Sosyal medya pazarlama stratejileri işletmeler için olmazsa olmazları arasındadır. Sosyal medya pazarlama stratejileri çalışanların veya mevcut pazarlama ekibinin kendi uygulayacağı yöntemlerin yanı sıra trend ve sosyal medya popülerliğini de göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Genel olarak instagram ve facebook üzerinde kitle toplamanın sosyal medya yöneticileri veya markalar tarafından kabul görmesinin yanı sıra Türkiyede aktif olarak kullanılan ama pazarlama yöntemleri arasında göz ardı edilen pek çok mecra bulunmaktadır.

Bugün genel olarak tüm sosyal mecraları göz önünde bulundurarak izlemeniz gereken ve sosyal medya pazarlamaları için uygulayacağız 5 stratejiyi ele alacağız.

Bu stratejileri kendi markanıza uyarlayabilir, kendi yol haritanızı oluşturabilir ve potansiyel kitlenize ulaşabilirsiniz.

sosyal-medya-pazarlama-yöntemleri-2020

Markanızın Amacını Belirleyin

Genel olarak sosyal medya pazarlama stratejileri için öncelikli kriter markanızın amacını belirlemek olmalıdır. Bu çalışmanın temelini ve merkezini oluşturan bir kriterdir. Bu kritere bağlı kalmanız ve bunu net şekilde belirlemeniz uzun vadede sağlayacağınız faydanın en önemli unsurudur.

Genel olarak işletmenizi göz önünde bulundurarak sektörünüze, potansiyel kitlenize ve en önemlisi dijital pazarlama amacınızı iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Bu strateji sizlere uzun vadede sürekli olarak kazanç ve yukarıya doğru bir evme yakalatacaktır.

Sesinizi, Tonunuzu ve Bakış Açınızı Bulun

Bir marka olarak sesinizi ve tonunuzu bulma konusunda masanızda çok fazla seçenek olabilir. Bu noktada başlamak için en iyi çözüm yolu amacınıza geri dönmektir. Ek bir adım olarak, mesajınızın marka olarak hedeflerine nasıl eşlendiğini dikkatle belirlediğinizden emin olmalısınız.

Sosyal medya pazarlamasında bu maddeler kafanızı çok karıştırıyor olabilir, ama günün sonunda kullanıcılarınız ikili diyalog ve sizlerin onlara sunduğunuz hizmet ve imkanlardan faydalanmak ve yararlanmak isterler.

Markanızın amacını, neye benzediğini, eşleşenlerini, rakiplerini iyi analiz ederek kendi stratejinizi oluşturma noktasında zorluk çekseniz de bu genel çatı altında sizlere kolaylık sağlayacaktır. Öte yandan her platformun bakış açısı ve potansiyel kitlesi birbirinden farklı olabilir, bunları göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Her paylaşım her saat ve her mecra için aynı etki yaratmayacaktır. Sosyal mecraları iyi analiz ederek kitlenizin en aktif olduğu saatleri bilmeniz ve o saat aralığında onlara yönelik fayda sağlamanız sizlere daha iyi geri bildirim kazandıracaktır.

Bunun için sesinizi, tonunuzu ve bakış açınızı iyi analiz ederek oluşturmanız gerekmektedir.

Günde En Az 1 Kere Yayın Yapın

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturuyorsanız veya oluşturmaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz ki sürekliliği sağlamanız olmalıdır.

Sürekliliği sağlanmayan hiçbir işin uzun vadede getirisi olmayacaktır. Algoritma gereği sürekli aktif olan sayfalar ve işletmeler potansiyel kitlelerine her zaman için bir adım daha yakın durmaktadırlar.

Bu yüzden genel olarak paylaşımlarınızın takibini yaparak her platformun aktiflik saatini göz önünde bulundurarak paylaşım yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Not: Paylaşımlarınız için özen göstermeniz gerekmektedir. Her gün paylaşım yapacağız diye birbirinden bağımsız, konudan alakasız ve sektörünüzü yansıtmayan hiçbir görsel, yazı veya materyal paylaşımında bulunmamanız gerekmektedir.

sosyal-medya-pazarlama-2020

Bağlamın ve Katma Değerin Önemini Göz Ardı Etmeyin

Sosyal medya uzmanı kişilerin genel olarak dikkat ettiği en önemli konulardan birisi de bağlamın yani potansiyel kitlenize sunduğunuz hizmetin amacına uygun olmasıdır.

Sosyal mecra da veya kendi dijital pazarlama alanlarınızda bir paylaşım yaparken veya mevcut paylaşımlarınız ile birlikte bir sirkülasyon yakalarken öncelikli hedefiniz ticaret değil değer katmak olmalıdır. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de dijital pazarlama da artık herşeyin para üzerine yönelik olması ve insanların birbirine en ufak fayda sağlamada sonucunun paraya dayanıyor olmasından kaynaklıdır.

İnsanlar artık her merhabalaşmanın sonucunda veya bir talebin karşılığında her zaman para ödemek istemez. Ve bu noktada insanlar bıkmış durumdadır. O yüzden genel olarak bilgilendirme yaparken, insanlara yardımcı olurken asıl amaç ticaret yapmak değil, değer katmak olmalıdır.

Bu metodu kendinize uygulayabilir, düzenli olarak bu yöntemi uygulayarak farkındalık yaratabilirseniz ticaretiniz kadar markanız da farkındalık yaratarak insanlar tarafından tercih edilebilir, Bunun yanı sıra farklı olduğunuzu belli etmeniz de pazarlama stratejisi olarak sizlere ekstra bir katkı sağlayacaktır.

Güçlü Bağ Kurun / Ortaklık Yapın

Pazarlama stratejisi uygularken bir diğer konuda hiç şüphesiz ki kendi sektörünüzden rakipleriniz ile iş birliği yapmanızdır. Bunu garipseyebilir, rakibim ile neden iş birliği yapayım ki diye düşünebilirsiniz.

Unutmayın ki size en büyük faydayı yine kendi sektörünüzde ki rakipleriniz sağlayabilir. Bu noktada iş birliği yapmaktan ve ortak çalışmalar oluşturmaktan asla çekinmeyin.

Sürekli olarak teklifler de bulunun ve alternatif pazarlama yöntemleri oluşturun. Güçlü bağ kurmak, genel kitleyi karşılıklı olarak ortak bir havuzda toplamak iki marka içinde farkındalık yaratmaya ve aynı şekilde ticari bir kazanca dönecektir.

Bu noktada bizler de entegrasyon firmaları arasında yer alan tamentegre firmasını her zaman e-ticaret paketlerimizin satışını yaparken müşterilerimize sunuyor, ve kendilerine öneri olarak iletiyoruz. Entegrasyon ortağımız olan Tam Entegre sitesini ziyaret etmek için bağlantıyı takip edebilirsiniz. https://www.tamentegre.com/

Not: Bi Adam Medya danışmanlığı kapsamın da entegrasyon taleplerinde tam entegreyi tercih etmeniz durumunda paket fiyatlarına ek %30 indirimli olarak sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

tam-entegre-entegrasyon-firması

Özet

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluştururken her markanın her sektörün birbirinden farklı izleyeceği yollar vardır. Bu yollar için her marka danışmanı kendine ve ekibine uygun olarak sosyal medya içerik takvimi oluşturabilir.

Fakat Türkiye’de dijital pazarlama alanın da faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğu sosyal medya yönetimi veya sosyal medyayı fazlalık veya ekstra bir iş yükü görerek üstlenmemektedirler. Bu yapılan yanlışların en büyüğüdür.

Unutulmamalıdır ki potansiyel kitleye ulaşabilmek için birbirinden farklı yol ve yöntem vardır. Bu noktada tam olarak nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız bile profesyonel destek almaktan asla çekinilmemelidir.

Profesyonel destek sayesinde satışlarınızı arttırabilir, potansiyel kitlenize ulaşabilir, marka bilinirliğinizi arttırarak daha fazla kitleye hitap edebilirsiniz.

Profesyonel desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bizlere whatsapp üzerinden direk ulaşabilir, dilerseniz teklif formumuzu doldurabilirsiniz. Teklif formuna ulaşmak için TIKLAYIN

whatsapp-button

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir