konum Etiketleri ve Süreklilik

Bir diğer konu ise hiç şüphesiz ki instagram takipçi kasma yöntemlerinde uygulanan konum etiketleridir. Konum etiketlerken sürekli olarak aynı bölgeleri etiketlemek bizlere potansiyel bölgemizin dışında farklı bir alternatif sunmayacaktır.

Bu yüzden genel olarak inceleme yaptığımız zaman kurumsal firmaların sürekli olarak kendi bölgelerini veya kendi iş adreslerini etiketlediklerini görebiliriz. Eğer yerel bir işletme iseniz ve kendi bölgenizin dışında farklı bir kitle ile ilgilenmiyorsanız bu noktada yapılan çalışmalar doğru olsa da geniş çaplı çalışmalar da bu ne yazık ki olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Bu yüzden yapılan çalışmalar genel olarak instagram hesap kasmaya yönelik ise instagram post paylaşımlarımızda farklı konumlar kullanmalı ve bu konumlara farklı açıklamalar ve hashtagler kullanmalıyız.

İnstagram’da en çok yapılan hataların başında ne yazık ki buda gelmektedir. Bu konuya dikkat edildiği sürece problemsiz bir takipçi kasma süreci yaşanabilir, sürekli olarak instagram hesap kasma çizelgesi yukarıya artış göstererek devam edebilir.

Kullanıcı Adını Belirleme

Bir diğer konuda kullanıcı adının sürekliliği olmaması ve ne yazık ki insanların tercih etmeyeceği veya aramayacağı tarzda başlıklar bularak kullanıcı adı oluşturmamız.

Buda yapılan en büyük hatalardan birisidir. İnstagram hesap kasma yöntemleri incelerken veya kendinize takipçi kasmaya yönelik bir yol haritası oluşturduğunuz zaman yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de siz olsanız nasıl bir arama yapardınız olmalıdır.

Sektörünüze uygun olan sayfaları inceleyerek kendinize bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Sizin rakibiniz olan firmaların veya sayfaların ne şekilde başlıklar kullandığını inceleyerek instagram hesap oluştururken bu başlık kalıplarından yola çıkabilir, instagram sayfanızı yani kullanıcı adınızı ona uygun olarak optimize edebilirsiniz.

İnstagram algoritması gereğince öncelikli olarak birinci eşleşenleri önereceğinden dolayı anahtar kelime dediğimiz yani keyword başlıklar veya kullanıcı adları sizin instagram hesabınızın direk bulunmasına veya önerilen sayfalar arasında yer almasına yardımcı olacaktır.

instagram-takipci-kasma

İnstagram Alt Metin Kullanmama

İnstagram algoritmasını anlayabilmek ve düzgün bir yapı üzerinde ilerleyebilmek için aktif olarak tüm alanlarını kullanmak gereklidir. Bunun için hangi alanların da ne gibi kullanımlar bunu bilmek gereklidir.

Alt metin kullanım da tam olarak bu noktada reklam yönetimi yapan ve instagram takipçi kasmaya çalışan sayfaların gözünden kaçırdığı durumların başında yer almaktadır.

İnstagram takipçi kasma yöntemleri arasında sürekli olarak olması gereken ve her işletme hesabının aktif olarak kullanması gereken alan ise hiç şüphesiz ki paylaşılacak post için diğer ayarlar kısmından alt metin kullanımıdır.

Alt metin kullanımı genel olarak paylaşılan görsellerin veya paylaşılan videoların ne anlama geldiğini anlatan bir alandır. Bu alanı aktif olarak kullanmak ve paylaşılan görsellere uygun olarak açıklamalar girmek aramalarda ön plana çıkmanıza büyük oranda avantaj sağlamaktadır.

İnstagram Biyografi Kullanımında ki Eksikler

İnstagram takipçi kasma yöntemlerinde hemen hemen kullanılan yöntemlerin başında hiç şüphesiz ki herkes tarafından kullanılan yollardan birisi biyografi de anahtar kelime geçirmektir.

Ama genel olarak bu noktada kullanıcılar bazen bu açığı görmezden gelerek farklı açıklamalar yazmaktalar. Önemli olan biyografi açıklamalarının sektörünüze uygun veya arama ihtimali olan keywordleri içermektedir.

Bu gibi durumları göz önünde bulundurduğumuz da instagram biyografimizin her zaman için sektörümüze uygun ve anahtar kelime içerdiğine emin olmalısınız.

instagram

Açıklamalara Anahtar Kelime Ekleme

İnstagram takipçi kasma yöntemleri arasında en çok kullanılması gereken ve düzenli olarak uygulanması gereken yöntemlerden birisi de hiç şüphesiz ki açıklamalara anahtar kelime eklenmesidir.

Anahtar kelimelerin eklenmemesi algoritmanın dışında kalacağından paylaşılan görselleriniz ve videolarınız için aramaların dışında kalmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden yapılan tüm paylaşımlarda anahtar kelime kombinasyonu uygulanarak yazılara eklenmesi gerekmektedir.

ÖZET

İnstagram hesap kasma yöntemleri günden güne farklılık göstermekle birlikte yukarıda saydığımız tüm hataların tamamı bir kompleks çalışmadır. Bu yüzden yapılan çalışmaların her biri birbirine bağlıdır. Bir bütün olarak değerlendirilmeli ve ona uygun olarak çalışma yapılmalıdır.

Bu noktada yapılacak çalışmalar çalışma takvimine uygun olarak süreklilik sağlamalıdır. Genel olarak İnstagram çalışmaları her ne kadar basit olarak gözükse de potansiyel kitlenize ulaşmanız için doğrudan etkendir.

Profesyonel instagram yönetimi yapamıyor veya bu konuda hatalar olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destek almanız her zaman için sizlere zaman ve para kazancı sağlatacaktır.

Bizlere ulaşmak ve projeleriniz için destek almak için hemen iletişim sayfamızı kullanabilir, dilerseniz whatsapp butonu üzerinden görüşmeye başlayabilirsiniz.

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir